Mszyce na pomidorach | Wygląd, objawy, zwalczanie
W uprawie pomidorów to choroby są największym problemem, ale zdarza się, że rośliny są atakowane przez szkodniki – najczęściej są to mszyce. Jakie objawy powodują, czy trzeba je zwalczać, jakim preparatem to zrobić, by móc później zjeść pomidory?
Mszyce (a zwłaszcza mszyce brzoskwiniowe) często atakują pomidory. Te niewielkie owady (1-3 mm długości) mogą mieć kolor: zielony, pomarańczowy a nawet czarny. Już widok pojedynczych osobników powinien nas niepokoić, bo owady bardzo szybko się rozmnażają. Niewielkie kolonie w ciągu kilku tygodni stają się prawdziwą plagą, a efektem ich żerowania (wysysają soki zwykle na najmłodszych pędach) jest więdniecie, deformacje, osłabienie, pogorszenie kwitnienia i owocowania, a nawet obumarcie rośliny.
Szkodliwość mszyc na pomidorach polega również na tym, że wydzielają spadź, na której rozwijają się grzybki sadzakowe (zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia chorób grzybowych) oraz na przenoszeniu groźnych chorób wirusowych (których nie da się wyleczyć).
Jak zwalczyć mszyce na pomidorach?
Metody naturalne
Podstawową metodą radzenia sobie z mszycami, jest profilaktyka – czyli uprawa silnych roślin (które przetrwają inwazję) oraz niedopuszczenie do pojawienia się szkodników w ogrodzie, stworzenie dobrych warunków do rozwoju dzikiej fauny, w tym wrogów naturalnych mszyc oraz sadzenie roślin, których zapach odstrasza mszyce. Na początku warto sięgnąć po domowe preparaty (np. z sody, mydła lub octu), które przy niewielkiej liczbie szkodników pomogą się ich pozbyć.

do łapania mszyc na pomidorach

do zwalczania mszyc na pomidorach

do zwalczania mszyc na pomidorach

do zwalczania mszyc na pomidorach

do zwalczania mszyc na pomidorach
Preparaty na mszyce na pomidorach
W ostateczności, gdy liczba szkodników jest bardzo duża, a domowe metody zawodzą, warto zastosować preparaty na mszyce. W pierwszej kolejności sięgamy po preparaty naturalne. Stosowanie chemicznych środków ochrony roślin jest w 100% skuteczne, jednak podczas wykonywania zabiegów trzeba przestrzegać zasad BHP i szczególnie uważać na owady pożyteczne oraz okres karencji (czas od wykonania zabiegu do zbioru pomidorów).
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: kolaż - Pixabay
Komentarze