Deformacje liści porzeczek – dlaczego powstają i jak zwalczać?

Deformacje liści porzeczek

Uprawa porzeczek jest prosta i satysfakcjonująca, gdyż mają małe wymagania, a wydają wiele, pysznych i zdrowych owoców. Zdarza się jednak, że na liściach porzeczek pojawiają się czerwone, żółte lub brązowe plamy o wypukłej strukturze. Skąd biorą się te deformacj? Czym można je zwalczyć lub im zapobiegać?

Posłuchaj
00:00
3
Spis treści
Skąd się biorą deformacje na liściach porzeczek? Jak zwalczać mszyce? Jak zapobiec inwazji mszyc?

Skąd się biorą deformacje na liściach porzeczek?

Porzeczka czarna, jak i porzeczka czerwona jest bardzo chętnie uprawiana w Polsce. Owoce tych krzewów są bardzo smaczne, pełne witamin i antyoksydantów o działaniu prozdrowotnym, a ich uprawa nie jest trudna ani wymagająca. Jednak i tych roślin nie omijają problemy, a w tym – szkodniki

Deformacje na liściach porzeczek, czyli wypukłe plamy w kolorze żółtym lub czerwonym, które z czasem brązowieją to oznaka żerowania mszyc, a dokładniej mszycy porzeczkowo-czyściecowej. Ten gatunek insektów atakuje wszystkie odmiany porzeczki oraz agrest. Zazwyczaj, gdy plamy są już widoczne to znak, że mszyce już odleciały, a bąble utrzymują się przez cały czas na liściach. Takie liście można po prostu oberwać, jednak nie jest to konieczne.

Jak zwalczać mszyce?

Przede wszystkim należy regularnie oglądać nasze krzewy, bo mszyce żerują po spodniej stronie liści. Liście trzeba obracać i szukać tam małych, czarnych lub zielonych owadów. Gdy tylko je zauważymy zacznijmy je jak najszybciej zwalczać.

Do walki z mszycami można wykorzystać gotowe preparaty na mszyce. Chemiczne środki na mszyce są bardzo skuteczne, ale nie każdy chce je stosować, zwłaszcza na krzewach owocowych. W takim przypadku doskonale sprawdzą się naturalne preparaty na mszyce, choć warto wiedzieć, że metody mogą się nie sprawdzić w przypadku dużych upraw i dużej ilości mszyc.

Do naturalnych sposobów walki z mszycami zaliczamy np.:

Zaatakowane przez mszyce liście można oberwać i niszczyć, by zapobiegać wykluwaniu się kolejnych pokoleń szkodników.

Jak zapobiec inwazji mszyc?

Najlepiej i najłatwiej jest zapobiegać pojawieniu się mszyc, zamiast je zwalczać, gdy już się pojawiają. Warto pamiętać, że szkodniki najchętniej żerują na osłabionych roślinach, dlatego podstawą zapobiegania pojawiania się mszyc powinna być odpowiednia pielęgnacja porzeczek: właściwe stanowisko, podlewanie i oczywiście nawożenie, które dostarczy roślinom wszystkich niezbędnych składników pokarmowych w odpowiednich proporcjach.

Dodatkowo na wiosnę można stosować profilaktycznie opryski z gnojówek, które odstraszają mszyce, a jednocześnie działają jak nawóz. Takie opryski można stosować nawet raz w tygodniu. Dobrze sprawdzi się również oprysk z octu i wody w proporcji 1:10.

Warto zasilić również rośliny, wykorzystując do tego kompost lub nawóz wieloskładnikowy, aby wzmocnić porzeczki. Trzeba też pamiętać o regularnym podlewaniu krzewów porzeczek, by nie osłabiały się w czasie suszy.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: JinOdin, Iryna / AdobeStock

Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Porzeczka czerwona Ribes rubrum

Porzeczka czarna Ribes nigrum

Porzeczka biała Ribes niveum

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści