Logo
Logo

Na żółto i fioletowo | Kolorowe kwiatowe duety

Są tak kontrastowe, że razem tworzą mieszankę wybuchową, ale ich połączenia zawsze przyciągają wzrok. Kolory żółty i fioletowy zostały dla siebie stworzone – naucz się z nich korzystać, aby ożywić swój ogród, mówi Łukasz Skop.

Spis treści
Jakie odcienie może mieć żółty i fiooletowy? Jak łączyć kolor żółty z fioletowym? Jakie kompozycje można zrobić z roślin żółtych i fioletowych?


Artykuł pochodzi z magazynu
Gardeners' World. Edycja Polska / Maj 2024

Na kole barw żółty i fioletowy leżą naprzeciwko siebie, dlatego nazywamy je kolorami przeciwstawnymi, podobnie jak czerwień i zieleń. Zarówno żółty, jak i fioletowy mogą być bardziej ciepłe lub bardziej zimne – żółty w ciepłym wydaniu to na przykład bananowy, miodowy czy musztardowy, a w zimnym – kanarkowy, cytrynowy i siarkowy.

Ciepłe fiolety to wrzosowy, purpurowy i śliwkowy, a zimne – ametystowy, fiołkowy i lawendowy. Najważniejsza zasada przy ich dobieraniu w pary to łączenie ciepłych odcieni z ciepłymi i zimnych z zimnymi. Łatwo zauważyć, że wiele nazw kolorów pochodzi od kwiatów, owoców, a nawet warzyw, co nie będzie zaskoczeniem dla żadnego ogrodnika, który często ma je na wyciągnięcie ręki.

Te dwa kolory oddziałują na nas w zupełnie inny sposób. Fiolet i purpura od zawsze były kojarzone ze spokojem, elegancją i majestatycznym dostojeństwem. Żółty – przeciwnie, wprowadza żywiołową radość, energię i dynamikę. Kiedy jeden kolor pobudza, a drugi uspokaja, wzajemnie uzupełniają swoje oddziaływanie i wprowadzają równowagę.

To właśnie dlatego trudno jest zepsuć żółto-fioletowe połączenia. Do dyspozycji mamy szeroką gamę roślin i nie zawsze trzeba je łączyć, biorąc pod uwagę kwiaty – wiele gatunków i odmian ma żółtawe lub fioletowe liście, dlatego mogą tworzyć miłe dla oka połączenie przez cały rok, bez względu na to, czy akurat kwitną, czy nie, a najlepszym przykładem są żurawki (Heuchera). Dzięki temu nie trzeba ich dobierać, mając na uwadze porę kwitnienia – chociaż oczywiście to właśnie kwiaty tworzą najbardziej wyraziste zestawienia. Chociaż nie jest to świętą regułą, można zauważyć, że więcej żółtych kwiatów rozwija się wiosną, a fiolety pojawiają się latem.

Na szczęście jest z czego wybierać, bo żółte i fioletowe kwiaty pojawiają się przez cały sezon, od wczesnej wiosny do późnej jesieni, u roślin o różnej wielkości, pokroju i typie wzrostu, od jednorocznych przez rabatowe byliny do drzew i krzewów, a nawet pnączy.

W tej kategorii kolorystycznej są też samograje – rośliny, których nie trzeba z niczym łączyć, ponieważ same mają trochę żółtego i trochę fioletowego. Przeważnie są to ogrodowe odmiany o seledynowożółtym ulistnieniu i fioletowych kwiatach, tak jak trzykrotka wirginijska (Tradescantia andersoniana) ‘Sweet Kate’ czy kosaciec blady (Iris pallida) ‘Aureovariegata’, ale istnieją też gatunki o żółto-fioletowych kwiatach, szczególnie wśród bratków, irysów czy jesiennych astrów.

Fioletowy i żółty doskonale wyglądają i na rabacie, i w bukiecie, czego najlepszym przykładem jest ten na sąsiedniej stronie. Mam słabość do tego duetu kolorystycznego, więc każdego roku staram się wybrać nowe rośliny, które będą jego uzupełnieniem i ciągle coś dosadzam – z myślą nie tylko o rabatach, ale właśnie o kwiatach ciętych.

Fot. Łukasz Skop
Bukiet żółtych i fioletowych kwiatów kwitnących w ogrodzie we wrześniu
1 – rudbekia trójklapowa (Rudbeckia triloba), 2 – aster chiński peoniowy (Callistephus chinensis), 3 – werbena patagońska (Verbena bonariensis), 4 – słonecznik ogórkolistny (Helianthus debilis), 5 – złocień (Chrysanthemum) ‘Enbee Wedding Yellow’, 6 – szałwia lekarska (Salvia officinalis) ‘Purpurascens’, 7 – szałwia omączona (Salvia farinacea), 8 – zatrwian wrębny (Limonium sinuatum), 9 – dalia (Dahlia) ‘Lemon Zing’, 10 – rudbekia owłosiona (Rudbeckia hirta), 11 – cynia peruwiańska (Zinnia peruviana), 12 – powojnik wielkokwiatowy (Clematis) ‘Bałtyk’

Kiedy tworząc bukiety kierujemy się określonymi kolorami, na pozostałych polach możemy sobie pozwolić na większą różnorodność. Płaskie, kuliste i kłosowate kwiatostany o różnych wielkościach zapewnią różnorodność i strukturę, tak bardzo potrzebną, kiedy kolor jest z góry określony. Najlepiej, gdyby kwiaty w bukiecie różniły się także nasyceniem (intensywnością barwy). Mogą być również ciemniejsze i jaśniejsze – w ten sposób kompozycja nie będzie sprawiać wrażenia „płaskiej”.

Poznaj różne żółto- fioletowe duety, które mogą zdobić ogród od wiosny do jesieni – zainspiruj się i ożyw nimi swoje rabaty i donice.

MARZEC

żółte i fioletowe krokusy w ogrodzie
Fot. Łukasz Skop
Krokus złocisty (Crocus chrysanthus) Krokus Tommasiniego (Crocus tommasinianus)
Te dwa drobnokwiatowe krokusy zakwitają najwcześniej ze wszystkich – często już na początku marca. Dobrze rosną w trawniku, o ile pierwsze koszenie odłożysz do około połowy maja. Cebulki można sadzić od początku września aż do końca grudnia.

KWIECIEŃ

żółto-fioletowe sasanki w ogrodzie
Fot. Łukasz Skop
Sasanka zwyczajna (Pulsatilla vulgaris) ‘Violet Bells’
Jej liście i kwiaty są chronione przed mrozem gęstymi włoskami. W środku każdego kwiatu znajduje się mnóstwo złocistych pylników. Najlepiej rośnie na słońcu i w wapiennym podłożu.
żółto-fioletowa kompozycja do donicy
Fot. Łukasz Skop
Narcyz (Narcissus) ‘Tahiti’
Żółte i fioletowe miniaturowe bratki (Viola) Pełnokwiatowe narcyzy kwitną w kwietniu, ale bratki dzielnie trzymają się aż do końca czerwca. Latem bratki kończą kwitnienie, a liście narcyzów zasychają – wtedy można przenieść donicę w mniej widoczne miejsce.

MAJ

kwitnąca na fioletowo glicynia w ogrodzie
Fot. Łukasz Skop
Glicynia kwiecista (Wisteria floribunda)
Długie, zwieszające się kwiatostany w kolorze zimnego fioletu pięknie wyglądają na tle rozwijających się żółto-zielonkawych liści. Glicynię można prowadzić jako pnącze przy podporach lub w formie drzewka w kształcie parasola.
żółta smagliczka i fioletowy żagwin w ogrodzie
Fot. Łukasz Skop
Smagliczka skalna (Alyssum saxatile) i żagwin ogrodowy (Aubrieta cultorum)
Dwie byliny tworzące poduszki, które obsypują się w maju wyrazistymi kwiatami. Kwitną tak obficie, że liście przestają być widoczne. Dobrze rosną w pełnym słońcu i lekkiej, piaszczystej ziemi. Idealne na skalniaki i skarpy.
fioletowy czosnek białawy i żółta pęcherznica w ogrodzie
Fot. Łukasz Skop
Czosnek białawy (Allium christophii) i pęcherznica kalinolistna (Physocarpus opulifolius) ‘Luteus’
Purpurowe kwiatostany czosnku przycupnęły pod pęcherznicą o żółtych liściach. Oba gatunki zakwitają pod koniec maja, tworząc barwne widowisko. Silnie przycięta wiosną pęcherznica nie zakwitnie, ale wytworzy większe liście.

