Logo
Logo

Baw się pelargoniami | W tym sezonie stawiamy na upcykling

Majowe ciepło spowija już ogrody. Najwyższy czas zaprosić do donic pelargonie – idealne na każde słoneczne stanowisko i gotowe kwitnąć aż do końca sezonu. Obejrzyj pomysły na dekoracje z pelargoniami i zainspiruj się dekoracjami z upcyklingu – tworząc je samodzielnie będziesz mieć mnóstwo zabawy i satysfakcji!


Artykuł pochodzi z magazynu
Gardeners' World. Edycja Polska / Maj 2024

Młode sadzonki roślin sezonowych potrzebują świeżej ziemi, wody i trochę składników pokarmowych. To, z czego zrobiony jest pojemnik w sumie nie ma dla nich większego znaczenia. Nie musi być wcale nowy. Dlatego w tym sezonie znów stawiamy na donice z upcyklingu, zachęcamy do majsterkowania i odnajdywania radości z tworzenia.

Ulotną urodę roślin można wspaniale podkreślić, sadząc je w naczyniach pokrytych rdzą, wykorzystując jako tło to, co wpadnie nam w ręce na strychu lub w szopie na narzędzia, albo w dawno nieodwiedzanym zakamarku ogrodu. Plecionki, nanizane na sznurek koraliki, kawałki bawełnianych koronek, albo kamienie zebrane podczas wakacji kilka sezonów temu – to wszystko może przydać się do zabawy z pelargoniami w roli głównej.

Kwiaty zyskają oryginalne tło, a my dzięki starym przedmiotom będziemy mogli przypomnieć sobie minione lata i wrócimy wspomnieniami do czasów dzieciństwa.

pelargonie na tle ściany zawieszone na starych, zardzewiałych łopatach
Fot. Pelargonium for Europe
Manifest ogrodnika
Nie bój się pokazać, jakie narzędzia są bliskie twojemu sercu – tu na ścianie zawisły stare, zardzewiałe łopaty, a ich trzonki posłużyły jako stelaż do przyczepienia doniczek z pelargoniami umieszczonych w metalowych wiaderkach. Na miejscu łopat równie dobrze mogą znaleźć się ukryte w kącie szopy na narzędzia niepotrzebne widły czy pogięte na skutek zbyt intensywnych prac ogrodowych grabie. Jak widać każde, nawet najmniejsze miejsce, może posłużyć do wyeksponowania naszej miłości do roślin.
DOBRA RADA – sadząc pelargonie w metalowych osłonkach pamiętaj o tym, że latem tego typu pojemniki będą się mocno nagrzewać. Postaraj się więc o jak największe i pamiętaj, by nie zaniedbywać podlewania.
pela posadzone w glinianej doniczce ozdobionej białymi, tradycyjnymi koronkami
Fot. Pelargonium for Europe
W koronkach
Klasyczne gliniane doniczki łatwo przeobrazić w pojemniki w stylu vintage. Koronkowe serwetki łatwo przykleisz do nich od zewnątrz wodoodpornym klejem do decoupage’u. Możesz obkleić całą doniczkę, albo ozdobić ją paskami w pionie czy poziomie.
białek pelargonie posadzone w skrzynce wiszącej na ścianie i ozdobione ramą ze starego okna
Fot. Pelargonium for Europe
Pod oknem
Szarą ścianę można przeobrazić w romantyczny zakątek za sprawą okiennej ramy. W roli parapetu powieś skrzynkę na kwiaty i posadź w niej białe pelargonie rabatowe. Idealnie rozjaśnią ogród. Dobrym dodatkiem będzie sznur lampek – jeśli owiniesz nim ramę, dekoracja będzie wyglądać efektownie także po zmroku.
pelargonie posadzone w starej szufladzie pod kranem ozdobionym ptaszkiem i nad kępą zielonego bluszczu
Fot. Pelargonium for Europe
W szufladzie
Drewnianą szufladę wyściełaną workiem po podłożu, przymocowaną do ogrodzenia oraz uroczy, zaśniedziały kran ozdobiony ptaszkiem warto złagodzić bujną zielenią. Pelargonie bluszczolistne, które po kilku tygodniach uprawy zgęstnieją i będą przewieszać się poza krawędzie, można posadzić nawet w lekkim cieniu.
czerwone pelargonie wiszące na gałęzi drzewa w doniczce ozdobionej koralikami
Fot. Pelargonium for Europe
Na sznurku z koralików
Niebanalna i przyciągająca uwagę osłonka na doniczkę powstała ze starego, metalowego durszlaka. Ale główną rolę w tej dekoracji pełnią, poza niezwykłymi kwiatami pelargonii, sznury kolorowych koralików. Z pewnością na każdym strychu znajdzie się kilka garści takich szklanych, glinianych lub drewnianych paciorków. Nawleczone na jutowy sznurek będą wyglądać jak kolorowe owady, które na chwilę zatrzymały się, by odpocząć w czasie wędrówki po ogrodzie.
dekoracja z pelargoniami tworząca dzwonek - z glinianych doniczek zawieszonych na sznurku na gałęzi drzewa
Fot. Pelargonium for Europe
Gliniane dzwonki
Wisząca na gałęzi doniczka może nie tylko cieszyć oko, ale i wydawać delikatne dźwięki. Dzwonki z doniczek i drewnianych koralików zrobisz w prosty sposób, a dekorując je farbami spróbuj nawiązać do roślin, które masz na rabatach lub w innych pojemnikach.
KROK 1
Przygotuj potrzebne materiały: sadzonka pelargonii bluszczolistnej, kilka glinianych doniczek z otworami w dnie (jedna większa i kilka mniejszych), gruby sznurek jutowy, kilka dużych drewnianych koralików, farby akrylowe, nożyczki, pędzel.
KROK 2
Oczyść doniczki, po czym pomaluj je farbami, według własnego pomysłu i wzoru. Pozostaw do wyschnięcia.
KROK 3
Największą doniczkę kilka razy owiń sznurkiem wokół krawędzi i przymocuj do powstałej w ten sposób obręczy trzy kawałki sznurka, na których zawiesisz dekorację. Kolejny kawałek sznurka przewlecz przez otwór w dnie doniczki, po czym przymocuj koralik. Kolejno dołączaj małe doniczki (dnem do góry) i koraliki; koraliki muszą znaleźć się na wysokości brzegów doniczek. Każdy koralik blokuj, wiążąc pętelkę. Na końcu sznurka zawiąż potrójny węzełek. Zawieś dekorację w ogrodzie i do górnej doniczki wstaw pelargonię.
zakątek tropikalny w ogrodzie z czerwonymi pelargoniami zrobiony ze starej szafy, pomalowanej na kolor łososiowy
Fot. Pelargonium for Europe
Wakacyjny klimat
Ogrodowa ławeczka z części szafy pozbawionej drzwi może stać się miłym, zacisznym miejscem relaksu. Po pomalowaniu wnętrza na jaskrawy kolor i ustawieniu po bokach kilku palm oraz plecionych elementów dekoracji, stworzysz egzotyczny zakątek. Wewnętrzne półki i haki wykorzystaj jako miejsca do postawienia lub zawieszenia doniczek z pelargoniami. Na dnie połóż poduszki, aby móc wygodnie usiąść, a z przodu rozłóż słomianą matę.

 

Artykuł pochodzi z magazynu
Gardeners' World. Edycja Polska / Maj 2024

Autor
Baw się pelargoniami | W tym sezonie stawiamy na upcykling
Baw się pelargoniami | W tym sezonie stawiamy na upcykling
Gardeners` World. Edycja Polska

Gardeners' World Polska to wydanie licencyjne największego brytyjskiego magazynu ogrodniczego. W zielonym ogródku publikowane są wybrane artykuły z magazynu.

Tagi