Marzysz o pięknym ogrodzie, ale nie masz ręki do roślin, czyli tzw. zielonych palców? Nie martw się! Istnieją rośliny, które nie wymagają specjalnej opieki, a mimo to zachwycają swoim wyglądem przez cały sezon, kwitną obficie rok po roku lub cieszą pięknym ulistnieniem.
🟢 Zobacz trendy ogrodowe sezonu 2025: aranżacje, kompozycje, inspiracje
Ogród w zabudowie szeregowej lub przy szeregowcu
Jeśli chcesz założyć estetyczny, mało wymagający ogród w miejskim otoczeniu, ale nie masz ręki do roślin, nie martw się, to jest jak najbardziej możliwe. Ogródki przy szeregowcach, choć często niewielkie, dają ogromne możliwości. Wystarczy dobrze zaplanować nasadzenia – rośliny wieloletnie o kompaktowych rozmiarach (wolno rosnące i osiągające niewielkie rozmiary) oraz odporne na zmienne warunki klimatyczne sprawdzą się tu idealnie.
Pozwoli to dopasować rośliny do warunków nasłonecznienia. Równie istotna jest ocena rodzaju gleby – czy jest gliniasta, przepuszczalna, sucha, a może skłonna do zalegania wody? Taka wiedza bardzo ułatwi wybór odpowiednich gatunków.
Doskonałym rozwiązaniem są w warunkach miejskich podwyższone rabaty, skrzynie i donice. W miejscach, gdzie gleba jest uboga, zbita, słabej jakości lub zanieczyszczona gruzem po budowie, nieraz łatwiej postawić donice lub podwyższone grządki i uzupełnić je wartościowym podłożem, niż użyźniać przez kilka sezonów słabą, istniejącą glebę.
Zielona przystań poza miastem
Działka z dala od cywilizacji, w otoczeniu lasów, pól lub rozległych łąk, to idealne miejsce do stworzenia ładnego, ale też w miarę bezobsługowego ogrodu. W takich warunkach świetnie sprawdzają się rośliny, które nie wymagają regularnego podlewania i dobrze znoszą silne nasłonecznienie oraz piaszczyste lub przeciwnie – ciężkie gleby.
Jeśli nie masz żadnego doświadczenia w ogrodnictwie, ani ręki do roślin, zainwestuj na początek w jedną rzecz – sprawdź, z jaką glebą masz do czynienia, aby po posadzeniu rośliny móc już zostawić samym sobą. Rozejrzyj się wokół – dopasuj gatunki do otoczenia.
▶ Odwiedź nasz sklep ogrodniczy: Sprawdź promocje i nowości
Daj działać naturze – przez kilka sezonów przyglądaj się, które istniejące rośliny najlepiej dają sobie radę i ciesz się tym, że już masz podrośnięte drzewa lub krzewy.
Złote zasady dla początkujących
Niezależnie od miejsca, dobrze jest na samym początku określić funkcję ogrodu i jego ogólny styl. Warto zadać sobie kilka prostych pytań: czy ma to być przestrzeń relaksu, miejsce do wspólnych posiłków, przydomowy warzywnik i miejsce do uprawy ziół, a może estetyczna kompozycja ciesząca oko z okna?
W miejskich warunkach świetnie sprawdzają się minimalistyczne kompozycje oparte na kilku wytrzymałych gatunkach roślin. Podwyższone rabaty i donice dodają strukturze oraz ułatwiają pielęgnację. Na działkach poza miastem często wybiera się styl naturalistyczny – luźniejsze nasadzenia, gatunki rodzime i sielski klimat, który nie wymaga precyzyjnego formowania.
Lepiej skupić się na jednym fragmencie przestrzeni i obserwować, jak rośliny się przyjmują. To pozwala zyskać pewność siebie i wiedzę na temat ich potrzeb. Początkowo wystarczą najprostsze narzędzia ogrodnicze, a regularne stosowanie ściółki ograniczy potrzebę podlewania i zniechęci chwasty.
Gatunki, do których nie trzeba mieć zielonych palców
W każdym ogrodzie można stworzyć piękną kompozycję, ale warto pamiętać, że na nią składają się rośliny różnych grup. Drzewo to podstawa; jeśli masz bardzo mało miejsca, postaw na odmianę kolumnową lub kulistą. Krzewy tworzą pod nimi niższe piętro, dają możliwość dzielenia przestrzeni na mniejsze wnętrza, pozwalają stworzyć kameralny nastrój i są pięknym tłem dla niższych roślin. Byliny pokazują się sezonowo, zapewniają więc zmienność, dają nam kwiaty i zdobią efektownymi liśćmi.
Byliny i rośliny cebulowe łatwe w uprawie
Gatunki cebulowe kwitnące wiosną rozpoczynają kwitnienie nieraz już pod koniec lutego. Najłatwiejsze w uprawie są przebiśniegi, krokusy, przylaszczki i narcyzy. Nie trzeba mieć ręki do roślin, by stworzyć z nich wczesnowiosenne łany. Raz posadzone w odpowiednich warunkach, same o siebie zadbają.
