Jak zaplanować prace na działce w ROD, by cieszyć się pięknem przez cały rok?

Jak zaplanować kolejnośc prac na działce w ROD Zsuzsanna Tóth Pixabay

Każda działka w ROD kryje w sobie potencjał do stworzenia zielonego raju. Kluczem do sukcesu jest jednak dobrze przemyślany plan prac. Dowiedz się, jak krok po kroku przekształcić swój skrawek ziemi w kwitnącą oazę, zaczynając od podstawowych prac ziemnych, a kończąc na pięknym trawniku. Oto Twój kompendium wiedzy o planowaniu prac na działce!

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
101
Spis treści
Jak się nie zniechęcić przy urządzaniu działki? O czym działkowiec powinien wiedzieć? Od czego zacząć urządzanie działki w ROD? Podstawy prac ziemnych: Jak przygotować grunt pod przyszły ogród? Instalacje w ogrodzie: Kiedy i jak je przeprowadzić? Tworzenie ścieżek i nawierzchni: Sekrety trwałego i estetycznego ogrodu Elementy małej architektury: Jakie wybrać i gdzie je umieścić? Nasadzenia w ogrodzie: Jakie rośliny wybrać i jak je posadzić? Klucz do pięknego ogrodu: Jak założyć idealny trawnik?

Dlaczego warto zainwestować czas w planowanie prac na działce?

Oczywiście najwygodniej byłoby zlecić wszystkie prace przy zagospodarowywaniu działki firmie ogrodniczej – wykona projekt i zrealizuje go; ale wtedy koszty mogą być nawet dwukrotnie wyższe, niż przy samodzielnym wykonaniu niezbędnych prac. Jeśli zdecydujemy się na samodzielne urządzenie ogródka – co daje najwięcej satysfakcji – najrozsądniej jest zaplanować i zagospodarować działkę etapami, pamiętając o określonej kolejności prac.

Na starcie zawsze pomogą uniwersalna estetyka, porządek i umiar, jako podstawa do tworzenia czegoś więcej. I wcale nie ma obowiązku tworzenia czegoś skomplikowanego, ponieważ jeśli komuś wystarcza jedynie z grubsza uporządkowany teren za oknem, to przecież nic złego. Zawsze można coś dodać, rozpocząć, odmienić.

Warto pamiętać, że tworzenie ogrodu na działce w ROD jest trochę, jak pisanie nigdy nieskończonej książki – tworzy się świat, który trwa i który zawsze możesz zmienić, tak by czuł się w nim dobrze każdy, kto się w nim znajdzie.

 

Ważne jednak, aby nie tworzyć w ogrodzie składowiska niechcianych przedmiotów, a co gorsza jakiegoś śmietniska. To już nie będzie ogród, tylko kiepski widok. Cokolwiek zdecydujemy, kilka poniższych generalnych wskazówek z pewnością nie zaszkodzi.

Pierwsze kroki w świecie działkowca: Co warto wiedzieć?

  1. Wszystko możesz zrobić sam, ale nigdy nie jesteś sam, dlatego korzystaj z pomocy, pytaj bardziej doświadczonych ogrodników, poszukuj w literaturze oraz Internecie.
  2. Najpierw zobacz co masz, spójrz na świat wokół i uporządkuj teren.
  3. Zanim posadzisz, sprawdź rodzaj gleby, aby wiedzieć co urośnie na Twojej działce.
  4. Pomyśl co chcesz robić w ogrodzie i „umebluj” go, tak by jak najlepiej spędzać w nim czas.
  5. Unikaj chaosu. Zaplanuj kolejność prac na działce.

Letni ogród jonatas calebe meireles Pixabay

Fot. jonatas calebe meireles/Pixabay

Pierwsze decyzje: Jak zacząć urządzanie swojej działki?

1. Inwentaryzacja i projekt

Pierwszym krokiem powinien być choćby ramowy plan zagospodarowania poprzedzony inwentaryzacją tego co mamy, by potem działać już zgodnie z projektem. Najlepiej po prostu nanieść na kartkę w kratkę elementy, które zastaliśmy w ogrodzie (zarówno nasadzenia, jak elementy małej architektury, ścieżki, zarys tarasu i altany) i na tej podstawie zdecydować, co trzeba usunąć, co pozostawić, a co zmodernizować.

Trzeba też zastanowić się, gdzie poprowadzić instalacje, ścieżki, postawić altanę (jeśli jej nie ma) oraz inne elementy zagospodarowania. Musimy zdecydować jaką funkcję ma spełniać działka, jakie miejsce będzie najlepsze na założenie części sadowniczej, a gdzie na przykład urządzimy kącik rekreacyjny obsadzony roślinami ozdobnymi.

