Reklama
Twój partner w ogrodzie

Na żółto i fioletowo | Kolorowe kwiatowe duety

żółto-fioletowe zestawienia roślin do ogrodu na różne pory roku

Są tak kontrastowe, że razem tworzą mieszankę wybuchową, ale ich połączenia zawsze przyciągają wzrok. Kolory żółty i fioletowy zostały dla siebie stworzone – naucz się z nich korzystać, aby ożywić swój ogród, mówi Łukasz Skop.

Posłuchaj
00:00
Artykuł pochodzi z magazynu:
Gardeners' World. Edycja Polska
Gardeners' World. Edycja Polska
Maj 2024
Przejrzyj i kup
12
Spis treści
Jakie odcienie może mieć żółty i fiooletowy? Jak łączyć kolor żółty z fioletowym? Jakie kompozycje można zrobić z roślin żółtych i fioletowych?


Artykuł pochodzi z magazynu
Gardeners' World. Edycja Polska / Maj 2024

Na kole barw żółty i fioletowy leżą naprzeciwko siebie, dlatego nazywamy je kolorami przeciwstawnymi, podobnie jak czerwień i zieleń. Zarówno żółty, jak i fioletowy mogą być bardziej ciepłe lub bardziej zimne – żółty w ciepłym wydaniu to na przykład bananowy, miodowy czy musztardowy, a w zimnym – kanarkowy, cytrynowy i siarkowy.

Ciepłe fiolety to wrzosowy, purpurowy i śliwkowy, a zimne – ametystowy, fiołkowy i lawendowy. Najważniejsza zasada przy ich dobieraniu w pary to łączenie ciepłych odcieni z ciepłymi i zimnych z zimnymi. Łatwo zauważyć, że wiele nazw kolorów pochodzi od kwiatów, owoców, a nawet warzyw, co nie będzie zaskoczeniem dla żadnego ogrodnika, który często ma je na wyciągnięcie ręki.

Te dwa kolory oddziałują na nas w zupełnie inny sposób. Fiolet i purpura od zawsze były kojarzone ze spokojem, elegancją i majestatycznym dostojeństwem. Żółty – przeciwnie, wprowadza żywiołową radość, energię i dynamikę. Kiedy jeden kolor pobudza, a drugi uspokaja, wzajemnie uzupełniają swoje oddziaływanie i wprowadzają równowagę.

To właśnie dlatego trudno jest zepsuć żółto-fioletowe połączenia. Do dyspozycji mamy szeroką gamę roślin i nie zawsze trzeba je łączyć, biorąc pod uwagę kwiaty – wiele gatunków i odmian ma żółtawe lub fioletowe liście, dlatego mogą tworzyć miłe dla oka połączenie przez cały rok, bez względu na to, czy akurat kwitną, czy nie, a najlepszym przykładem są żurawki (Heuchera). Dzięki temu nie trzeba ich dobierać, mając na uwadze porę kwitnienia – chociaż oczywiście to właśnie kwiaty tworzą najbardziej wyraziste zestawienia. Chociaż nie jest to świętą regułą, można zauważyć, że więcej żółtych kwiatów rozwija się wiosną, a fiolety pojawiają się latem.

Na szczęście jest z czego wybierać, bo żółte i fioletowe kwiaty pojawiają się przez cały sezon, od wczesnej wiosny do późnej jesieni, u roślin o różnej wielkości, pokroju i typie wzrostu, od jednorocznych przez rabatowe byliny do drzew i krzewów, a nawet pnączy.

W tej kategorii kolorystycznej są też samograje – rośliny, których nie trzeba z niczym łączyć, ponieważ same mają trochę żółtego i trochę fioletowego. Przeważnie są to ogrodowe odmiany o seledynowożółtym ulistnieniu i fioletowych kwiatach, tak jak trzykrotka wirginijska (Tradescantia andersoniana) ‘Sweet Kate’ czy kosaciec blady (Iris pallida) ‘Aureovariegata’, ale istnieją też gatunki o żółto-fioletowych kwiatach, szczególnie wśród bratków, irysów czy jesiennych astrów.

Fioletowy i żółty doskonale wyglądają i na rabacie, i w bukiecie, czego najlepszym przykładem jest ten na sąsiedniej stronie. Mam słabość do tego duetu kolorystycznego, więc każdego roku staram się wybrać nowe rośliny, które będą jego uzupełnieniem i ciągle coś dosadzam – z myślą nie tylko o rabatach, ale właśnie o kwiatach ciętych.

Fot. Łukasz Skop
Bukiet żółtych i fioletowych kwiatów kwitnących w ogrodzie we wrześniu
1 – rudbekia trójklapowa (Rudbeckia triloba), 2 – aster chiński peoniowy (Callistephus chinensis), 3 – werbena patagońska (Verbena bonariensis), 4 – słonecznik ogórkolistny (Helianthus debilis), 5 – złocień (Chrysanthemum) ‘Enbee Wedding Yellow’, 6 – szałwia lekarska (Salvia officinalis) ‘Purpurascens’, 7 – szałwia omączona (Salvia farinacea), 8 – zatrwian wrębny (Limonium sinuatum), 9 – dalia (Dahlia) ‘Lemon Zing’, 10 – rudbekia owłosiona (Rudbeckia hirta), 11 – cynia peruwiańska (Zinnia peruviana), 12 – powojnik wielkokwiatowy (Clematis) ‘Bałtyk’

Kiedy tworząc bukiety kierujemy się określonymi kolorami, na pozostałych polach możemy sobie pozwolić na większą różnorodność. Płaskie, kuliste i kłosowate kwiatostany o różnych wielkościach zapewnią różnorodność i strukturę, tak bardzo potrzebną, kiedy kolor jest z góry określony. Najlepiej, gdyby kwiaty w bukiecie różniły się także nasyceniem (intensywnością barwy). Mogą być również ciemniejsze i jaśniejsze – w ten sposób kompozycja nie będzie sprawiać wrażenia „płaskiej”.

Poznaj różne żółto- fioletowe duety, które mogą zdobić ogród od wiosny do jesieni – zainspiruj się i ożyw nimi swoje rabaty i donice.

MARZEC

żółte i fioletowe krokusy w ogrodzie
Fot. Łukasz Skop
Krokus złocisty (Crocus chrysanthus) Krokus Tommasiniego (Crocus tommasinianus)
Te dwa drobnokwiatowe krokusy zakwitają najwcześniej ze wszystkich – często już na początku marca. Dobrze rosną w trawniku, o ile pierwsze koszenie odłożysz do około połowy maja. Cebulki można sadzić od początku września aż do końca grudnia.

KWIECIEŃ

żółto-fioletowe sasanki w ogrodzie
Fot. Łukasz Skop
Sasanka zwyczajna (Pulsatilla vulgaris) ‘Violet Bells’
Jej liście i kwiaty są chronione przed mrozem gęstymi włoskami. W środku każdego kwiatu znajduje się mnóstwo złocistych pylników. Najlepiej rośnie na słońcu i w wapiennym podłożu.
żółto-fioletowa kompozycja do donicy
Fot. Łukasz Skop
Narcyz (Narcissus) ‘Tahiti’
Żółte i fioletowe miniaturowe bratki (Viola) Pełnokwiatowe narcyzy kwitną w kwietniu, ale bratki dzielnie trzymają się aż do końca czerwca. Latem bratki kończą kwitnienie, a liście narcyzów zasychają – wtedy można przenieść donicę w mniej widoczne miejsce.

MAJ

kwitnąca na fioletowo glicynia w ogrodzie
Fot. Łukasz Skop
Glicynia kwiecista (Wisteria floribunda)
Długie, zwieszające się kwiatostany w kolorze zimnego fioletu pięknie wyglądają na tle rozwijających się żółto-zielonkawych liści. Glicynię można prowadzić jako pnącze przy podporach lub w formie drzewka w kształcie parasola.
żółta smagliczka i fioletowy żagwin w ogrodzie
Fot. Łukasz Skop
Smagliczka skalna (Alyssum saxatile) i żagwin ogrodowy (Aubrieta cultorum)
Dwie byliny tworzące poduszki, które obsypują się w maju wyrazistymi kwiatami. Kwitną tak obficie, że liście przestają być widoczne. Dobrze rosną w pełnym słońcu i lekkiej, piaszczystej ziemi. Idealne na skalniaki i skarpy.
fioletowy czosnek białawy i żółta pęcherznica w ogrodzie
Fot. Łukasz Skop
Czosnek białawy (Allium christophii) i pęcherznica kalinolistna (Physocarpus opulifolius) ‘Luteus’
Purpurowe kwiatostany czosnku przycupnęły pod pęcherznicą o żółtych liściach. Oba gatunki zakwitają pod koniec maja, tworząc barwne widowisko. Silnie przycięta wiosną pęcherznica nie zakwitnie, ale wytworzy większe liście.

