Jak i gdzie wysiewać koper do gruntu, by szybko wyrósł?

Wysiewanie kopru nasiona, fot. igorpushkarev - Depositphotos

Chcesz cieszyć się świeżym koprem z własnego ogródka? Wysiewanie kopru to prosta i satysfakcjonująca praca, która przyniesie bogate plony, o ile zastosujesz kilka sprawdzonych zasad. Dowiedz się, kiedy i jak siać koper, aby zapewnić sobie najlepsze rezultaty. Poznaj tajniki uprawy i odkryj, dlaczego koper warto mieć w swoim warzywniku. Kliknij, aby zgłębić wszystkie sekrety i ciesz się aromatycznym koprem przez cały sezon!

Posłuchaj
00:00
33
Spis treści
Gdzie wysiewać koperek? Co lubi? Jak i kiedy siać nasiona kopru? Jak dbać o koperek po wschodach?

Jakie miejsce i podłoże wybrać do uprawy kopru?

Koper ogrodowy (łac. Anethum graveolens) jest znany z tego, że ma wyjątkowo małe wymagania i zadowoli się każdą przeciętną, gliniasto-piaszczystą ogrodową glebą. Warto jednak zaznaczyć, że oczywiście najlepiej rośnie na wilgotnym, zasobnym w azot podłożu, dlatego podobnie, jak w przypadku uprawy innych warzyw dobrze jest, by przed wysiewem lub w sezonie poprzedzającym uprawę, zasilić glebę np. nawozem organicznym – najlepiej kompostem (lub obornikiem).

Pod wysiew kopru trzeba wybrać miejsca słoneczne, co zapewni nam duże i zdrowe zbiory. Polecanym rozwiązaniem jest jego uprawa w sąsiedztwie innych warzyw i roślin ogrodowych, ponieważ zawiera substancje wpływające korzystnie na inne warzywa. Z powodzeniem można także wysiewać koperek w większych donicach lub skrzynkach, np. na balkonie lub tarasie.

Kiedy siać koper?

Koperek to roślina, którą najczęściej siejemy wprost do gruntu wiosną lub wczesnym latem, jednak warto wiedzieć, że można go wysiewać niemal przez cały rok – od wiosny do zimy. Jak to zrobić, aby cieszyć się aromatycznym koprem przez cały sezon?

Od pełni wiosny, czyli od połowy kwietnia do września, koper warto dosiewać nasiona co kilka tygodni (2-3), co zapewni nam ciągłość zbiorów i świeże liście przez cały sezon.

Jesienią, od połowy października do grudnia, można wykonać siew ozimy. Nasiona kopru zimują wtedy w gruncie, mając odpowiednią ilość wilgoci i z powodzeniem znosząc zimowe chłody, by wiosną szybko wyrosnąć.

Koper ogrodowy
Koper idealny do ogródka ziołowego, warzywnego i do donic. Klasyczny i niezastąpiony smak sprawia, że roślina Idealnie nadaje się do kiszenia ogórków, dań rybnych i sałatek
Kup wygodnie online

Jak właściwie wysiewać koper?

Koper najczęściej sieje się równomiernie w rzędach, do wcześniej przygotowanych rowków, na głębokości około 1-2 cm. Odstępy między rzędami powinny wynosić około 20-30 cm, a po wykiełkowaniu nasion i wzejściu kopru należy go rozsadzić lub przerwać, by nie rósł zbyt gęsto. Można także umieszczać nasiona w pojedynczych dołkach, ale jest to mało wygodne i zajmuje więcej czasu.

Nasiona kopru kiełkują zazwyczaj po około 2-3 tygodniach od wysiewu.

Kielkujacy koperek (fot. ArtActiveArt z Pixabay)
Fot. ArtActiveArt / Pixabay
Koper bardzo często wysiewa się także sam i rośnie nieregularnie między innymi warzywami w ciągu całego sezonu.

Pielęgnacja kopru po wysiewie

Mimo, że koper ogrodowy jest raczej odporny na chłody, to należy pamiętać, że wiosenne przymrozki mogą całkowicie zniszczyć roślinę, gdy już wzejdzie. Z tego względu, jeśli zapowiadane są wiosenne przymrozki warto okryć grządkę , gdzie rośnie koper białą agrowłókniną. Ponadto, trzeba pamiętać o odchwaszczaniu i podlewaniu kopru, szczególnie w okresie wzrostu. 

Ważne!
Zaleca się, by unikać wysiewu kopru w miejscach, gdzie wcześniej rosły rośliny z tej samej rodziny (selerowatych), co koper (np. marchew, seler, koper włoski, kolendra, kminek). Chodzi o to by ograniczyć występowanie tych samych szkodników lub chorób, które mogłyby atakować koper.

Dobrym towarzystwem dla kopru są inne warzywa, np. burak, fasola, sałata, roszponka, ogórek, marchew.

Koper warto wysiewać i uprawiać nie tylko ze względu na jego walory smakowe i właściwości zdrowotne, ale to także roślina, która odstrasza szkodniki roślin, dzięki wydzielaniu olejków eterycznych o charakterystycznym zapachu. Między innymi z tego powodu, obecność kopru ma także pozytywny wpływ na inne rośliny rosnące w jego pobliżu.

Tekst: Maciej Aleksandrowicz, Zdjęcie tytułowe: igorpushkarev/Depositphotos

Obserwuj
Autor
Maciej Aleksandrowicz Maciej Aleksandrowicz

Z wykształcenia specjalista ogrodnik z dużym doświadczeniem. Od lat pisze artykuły o uprawie i pielęgnacji roślin.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
Komentarze

50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści