Kiścień wawrzynowaty (Leucothoe fontanesiana) odmiana 'Rainbow' to roślina pochodząca ze Stanów Zjednoczonych, ale jest też uprawiana w wielu innych rejonach świata.
Jak wygląda kiścień wawrzynowaty 'Rainbow' i co charakteryzuje tę odmianę?
Kiścień wawrzynowaty może dorastać do ok. 70-100 cm wys i osiągać podobną szerokość. Roślina rozwija liczne, słabo rozgałęzione, łukowato przewieszające się na zewnątrz pędy, które częściowo pokładają się na ziemi. W okresie wiosennoletnim mają intensywną, różowoczerwoną barwę. U odmiany 'Rainbow' pędy na całej długości pokryte są układającymi się naprzemiennie w jednej płaszczyźnie zimozielonymi, szerokolancetowatymi, skórzastymi, zaostrzonymi na wierzchołku, delikatnie piłkowanymi na brzegach liśćmi z wyraźnie zaznaczonym na blaszce unerwieniem. Liście są marmurkowo nakrapiane i pokryte licznymi, kolorowymi cętkami (różowymi, żółtymi, kremowymi, zielonymi). Kolorowe umaszczenie liści jest najbardziej intensywne wiosną, w sezonie wegetacyjnym liście czerwienieją, a jesienią przebarwiają się na kolor bordowo-brązowy. W czasie mroźnej zimy część liści opada.
Kiścień 'Rainbow' kwitnie wiosną (V), rozwijając podobne do konwalii, małe, białe, dzwonkowate kwiaty, zebrane w gęste, długie kiście, tworzące na szczytach pędów okazałe grona. Pędy pod ciężarem kwiatów jeszcze bardziej przewieszają się na zewnątrz, nadając roślinie malowniczy pokrój.
Kiścień wawrzynowaty 'Rainbow' tworzy pod ziemią rozłogi, dzięki którym rozrasta się w duże kępy, dlatego na odpowiednich stanowiskach może być ekspansywny.
Jakie są wymagania kiścienia? Jak go uprawiać?
Kiścień 'Rainbow' najlepiej prezentuje się na półcienistych, ale jasnych stanowiskach i na próchniczych, przepuszczalnych, lekko wilgotnych glebach, o kwaśnym odczynie pH. Posiada umiarkowaną mrozoodporność (ok. -18/-21°C), dlatego poleca się uprawiać go w cieplejszych rejonach kraju na ciepłych, osłoniętych od wiatru stanowiskach.
Kiścień 'Rainbow' jako odmiana może być rozmnażany wyłącznie wegetatywnie za pomocą sadzonek pędowych, rozłogów, odkładów poziomych i przez podział dorosłych egzemplarzy.
Pielęgnacja kiścienia
W sezonie lubi być zasilany specjalnymi, wieloskładnikowymi nawozami dla roślin kwasolubnych. Nie toleruje suszy, dlatego w okresach bezdeszczowych wymaga nawadniania.
Kiścień ze względu na swój efektowny, rozłożysty pokrój początkowo nie wymaga systematycznego przycinania, a jedynie usuwania przekwitłych kwiatostanów oraz pędów chorych, uszkodzonych, zdeformowanych lub pokładających się na ziemi. Starsze, nadmiernie rozkrzewiające się egzemplarze warto dość mocno przycinać na przedwiośniu (II-III), dzięki czemu lepiej się rozkrzewią i zachowają gęstszy oraz bardziej zwarty pokrój.
Pamiętajmy też, by szczególnie młode osobniki chronić przed mrozami okrywając na zimę np. agrowłókniną.
Choroby i szkodniki kiścienia
Kiścień 'Rainbow' z reguły nie sprawia problemów w uprawie, jednak rośliny osłabione lub posadzone na niewłaściwych stanowiskach mogą być porażane przez choroby grzybowe (np. mączniak prawdziwy, fytoftoroza) lub atakowane przez szkodniki (np. przędziorki).
Jakie zastosowanie w ogrodzie ma kiścień 'Rainbow'?
Kiścień wawrzynowy 'Rainbow' to bardzo efektowny i atrakcyjny krzew ozdobny, który najlepiej prezentuje się na wrzosowiskach w towarzystwie różaneczników, azalii, wrzosów, wrzośców, dabecji i pierisów. Dobrze komponuje się też z krzewami i drzewami o podobnych wymaganiach (np. hortensje, krzewy iglaste), ale może być również wykorzystywany jako roślina okrywowa.
Nadaje się także na niewysokie, luźne żywopłoty i obwódki, a także do sadzenia na murkach i w pobliżu ogrodowych schodów. Krzew można też uprawiać w pojemnikach na balkonach i tarasach, pod warunkiem przechowywania przez zimę w chłodnym, widnym i zabezpieczonym przed mrozem pomieszczeniu.
Zdjęcia: LifeisticAC, gratysanna, tamu / AdobeStock