Co wolno postawić na działce? Regulamin ROD mówi jasno
Wszystkie dopuszczalne elementy zagospodarowania działki i ich parametry opisane są w regulaminie!
Zgodnie z zapisami Regulaminu ROD działka może być wyposażona w następujące obiekty:
Inne urządzenia:
|
Jak widać, regulamin nie przewiduje, aby oprócz altany i szklarni lub tunelu foliowego można było wznosić na działce inne obiekty, np. wiaty, szopy, składziki, magazyny, drewutnie itp. Nie można również ustawić na terenie działki wolnostojącej toalety np. typu toi-toi. Mimo, iż często spotkać się można z działkami, które w takie elementy są wyposażone (nawet w nadmiarze), to trzeba mieć świadomość, że jest to niezgodne z przepisami!
Natomiast możliwe jest wyposażenie działki w miejsce parkingowe (lub tzw. zatoczkę), jeśli są do tego warunki oraz jeśli działkowiec posiada lub uprzednio uzyska prawo wjazdu na teren ogrodu samochodem.
Jak poprawnie postawić altanę na działce? Kluczowe zasady
Na działce może znajdować się jedna altana z zadaszonym tarasem (w ustalonych przepisami rozmiarach) i jedynie wymienione wyżej, zgodne z regulaminem elementy. Niezgodne z prawem jest wznoszenie na działce altan bez zachowania przepisowych rozmiarów lub stawianie np. dwóch (lub więcej) mniejszych budynków.
Jeśli działkowiec planuje włączyć do zagospodarowania działki wcześniej wspomniane elementy, muszą się one znajdować przy altanie (lub w jej obrębie) i będą stanowiły integralną część tej altany. W takim przypadku powierzchnia całości musi zamykać się w regulaminowych 35 m² (po obrysie ścian zewnętrznych).
Czy warto łamać przepisy? Oto ryzyko nieregulaminowej budowy
Należy pamiętać, że to na działkowcu spoczywa odpowiedzialność za właściwe usytuowanie altany działkowej i jej budową, przebudowę lub rozbudowę zgodnie z przepisami regulaminu oraz powszechnie obowiązującymi.
Jeśli zatem zarząd ROD stwierdzi, że naruszone zostały przepisy dotyczące zagospodarowania działki, ma prawo nakazać działkowcowi wstrzymanie wszelkich prac związanych z altaną. Działkowiec z kolei zobowiązany jest do usunięcia nieprawidłowości lub nawet do rozebrania budowanej altany, gdy nie ma innej możliwości.
Ponadto zarząd ROD, w momencie powzięcia informacji o budowie, nadbudowie lub rozbudowie altany lub innego obiektu z naruszeniem przepisów prawa, w imieniu PZD, zgłasza taki fakt do właściwego organu administracji publicznej, czyli do nadzoru budowlanego. Stwierdzenie przez wspomniany organ naruszenia prawa może stanowić podstawę do zastosowanie sankcji określonych w ustawie (m.in. do wypowiedzenia umowy dzierżawy działkowej).
Tekst i zdjęcie tytułowe: Radosław Pisarczyk