Logo
Logo
Strefa magazynu

Gardener's World maj 2024

Maj to miesiąc wyrazistych kolorów, mocnych zapachów i niezwykle intensywnego wzrostu roślin. W najnowszym wydaniu magazynu Gardeners' World Edycja Polska prezentujemy mnóstwo różnorodnych inspiracji na rabaty i do pojemników, a także zamieszczamy wiele praktycznych porad, które pomogą w pielęgnacji roślin o tej porze roku.

W tym numerze Monty Don skupia się na odchwaszczaniu w sposób ekologiczny i pokazuje najczęściej spotykane gatunki chwastów; wyjaśnia też, jak je rozpoznawać. Natomiast Kay Maguire zamieszcza wynik testu niedrogich kosiarek i podpowiada, jakimi kryteriami kierować się przy wyborze sprzętu.

W części poświęconej roślinom ozdobnym pokazujemy gotowe pomysły na aranżacje donic (zarówno z gatunków wiosennych, jak i letnich) oraz ciekawe zestawienia kolorystyczne, które pomogą ożywić rabaty. Dla inspiracji prezentujemy również mały miejski ogród przeobrażony przez właścicieli w oazę bujnej zieleni i ozdobiony oryginalnymi elementami małej architektury.

Ponieważ maj to czas intensywnych prac w warzywniku, w tym wydaniu magazynu podajemy patenty na udane zbiory warzyw oraz ziół. A w cyklu poświęconym wycieczkom po angielskich otwartych ogrodach zapraszamy do jednego z najpiękniejszych ogrodów kuchennych – Clumber Park. Katarzyna Bellingham przybliża historię tego założenia i wyjaśnia, jakim kluczem ogrodnicy kierują się przy obsadzaniu zagonów i jak wykorzystują ciepło ceglanych murów, którymi to miejsce jest otoczone.

Tym, którzy kochają eksperymentować zarówno w ogrodzie, jak i w kuchni, polecamy rady ekspertów z Aweside Farm – pokazują, jak pozyskiwać z roślin ozdobnych jadalne kwiaty, aby letnie sałatki czy desery były nie tylko zdrowe i smaczne, ale też kolorowe.

Zapraszam do lektury,
Małgorzata Wójcik
Redaktor naczelna

Artykuły
Baw się pelargoniami | W tym sezonie stawiamy na upcykling
Majowe ciepło spowija już ogrody. Najwyższy czas zaprosić do donic pelargonie – idealne na każde słoneczne stanowisko i gotowe kwitnąć aż do końca sezonu. Obejrzyj pomysły na dekoracje z pelargoniami i zainspiruj się dekoracjami z upcyklingu – tworząc je samodzielnie będziesz mieć mnóstwo zabawy i satysfakcji!
Czytaj dalej
Już jest nowy Gardeners` World Polska 5/2024. Zajrzyj do środka!
Nowy, majowy (2024 r.) numer magazynu Gardeners`World Polska jest już dostępny w sprzedaży. Zajrzyj do środka i sprawdź, co warto przeczytać!
Czytaj dalej
Ogrodowa mapa Polski (część 7) – festiwale kwiatów | 11 miejsc do zobaczenia
Cała Polska, od Albigowej do Żmigrodu, rozkwita kwiatami. Zapisz w kalendarzu największe festiwale kwiatów warte odwiedzenia w 2024 roku. Sezon na kwiaty rozpędza się i nie spogląda wstecz – z dnia na dzień rozkwitają kolejne rośliny, sprawiając radość wszystkim miłośnikom ogrodnictwa. To trzeba uczcić! Najlepiej w towarzystwie osób o podobnych zamiłowaniach. W tym roku skorzystaj z naszej mapy i odwiedź przynajmniej jeden z kwiatowych festiwali. Przygotowaliśmy 11 propozycji największych wydarzeń odbywających się w całym kraju od kwietnia do października.
Czytaj dalej
W tym numerze
LUBIMY
Gwiazdy maja
8
Powojniki z drugiej grupy
20
Kompozycje o wyrazistych kolorach
24
INSPIRACJE
Sposób na chwasty. Ekologiczne metody Monty’ego
30
Kwitnące rośliny domowe. O zwisających pędach
34
Ogrodowa mapa Polski. Festiwale kwiatów
40
Ogrody roku 2023 – ogrody czytelników zielona miejska oaza
42
Angielskie otwarte ogrody. Clumber Park
46
Baw się pelargoniami. Dekoracje z upcyklingu
51
Na żółto i fioletowo. Zestawienia do donic i na rabaty
56
Donice pełne radości. Zasady uprawy, stylowe połączenia
61
Oszczędne ogrodnictwo. Aranżacja ogrodu za grosze
65
Powojniki na początek sezonu. Odmiany wielkokwiatowe
69
Bez czarny. Dwa przepisy na dania z kwiatów
86
Rozmnażanie roślin. Sadzonki zielne
93
Kosiarki na każdą kieszeń. Ręczne, elektryczne, akumulatorowe
101
FAUNA W OGRODZIE
Miejsce dla dzikiej przyrody
74
WŁASNE UPRAWY
Bezproblemowe zbiory
79
Kwiaty jadalne
88
Uprawiaj i jedz
96
FELIETON
Cały Monty
22
Rozmowy przy płocie
28
Opowieści Titchmarsha
121
Plan działań
Ułóż trawnik z darni
107
Zamontuj domek dla pszczół
108
Nawieź trawnik
109
Wysiej rośliny jednoroczne
110
Przytnij byliny
111
Pobierz sadzonki zielne
112
Wysiej sałaty
113
Uważaj na mszycę burakową
114
Przygotuj truskawki do zbioru
115
Zastosuj cięcie „Chelsea chop”
116
Pytania i odpowiedzi
Eksperci radzą czytelnikom
119