Idea ogrodów działkowych
Ogrodnictwo działowe, choć w Polsce tak rozwinięte i popularne, nie jest pomysłem polskim. Korzenie tej idei sięgają XIX wieku, a pierwsze ogrody działkowe powstały w niemieckim Lipsku, by potem zadomowić się w innych krajach Europy Zachodniej.
Od lat świat fascynuje się skandynawskim stylem urządzania wnętrz i przestrzeni. Charakterystyczny minimalizm, połączony z elegancją, wykorzystanie jasnych barw i naturalnych elementów wystroju, dbałość o funkcjonalność i wygodę – to główne cechy skandynawskiego stylu.
Nie każdemu musi podobać się właśnie taki styl, ale z pewnością nie można odmówić mu estetyki, oryginalności i charakteru. Przykładem takich rozwiązań jest jedna z działek w szwedzkim ogrodzie działkowym w Göteborgu, użytkowana przez znaną blogerkę i stylistkę Elin Lannsjö.
Ogrody działkowe w Szwecji
Szwedzi, podobnie jak Polacy, lubią swoje ogrody działkowe, które zamieniają w bardzo przytulne miejsca do wypoczynku. Ogródki najczęściej zakładane są w swobodnym stylu, a ich użytkownicy dbają o harmonijne połączenie nasadzeń z altankami, które nierzadko urzekają swoim wystrojem oraz funkcjonalnością.
Wiele szwedzkich miast zachęca mieszkańców do tworzenia tzw. miejskich ogródków w samym centrum. Wszystko to w ramach indywidualnych działań na rzecz dążenia do stworzenia miasta w pełni ekologicznego. Warto podkreślić, że Inicjatywa związana z tworzeniem miejskich ogrodów działkowych uważana jest tam za jedną z metod dążenia do zrównoważonego rozwoju miast.
Związane z ogrodami działkowymi tzw. miejskie rolnictwo, czyli wytwarzanie żywności przez mieszkańców miast na własne potrzeby jest popularnym hobby Szwedów na terenie całego kraju i powszechnie traktowane jest jako składnik zrównoważonego rozwoju.
► Więcej w artykule: Rodzinne Ogrody Działkowe (ROD) – czym są i jaka jest ich rola
Działka Elin Lannsjö
W przypadku działki Elin Lannsjö od razu rzuca się w oczy charakterystyczne dla Skandynawii podejście do estetyki oraz urządzania przestrzeni. Nieduża altana wykonana jest z prostych, gotowych elementów, a wewnątrz i na zewnątrz królują odcienie bieli i szarości oraz drewniane elementy wystroju w różnych postaciach, a także oryginalne dekoracje i sprzęty.
Wnętrze urządzone wyraźnie z dążeniem do stworzenia domowego nastroju. Proste, ale niezwykle oryginalne i estetyczne rozwiązania nadają altanie niezwykłego charakteru. Nie zabrakło w niej oczywiście niezwykle ciekawego, wydzielonego kącika do odpoczynku, gdzie można zapomnieć o całym świecie, na przykład z ciekawą książką lub ulubioną muzyką.
Sama działka, na pierwszy rzut oka może wydawać się nieco pozostawiona sama sobie, ale gdy się jej dokładniej przyjrzeć, trzeba przyznać, że całość wspaniale i estetycznie ze sobą współgra – stare drzewa owocowe, rabaty kwiatowe w wiejskim stylu, niekłopotliwe krzewy i pnącza, oryginalne dekoracje, hamak, funkcjonalne elementy nawierzchni połączone z trawnikiem.
Wszystko urządzone, po to, aby stworzyć klimat do wypoczynku od codzienności i zgiełku miasta. Co też ważne, działka nie musi wcale być wyposażona w same nowoczesne narzędzia czy sprzęty, aby wyglądać estetycznie i oryginalnie.
Wyświetl ten post na Instagramie
Wyświetl ten post na Instagramie
Wyświetl ten post na Instagramie
Wyświetl ten post na Instagramie
Wyświetl ten post na Instagramie
Podpatrywanie ciekawych rozwiązań ogrodowych i poprawianie estetyki ogrodów działkowych może stać się fascynującym zajęciem, przynoszącym wiele inspiracji nawykiem, który prowadzi do satysfakcji z udanych rewolucji na własnej działce. Czasem nie potrzeba wiele, aby stworzyć niezwykłe, zadbane, przytulne i estetyczne miejsce, z którego po prostu nie chce się wychodzić. Dobrych przykładów, prowadzących do modernizacji i poprawy estetyki działek nigdy za wiele.
Tekst: Radosław Pisarczyk, zdjęcie tytułowe: by-studio / Fotolia