Barwinek pospolity (Vinca minor) to roślina okrywowa, która z czasem pokrywa podłoże gęstym dywanem. Ma zimozielone liście. Jest odporna na suszę i cień, a jej niebieskie kwiaty rozwijające się wiosną dodają uroku każdemu zakątkowi ogrodu.
Bergenia sercolistna (Bergenia cordifolia) to mało wymagająca, znosząca suszę roślina, która efektownie kwitnie wiosną, a potem, przez cały sezon, zdobi ogród dużymi liśćmi. Nieraz nie traci ich nawet zimą.
Jeżówka purpurowa (Echinacea purpurea) to letnia bylina, która zachwyca swoimi dużymi, kolorowymi kwiatami. Jest odporna na suszę i mróz, a jej pielęgnacja ogranicza się do minimum. Dodatkowo przyciąga pszczoły i motyle, wspierając bioróżnorodność w ogrodzie.
Rozchodnik okazały (Sedum spectabile) doskonale radzi sobie w trudnych warunkach. Nie wymaga żyznej gleby ani częstego podlewania. Jego mięsiste liście i różowe kwiaty dodają uroku każdemu ogrodowi.
Rudbekia błyskotliwa (Rudbeckia fulgida) to roślina o intensywnie żółtych kwiatach, która kwitnie od lata do jesieni. Jest odporna na choroby i szkodniki.
Trawy ozdobne o kępiastym pokroju, np. kostrzewy sine, trzcinniki i miskanty chińskie, to świetne uzupełnienie rabat bylinowych i kompozycji z krzewów. Są efektowne od wiosny do zimy. Najlepiej rosną w miejscach słonecznych.
Funkie (Hosta) to byliny ozdobne z liści, idealne do sadzenia w półcienistych i cienistych zakątkach, pod krzewami i w towarzystwie bylin. Radzą sobie też w donicach.
Krzewy łatwe w uprawie
Tawuła japońska (Spiraea japonica) to krzew, który zachwyca różowymi kwiatami i kompaktowym pokrojem. Tawuła jest odporna na mróz i nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Idealna do tworzenia niskich żywopłotów, ale też do sadzenia w kompozycjach z innymi krzewami.
Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata) jest odporna na mróz, toleruje różne typy gleby i kwitnie obficie od lipca do października. Wymaga jedynie lekkiego przycięcia wiosną. Najłatwiejsza w uprawie ze wszystkich gatunków hortensji.
Pęcherznica kalinolistna (Physocarpus opulifolius) szybko rośnie i jest bardzo odporna na niekorzystne warunki. Świetnie radzi sobie w każdej glebie i nie wymaga regularnego przycinania. Idealna do stworzenia żywopłotu.
Mahonia pospolita (Mahonia aquifolium) jest zimozielona; wiosną ma efektowne żółte kwiaty, a jesienią zdobią ją granatowe owoce. Może być wykorzystywana do sadzenia pojedynczo lub w luźnych, nieformowanych żywopłotach.
Krzewuszka (Weigela) to urokliwy, łatwy w uprawie krzew liściasty, który kwitnie na czerwono, biało lub różowo. Ma małe wymagania i dobrze znosi cięcie.
Kosodrzewina, sosna górska (Pinus mugo) to szybko rosnący, iglasty krzew. Radzi sobie na słabych glebach, na skarpach. W mniejszych ogrodach lepiej sadzić jej odmiany o mniej intensywnym wzroście. Kosodrzewina nadaje się do kompozycji z wrzosami, brzozami, trawami ozdobnymi i do przycinania.
Drzewa łatwe w uprawie
Brzoza brodawkowata (Betula pendula) naturalnie występuje w Polsce, szybko rośnie, jest odporna i bardzo dekoracyjna dzięki białej korze i lekkiej koronie. Idealna do sadzenia na dużych działkach, do ogrodów rustykalnych i naturalistycznych.
Jarzębina (Sorbus aucuparia) to niewielkie drzewo łatwe w uprawie, odporne na suszę i rodzące czerwone, efektowne owoce.
Klon pospolity (Acer platanoides) 'Globosum' to kulista odmiana klonu, dobra do posadzenia w ogrodzie miejskim.
Śliwa wiśniowa (Prunus cerasifera) 'Pissardii' ma przez cały sezon dekoracyjne, bordowe liście, a wiosną zachwyca różowymi kwiatami. Drzewko niewielkie, idealne do małych ogrodów.
Glediczja trójcierniowa (Gleditsia triacanthos) choć wygląda egzotycznie, dobrze znosi nasze warunki klimatyczne. Ma ażurową koronę, która nie zacienia nadmiernie innych roślin. Jesienią widać jej dekoracyjne, długie i szerokie strąki.
Zdjęcia tytułowe: imamchits, Michal, Flower_Garden, Dariusz Gora / AdobeStock