Przemyślmy też, jakie rośliny chcielibyśmy mieć na działce. Na tym etapie przyjrzyjmy się również nasłonecznieniu działki. To ważne przy doborze gatunków roślin, aby później każda z nich znalazła się na stanowisku, które najbardziej jej odpowiada. Wszystkie pomysły nanosimy na nasz plan. Najlepiej zastosować skalę 1:100 (1 cm na planie odpowiada 1 metrowi w terenie).

Poradnik ogrodnika | Dobre rady (nie tylko) dla początkujących
Zakładanie ogrodu w 7 krokach! Od czego zacząć?

2. Prace ziemne

Kolejny etap to (najczęściej konieczne) prace ziemne. Chodzi przede wszystkim o oczyszczenie terenu z zanieczyszczeń (np. gruzu, karp) i chwastów. W wielu przypadkach niezbędne jest też przekopanie podłoża, spulchnienie, wyrównanie ziemi na działce, a nieraz nadanie jej odpowiedniego nachylenia.

3. Instalacje

Przed ostatecznym zagospodarowaniem ogrodu pomyślmy o przeprowadzeniu instalacji elektrycznej lub nawadniającej. Należy zrobić to po przeprowadzeniu robót ziemnych, ale przed rozpoczęciem prac budowlanych (jak np. układanie nawierzchni), ponieważ ułożenie kabli elektrycznych lub rur do automatycznego nawadniania wymaga wykonania wykopów, które mogą uszkodzić założone na przykład wcześniej rabaty czy trawnik.

Jak zaplanować kolejność prac na działce w ROD

Fot. Kerstin Riemer, PIRO4D, Hanne Hasu, StockSnap, Peter Kraayvanger, Mohd Jeshan alam, Tracy Jane Shaw/Pixabay, iBulb

4. Nawierzchnie

Wytyczamy i zakładamy ścieżki, tarasy itp. Mogą one być ziemne lub – co trwalsze – wykonane z różnych materiałów (z kostki brukowej, płyt, kruszywa oraz innych materiałów wykończeniowych) – najlepiej ułożyć je się na ubitym mechanicznie podłożu, czyli podbudowie (wykonanej z tłucznia, żwiru lub piasku).

5. Mała architektura

Czas na altanę, oczka wodne, pergole i trejaże – planujemy je w odpowiednim miejscu, tak by pasowały nie tylko do stylu ogrodu i naszych planów, ale także by były zgodne z regulaminem ROD.

6. Nasadzenia

Teraz dopiero sadzimy zaplanowane rośliny liściaste, iglaste oraz byliny (prawie na koniec), aby nie uszkodzić ich podczas innych, wcześniejszych prac (np. montażu instalacji czy budowy nawierzchni, altany, placu zabaw itd.). Pamiętamy o odpowiednim doborze i odległościach sadzenia roślin – zgodnie z regulaminem ROD.

7. Trawnik

Ostatni etap (po zakończeniu prac ziemnych i budowlanych) to trawnik (jeśli go planujemy), który jest pożądany prawie na każdej działce rekreacyjnej – daje on poczucie ładu na działce, stanowi doskonałe tło dla roślin i jest miejscem odpoczynku całych rodzin i zabaw dla dzieci.

Oczywiście na każdym etapie zagospodarowania działki, działkowcy muszą pamiętać, by zarówno nasadzenia, jak i naniesienia były zgodne z Regulaminem ROD, który podaje jasne wytyczne, co do odległości sadzenia roślin od ogrodzenia oraz rozmiarów elementów zagospodarowania działki.


Tekst: Radosław Pisarczyk, zdjęcie tytułowe: Zsuzsanna Tóth/Pixabay

Chcesz wiedzieć więcej o działkach: budowie altany, uprawie roślin, itd. oraz o prawach i obowiązkach członka PZD? Sprawdź wszystkie artykuły o ROD!

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Redakcja poleca
Lykos skrzyp polny ekstrakt 50 ml - Target
Lykos skrzyp polny ekstrakt 50 ml - Target
Pomidor mięsisty 'Gigantomo' F1
Pomidor mięsisty 'Gigantomo' F1
Miedzian 50 WP, zwalcza choroby owoców – 100 g
Miedzian 50 WP, zwalcza choroby owoców – 100 g
Agrowłóknina HORTI-LINE – zimowa 2,10 m x10 mb
Agrowłóknina HORTI-LINE – zimowa 2,10 m x10 mb
Obserwuj
Autor
Porady ekspertów Porady ekspertów

Eksperci czołowych firm ogrodniczych, którzy dzielą się z Wami swoim doświadczeniem i radami.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Komentarze

Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści