Dereń skrętolistny

Interesujące, piętrowe ułożenie pędów i skrętoległe ulistnienie to cechy charakterystyczne derenia skrętolistnego. Jest całkowicie mrozoodporny i doskonale nadaje się do sadzenia na terenie całego kraju.

Posłuchaj
00:00
10
Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie posadzić?

Opis rośliny

Dereń skrętolistny (Cornus alternifolia) to wysoki krzew lub małe drzewo dorastające do 8-9 m wysokości. Roślina tworzy pęd przewodni od którego w regularnych piętrach wyrastają poziomo rozpostarte gałęzie boczne. Liście ma szerokoeliptyczne, ciemnozielone, od spodu sinawe, jesienią atrakcyjnie przebarwiają się na czerwono.

Kremowe drobne kwiaty są zebrane we wzniesione luźne baldachogrona ułożone obficie wzdłuż gałązek. Kwiaty rozwijają się w maju lub na początku czerwca, w czasie kwitnienia wabią niezliczone owady poszukujące nektaru i pyłku. Z zapylonych kwiatów rozwijają się niewielkie, kuliste owoce średnicy 5-8 mm, po dojrzeniu niebieskoczarne i błyszczące, osadzone na szkarłatnoczerwonych, dekoracyjnych szypułkach. Owoce te dosyć szybko znikają z drzewek, bo są chętnie zjadane przez ptaki.

Dereń skrętolistny fot. Grzegorz Falkowski ZSzP
Fot. Grzegorz Falkowski

Zobacz więcej ciekawych gatunków i odmian dereni

Wymagania i uprawa

Dereń skrętolistny w naturze rośnie w wilgotnych lasach, często nad brzegami rzek i jezior, stąd lubi gleby wilgotne, ale przepuszczalne, o kwaśnym odczynie, stanowiska słoneczne lub półcieniste. Starsze egzemplarze dosyć dobrze znoszą suszę. Rośliny są w pełni odporne na mróz, nie wymagają okrywania. Gatunek ten idealnie nadaje się do uprawy początkującym ogrodnikom, jest zdrowy, nie ma szkodników i nie wymaga żadnych zabiegów pielęgnacyjnych.

Gdzie posadzić?

Drzewa derenia skrętolistnego najpiękniej prezentują swoją egzotyczną, pagodową koronę sadzone pojedynczo w miejscach eksponowanych, np. na trawniku lub w kompozycjach z niskimi krzewami czy bylinami, zdobią ogród przez cały rok. Zimą pięknie wyglądają przyprószone śniegiem.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl

Obserwuj
Autor
Związek Szkółkarzy Polskich Związek Szkółkarzy Polskich

Stowarzyszenie producentów roślin ozdobnych i owocowych. Publikuje poradniki uprawowe i nie tylko.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści