Jak i kiedy wysiewć dynię do gruntu? Jak przygotować rozsadę?

Wysiewanie dyni, fot. Pixabay

Uprawa dyni nie jest trudna i można wysiać ją bezpośrednio do gruntu w ogrodzie. Należy jednak pamiętać, aby zrobić to w odpowiednim terminie, ponieważ podobnie, jak inne rośliny z rodziny dyniowatych nie tolerują ona przymrozków. Jak i kiedy wysiać dynię?

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
14
Spis treści
Gdzie wysiewać dynię? Co lubi? Kiedy wysiewać nasiona dyni? Czy dynię uprawia się z siewu do gruntu czy na rozsadę? Jak to zrobić? Czego potrzebują nasiona dyni, by wykiełkować i szybko rosnąć?

Miejsce i gleba do wysiewu dyni

Dynie są roślinami ciepłolubnymi i potrzebują światła, aby ładnie się wybarwiać i budować duże owoce, dlatego najlepiej wybrać do ich uprawy stanowisko w pełni nasłonecznione.

Zazwyczaj do uprawy dyni wystarczy przeciętna ogrodowa gleba, ale dla optymalnego wzrostu lepiej zapewnić jej żyzne, zasobne w składniki pokarmowe (głównie azot) podłoże. W tym celu przed uprawą dyni (np. jesienią poprzedniego roku) warto przekopać glebę, najlepiej wzbogacając ją nawozem organicznym, np. kompostem lub obornikiem. Na glebie słabszej, piaszczystej dynia rośnie słabo i wykształca niewielkie owoce. Idealne podłoże dla dyni powinno mieć także odpowiedni odczyn, czyli zbliżony do obojętnego (pH 6-7).

Należy także wziąć pod uwagę, że dynia rośnie szybko i osiąga duże rozmiary, a przy tym tworzy pokładające esie długie pędy – nawet do kilku metrów długości. Z tego względu należy przewidzieć do uprawy tych warzyw odpowiednią przestrzeń – około 1m² na jedną roślinę.

Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści

Jak i kiedy wysiewać dynię w ogrodzie?

Kiedy?

Najczęstszą i najprostszą metodą uprawy dyni w ogrodzie lub na działce jest wysiew nasion bezpośrednio do gruntu. Trzeba jednak zrobić to koniecznie, najwcześniej w drugiej połowie maja (najlepiej do końca miesiąca), czyli po tzw. Zimnej Zośce (15 maja), ponieważ dynia nie toleruje niskich temperatur i najmniejszy przymrozek zniszczy uprawę.

Można także zrobić wcześniej (kwiecień) rozsadę dyni pod osłonami, czyli wysiać nasiona w osobnych doniczkach lub skrzynkach, w ciepłym pomieszczeniu i po wschodach, posadzić młode dynie na grządce w ogrodzie po 15 maja (do początku czerwca).

Jak?

  • Nasiona siejemy pojedynczo lub po dwie sztuki w oddzielnych dołkach (w doniczkach, rzędach lub nieregularnie na grządce).
  • Nasiona umieszczamy na głębokości około 3 cm, a następnie przysypujemy ziemią, lekko ugniatamy i podlewamy.
  • Po wschodach, kiedy wzejdą dwa nasiona, pozostawia się zazwyczaj tylko silniejszą siewkę, a słabszą usuwa.

W sprzedaży można znaleźć nasiona bardzo różnych gatunków i odmian dyni, zarówno uprawianych do spożycia, jak i ozdobnych, np. dynia zwyczajna, dynia olbrzymia, czy dynia piżmowa i wiele innych. Sposób ich wysiewu i uprawy jest zwykle bardzo podobny i potrzebują zbliżonych warunków.

Idealne warunki do kiełkowania nasion dyni

Optymalne warunki do szybkiego kiełkowania dyni, to przede wszystkim właściwa temperatura, która powinna wynosić 20-24 °C (minimum do kiełkowania nasion to 8°). Jeśli zapewnimy wysianym nasionom także regularne, ale umiarkowane nawadnianie, wykiełkują po około tygodniu lub dwóch. Jeżeli przełom maja i czerwca jest chłodniejszy, wschody mogą się nieco przedłużyć i jest to normalne. Po wschodach nasion i w trakcie sezonu, należy regularnie nawadniać rośliny (szczególnie w czasie upałów), a także odchwaszczać i spulchniać glebę wokół roślin.

WAŻNE! Warto pamiętać, że dynie nie lubią przenoszenia i przesadzania, dlatego trzeba dobrze wybrać docelowe miejsce uprawy. Ponadto, nie należy planować wysiewu i uprawy obok dyni warzyw blisko z nią spokrewnionych (z rodziny dyniowatych), np. cukinii, ogórków, patisonów, czy arbuzów. Chodzi o to, by unikać rozprzestrzeniania się tych samych chorób i szkodników, atakujących daną grupę roślin.


Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: byrev/Pixabay


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Obserwuj
Autor
Maciej Aleksandrowicz Maciej Aleksandrowicz

Z wykształcenia specjalista ogrodnik z dużym doświadczeniem. Od lat pisze artykuły o uprawie i pielęgnacji roślin.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Dynia olbrzymia Cucurbita maxima

Dynia piżmowa Cucurbita moschata

Dynia Hokkaido Cucurbita maxima Hokkaido

To Cię zainteresuje
(Nie!) Trendy ogrodowe 2025 | Natura, Sztuka i ... Błogie Lenistwo. Ogrodnicze autorytety o nadchodzących zmianach
Komentarze

Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści