Projekt ogrodu działkowego wymaga niemniej pracy niż zaplanowanie przydomowego ogródka. Na takiej przestrzeni również ważne są zasady kompozycji, a przede wszystkim funkcjonalność rozwiązań. Z drugiej strony ogródek działkowy rządzi się swoimi prawami i ma wieloletnie tradycje, które warto uszanować.
Jak zaplanować swój idealny ogród działkowy?
Projekt ogrodu działkowego możecie stworzyć przy wykorzystaniu modułu do projektowania od GardenPuzzle, który znajdziecie w zakładce PROJEKTOWANIE OGRODU. Jeśli chcielibyście zaplanować aranżację swojej działki, zajrzyjcie tam koniecznie! W aplikacji możecie zmienić tło projektu na zdjęcie swojego ogrodu. Wystarczy, że w menu wybierzecie polecenie "Zmień tło". Później zostaje już tylko dobra zabawa z wyborem roślin i wyposażenia.
Ogródek działkowy to wyjątkowe miejsce, które poza funkcją użytkową coraz częściej zaczyna służyć rekreacji. Chociaż własna uprawa warzyw i owoców cieszy się sporym zainteresowaniem, dla działkowców ważne są już nie tylko grządki, ale także przestrzeń na relaks. Jak wobec tego pomieścić te dwie funkcje na zwykle niewielkim metrażu ROD? Świetnym patentem na utrzymanie porządku na działce, wytyczenie czytelnych podziałów funkcjonalnych, jest uprawa roślin użytkowych na podwyższonych rabatach.
Przestrzenie pomiędzy skrzyniami można wypełnić ozdobnym kruszywem, czy tańszą korą. Taki zabieg dodatkowo uatrakcyjni strefę użytkową ogródka.
Na ogródkach działkowych jednym z najistotniejszych elementów kompozycji jest ścieżka, która prowadzi do domku ogrodnika. Warto kultywować tradycyjny układ ROD i obsadzić taką dróżkę kwitnącymi bylinami np. jeżówkami, rudbekiami, czy roślinami jednorocznymi np. aksamitkami.
Rośliny użyte w projekcie ogrodu działkowego
- Powojnik 'Chevalier'
- Żuraweczka 'Sweet Tea'
- Papryka 'Naga Jolokia'
- Funkia babkolistna 'Grandiflora'
- Funkia 'Regal Splendour'
- Azalia 'Doloroso'
- Azalia 'Klondyke'
- Ogórek zwyczajny
- Pomidor 'Dark Tiger'
- Pomidor 'Amethyst Jewel'
- Cykoria sałatowa
- Jabłoń 'Eleyi'