Logo
Logo

Już jest nowy Gardeners` World Polska 5/2024. Zajrzyj do środka!

Nowy, majowy (2024 r.) numer magazynu Gardeners`World Polska jest już dostępny w sprzedaży. Zajrzyj do środka i sprawdź, co warto przeczytać!

O czym przeczytasz w majowym numerze GW Polska?

Zajrzyj do środka nowego wydania magazynu Gardeners' World Polska Maj 2024Początek wiosny był w tym roku wyjątkowo ciepły, ale maj, kojarzący się z zapachem lilaków i konwalii oraz śpiewem słowików oferuje zwykle jeszcze więcej słonecznych i ciepłych dni. Na każdym kroku widać soczystą zieleń, a byliny zaczynają tłoczyć się na rabatach i zapełniać wszystkie puste miejsca po wczesnych kwiatach cebulowych.

Rośliny rosną jak szalone i trudno nie cieszyć się ich pięknem, ale wśród nich przybywa również gatunków niepożądanych. Dlatego w tym wydaniu Monty podpowiada, jak sobie radzić z chwastami i jak, ekologicznymi metodami, usuwa je w Longmeadow. Uczy, jak rozpoznawać te najpopularniejsze i w jaki sposób się rozprzestrzeniają.

Gdy już zrobimy porządki z chwastami, możemy działać dalej! W połowie miesiąca mija ryzyko wiosennych przymrozków i nadchodzi wreszcie pora na przeniesienie na zewnątrz rozsady ciepłolubnych warzyw. Jack i Rukmini tłumaczą, jak uzyskać plony bez większych nakładów pracy, co sadzić w maju oraz jak dbać o delikatne sadzonki.

Po inspiracje wybierzmy się na wycieczkę do jednego z najpiękniejszych ogrodów kuchennych – Clumber Park. Kasia przybliża historię tego niezwykłego założenia i wyjaśnia, według jakiego klucza obsadzane są tam zagony oraz w jaki sposób ogrodnicy wykorzystują ciepło ceglanych murów.

Tym, którzy szukają pomysłów na ożywienie ogrodu kolorem, zapraszam do świata ulubionych barw Łukasza. Na kilkunastu przykładach pokazuje, jak łączyć żółty z fioletem i jakie rośliny wybrać, by taki zestaw zwracał uwagę w ogrodzie od wiosny do jesieni.

Eksperci z Aweside Farm w tym miesiącu również skupiają się na roślinach ozdobnych, ale wybrali wyłącznie te o jadalnych kwiatach – radzą, jak je uprawiać, kiedy zbierać oraz do jakich potraw wykorzystywać.

Z myślą o małych przestrzeniach prezentujemy różnorodne kompozycje w donicach, bo najwyższa pora sięgnąć po gatunki egzotyczne i ciepłolubne zioła, a także kwiaty balkonowe, takie jak pelargonie. Podpowiadamy, jak samodzielnie ozdabiać doniczki, wykorzystując przedmioty znalezione na strychu lub szopie na narzędzia oraz jak aranżować ogrodową przestrzeń niskim kosztem, by ogród stał się azylem nie tylko dla nas, ale i dla dzikich zwierząt.

Małgorzata Wójcik
Redaktor naczelna

Autor
Już jest nowy Gardeners` World Polska 5/2024. Zajrzyj do środka!
Już jest nowy Gardeners` World Polska 5/2024. Zajrzyj do środka!
Gardeners` World. Edycja Polska

Gardeners' World Polska to wydanie licencyjne największego brytyjskiego magazynu ogrodniczego. W zielonym ogródku publikowane są wybrane artykuły z magazynu.

Tagi