CZERWIEC

żółto-fioletowy kosaciec w ogrodzie
Fot. Łukasz Skop
Kosaciec (Iris) ‘Gangster Love’
To odmiana autorstwa Roberta Piątka, jednego z polskich hodowców irysów. Ma fryzowane płatki – górne z cytrynową falbanką, a dolne fioletowe z pomarańczową bródką. Zakwita na początku czerwca. Kłącza najlepiej dzielić 4-6 tygodni po kwitnieniu.
fioletowy dzwonek i żółta tojeść kropkowana w ogrodzie
Fot. Łukasz Skop
Tojeść kropkowana (Lysimachia punctata) ‘Variegata’ i dzwonek jednostronny (Campanula rapunculoides)
Te dwa gatunki dobrze rosną w miejscach dość wilgotnych i półcienistych. Oba tworzą strzeliste kwiatostany. Wytnij je po kwitnieniu, zanim zawiążą nasiona, a późnym latem powtórzą kwitnienie. Nadają się do bukietów.
fioletowy kosaciec blady z żółtymi liśćmi
Fot. Łukasz Skop
Kosaciec blady (Iris pallida) ‘Aureovariegata’
Nawet gdy nie kwitnie, jest na co popatrzeć. Szablaste liście mają jasnożółte pasy. Najlepiej rośnie w miejscach z przepuszczalnym podłożem, nie w palącym słońcu. Kwiatostany osiągają do 1 m wysokości.
fioletowa jarzmianka i żółtolistny dereń skrętolistny w ogrodzie
Fot. Łukasz Skop
Jarzmianka większa (Astrantia major) ‘Milano’ i dereń skrętolistny (Cornus alternifolia) ‘Golden Shadows’
Złote liście derenia i purpurowe kwiaty jarzmianki są tworzą elegancki duet, będący ciekawą interpretacją żółto-fioletowych zestawień. Jarzmianka potrafi kwitnąć przez całe lato, więc uroda tej pary długo nie przemija.

LIPIEC

kwitnący na żółto koper ogrodowy i kwiatostany marchwi ozdobnej
Fot. Łukasz Skop
Koper ogrodowy (Anethum graveolens) ‘Lukullus’ i marchew ozdobna (Daucus carota) ‘Purple Kisses’
W warzywniku też mogą zagościć żółcie i fiolety – tutaj reprezentowane przez ozdobną marchew i koper. Ta pierwsza kwitnie od czerwca do października, a koper tylko w lipcu. Baldachy pełne brązowych nasion u tej dwójki wyglądają równie atrakcyjnie, co kwiaty – chociaż już nie tak kolorowo.
fioletowy kwiat trzykrotki na tle żółtych liści w ogrodzie
Fot. Łukasz Skop
Trzykrotka wirginijska (Tradescantia virginiana) ‘Sweet Kate’
Kwitnie niestrudzenie przez całe lato, a jej kwiaty – jak zdradza nazwa – mają po trzy płatki. Ukrywają się pomiędzy trawiastymi liśćmi, które u tej odmiany mają złotawy odcień. Lubi rozproszone światło.

SIERPIEŃ

fioletowe kwiaty perowskii i żółta rudbekia w ogrodzie
Fot. Łukasz Skop
Ten duet w sierpniu dopiero zaczyna swoje popisy, które będą trwały często aż do pierwszych przymrozków. Oba gatunki uwielbiają pełne słońce i lekkie, przepuszczalne podłoże. Dobrze radzą sobie nawet z krótkimi suszami.

WRZESIEŃ

żółte kwiaty dziewanny i fioletowa werbena patagońska w ogrodzie
Fot. Łukasz Skop
Dziewanna wielkokwiatowa (Verbascum densiflorum) i werbena patagońska (Verbena bonariensis)
Dziewanna i werbena łączą w sobie dzikość, naturalność i bezpretensjonalną urodę. Obie są wysokie i mają drobne kwiaty wytwarzane w wielkich ilościach. Każdego dnia rozwijają ich nową porcję, a przekwitnięte zrzucają na ziemię, gdzie tworzy się żółto-purpurowy dywan.

PAŹDZIERNIK

żółte kwiaty kanny i purpurowe liście rozplenicy w ogrodzie
Fot. Łukasz Skop
Rozplenica szczecinkowata (Pennisetum setaceum) ‘Rubrum’ i paciorecznik ogrodowy (Canna x generalis) ‘Lemon’
To para odpowiednia i na rabaty, i do pojemników. Okazałe liście kanny i zwiewne źdźbła rozplenicy to tylko jeden z widocznych tu kontrastów. Drugi tworzą kolory – blada żółć kwiatów kanny i niemal czarna purpura rozplenicy. Ten duet osiągnął ekstremum fioletowo-żółtej kategorii.

Tekst i zdjęcia tytułowe: Łukasz Skop

 

Artykuł pochodzi z magazynu
Gardeners' World. Edycja Polska / Maj 2024


☺️ Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Odwiedź nas na Facebooku, Instagramie, Pintereście, YouTube oraz na naszym internetowym forum ogrodniczym.

Obserwuj
Autor
Gardeners' World. Edycja Polska Gardeners' World. Edycja Polska

To wydanie licencyjne największego brytyjskiego magazynu ogrodniczego. W zielonym ogródku publikowane są wybrane artykuły.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Tagi
Najnowsze treści