CZERWIEC

żółto-fioletowy kosaciec w ogrodzie
Fot. Łukasz Skop
Kosaciec (Iris) ‘Gangster Love’
To odmiana autorstwa Roberta Piątka, jednego z polskich hodowców irysów. Ma fryzowane płatki – górne z cytrynową falbanką, a dolne fioletowe z pomarańczową bródką. Zakwita na początku czerwca. Kłącza najlepiej dzielić 4-6 tygodni po kwitnieniu.
fioletowy dzwonek i żółta tojeść kropkowana w ogrodzie
Fot. Łukasz Skop
Tojeść kropkowana (Lysimachia punctata) ‘Variegata’ i dzwonek jednostronny (Campanula rapunculoides)
Te dwa gatunki dobrze rosną w miejscach dość wilgotnych i półcienistych. Oba tworzą strzeliste kwiatostany. Wytnij je po kwitnieniu, zanim zawiążą nasiona, a późnym latem powtórzą kwitnienie. Nadają się do bukietów.
fioletowy kosaciec blady z żółtymi liśćmi
Fot. Łukasz Skop
Kosaciec blady (Iris pallida) ‘Aureovariegata’
Nawet gdy nie kwitnie, jest na co popatrzeć. Szablaste liście mają jasnożółte pasy. Najlepiej rośnie w miejscach z przepuszczalnym podłożem, nie w palącym słońcu. Kwiatostany osiągają do 1 m wysokości.
fioletowa jarzmianka i żółtolistny dereń skrętolistny w ogrodzie
Fot. Łukasz Skop
Jarzmianka większa (Astrantia major) ‘Milano’ i dereń skrętolistny (Cornus alternifolia) ‘Golden Shadows’
Złote liście derenia i purpurowe kwiaty jarzmianki są tworzą elegancki duet, będący ciekawą interpretacją żółto-fioletowych zestawień. Jarzmianka potrafi kwitnąć przez całe lato, więc uroda tej pary długo nie przemija.

LIPIEC

kwitnący na żółto koper ogrodowy i kwiatostany marchwi ozdobnej
Fot. Łukasz Skop
Koper ogrodowy (Anethum graveolens) ‘Lukullus’ i marchew ozdobna (Daucus carota) ‘Purple Kisses’
W warzywniku też mogą zagościć żółcie i fiolety – tutaj reprezentowane przez ozdobną marchew i koper. Ta pierwsza kwitnie od czerwca do października, a koper tylko w lipcu. Baldachy pełne brązowych nasion u tej dwójki wyglądają równie atrakcyjnie, co kwiaty – chociaż już nie tak kolorowo.
fioletowy kwiat trzykrotki na tle żółtych liści w ogrodzie
Fot. Łukasz Skop
Trzykrotka wirginijska (Tradescantia virginiana) ‘Sweet Kate’
Kwitnie niestrudzenie przez całe lato, a jej kwiaty – jak zdradza nazwa – mają po trzy płatki. Ukrywają się pomiędzy trawiastymi liśćmi, które u tej odmiany mają złotawy odcień. Lubi rozproszone światło.

SIERPIEŃ

fioletowe kwiaty perowskii i żółta rudbekia w ogrodzie
Fot. Łukasz Skop
Ten duet w sierpniu dopiero zaczyna swoje popisy, które będą trwały często aż do pierwszych przymrozków. Oba gatunki uwielbiają pełne słońce i lekkie, przepuszczalne podłoże. Dobrze radzą sobie nawet z krótkimi suszami.

WRZESIEŃ

żółte kwiaty dziewanny i fioletowa werbena patagońska w ogrodzie
Fot. Łukasz Skop
Dziewanna wielkokwiatowa (Verbascum densiflorum) i werbena patagońska (Verbena bonariensis)
Dziewanna i werbena łączą w sobie dzikość, naturalność i bezpretensjonalną urodę. Obie są wysokie i mają drobne kwiaty wytwarzane w wielkich ilościach. Każdego dnia rozwijają ich nową porcję, a przekwitnięte zrzucają na ziemię, gdzie tworzy się żółto-purpurowy dywan.

PAŹDZIERNIK

żółte kwiaty kanny i purpurowe liście rozplenicy w ogrodzie
Fot. Łukasz Skop
Rozplenica szczecinkowata (Pennisetum setaceum) ‘Rubrum’ i paciorecznik ogrodowy (Canna x generalis) ‘Lemon’
To para odpowiednia i na rabaty, i do pojemników. Okazałe liście kanny i zwiewne źdźbła rozplenicy to tylko jeden z widocznych tu kontrastów. Drugi tworzą kolory – blada żółć kwiatów kanny i niemal czarna purpura rozplenicy. Ten duet osiągnął ekstremum fioletowo-żółtej kategorii.

Tekst i zdjęcia tytułowe: Łukasz Skop

 

Artykuł pochodzi z magazynu
Gardeners' World. Edycja Polska / Maj 2024

Autor
Na żółto i fioletowo | Kolorowe kwiatowe duety
Na żółto i fioletowo | Kolorowe kwiatowe duety
Gardeners` World. Edycja Polska

Gardeners' World Polska to wydanie licencyjne największego brytyjskiego magazynu ogrodniczego. W zielonym ogródku publikowane są wybrane artykuły z magazynu.

Tagi