Logo
Logo

Masz hortensję w donicy? Przesadź ją teraz do gruntu, a w przyszłym roku zakwitnie jak szalona!

Twoja hortensja w doniczce zakończyła już kwitnienie? Nie pozbywaj się jej! Przesadź ją bezpośrednio do ziemi w Twoim ogrodzie. Jeżeli odpowiednio o nią zadbasz, przyszłego roku znowu rozkwitnie, prezentując Ci swoje wspaniałe kwiaty.

Spis treści
Co zrobić z doniczkową hortensją po przekwitnięciu? 1. Wybierz idealny czas na przesadzenie 2. Wybierz odpowiednie stanowisko 3. Przygotuj grunt 4. Przesadź bez błędów 5. Dbaj troskliwie po przesadzeniu

Zanim pożegnasz się z doniczkową hortensją, przesadź ją do gruntu. Odkryj, jak uratować jej piękno!

Hortensje to prawdziwe perły wśród kwiatów ogrodowych. W doniczkach najczęściej hoduje się hortensje ogrodowe, które w przeciwieństwie do innych hortensji (bukietowych i drzewiastych) są bardziej podatne na niskie temperatury i wymagają bardziej skomplikowanej pielęgnacji. Niemniej jednak, w zamian za troskę, oferują obfite kwiatostany w wielu odcieniach. Wiele z tych odmian prezentuje kwiaty o zróżnicowanych barwach.

Twoja doniczkowa hortensja ma szansę na drugie życie w ogrodzie. Wystarczy trochę staranności i uwagi, a stanie się prawdziwą ozdobą Twojego zielonego zakątka!

Przesadzanie hortensji doniczkowej do ogrodu – krok po kroku

Jeśli Twoja doniczkowa hortensja już przekwitła, nie myśl o tym, by się jej pozbyć. Zamiast tego, przekształć ją w piękną ozdobę Twojego ogrodu. Jak to zrobić? Oto kilka kroków, które pomogą Ci w tym procesie.

Dlaczego wrzesień to najlepszy moment na przesadzenie hortensji z doniczki do ogrodu?

Wrzesień to miesiąc, który sprzyja przesadzaniu roślin. Dlaczego? Niższe temperatury i większa wilgotność powietrza tworzą idealne warunki dla roślin, aby szybko się przyjąć w nowym miejscu. To idealny czas, by Twoja doniczkowa hortensja znalazła nowe miejsce do wzrostu.  

Jakie miejsce wybrać dla hortensji z doniczki, kiedy sadzimy ją w ogrodzie?

Hortensje najlepiej rosną w miejscach, gdzie są chronione przed najintensywniejszym południowym słońcem, zwłaszcza w godzinach popołudniowych. Stanowisko półcieniste zapewni jej odpowiednią ilość światła, ale jednocześnie ochroni przed przegrzaniem. Wybieraj miejsca osłonięte od silnych wiatrów, które mogą uszkodzić delikatne liście i kwiaty hortensji. Unikaj sadzenia hortensji w bezpośrednim sąsiedztwie dużych drzew, które mogą konkurować z nią o wodę i składniki odżywcze.

Jak przygotować ziemię dla hortensji doniczkowej przenoszonej do ogrodu?

Hortensja to roślina wymagająca. Aby się przyjęła, potrzebuje odpowiedniego podłoża. Ziemia powinna być żyzna, przepuszczalna i dobrze napowietrzona. Warto zainwestować w hydrożel TerraCottem, który poprawia strukturę gleby i zwiększa jej pojemność wodną. Dzięki temu Twoja hortensja będzie miała stały dostęp do wody i będzie mniej narażona na przesuszenie. Hortensje preferują glebę o lekko kwasowym pH (około 5,5-6,5). W glebach o takim pH kwiaty hortensji często przyjmują intensywniejsze barwy. Zanim zaczniesz sadzić, upewnij się, że miejsce jest wolne od chwastów i innych nieczystości. Jeśli Twoja gleba jest lekka i uboga w składniki pokarmowe, wzbogać ją kompostem lub obornikiem.

Jak krok po kroku przesadzić hortensję doniczkową do gruntu?

Wykop dołek o głębokości równej doniczce i szerokości dwukrotnie większej od jej średnicy. Na dnie umieść warstwę obornika, próchnicy i ziemi kompostowej. Jeśli Twoja gleba ma wysoki odczyn pH, zakwaśtorfem. Jeśli bryła korzeniowa hortensji jest przesuszona, zanurz ją w wodzie. Gdy ziemia nasiąknie, delikatnie wyjmij roślinę z doniczki, uważając na korzenie. Sadź hortensję na taką głębokość, na jakiej rosła w doniczce. Na glebach luźnych możesz posadzić ją nieco głębiej.

Jakie są kluczowe wskazówki dotyczące pielęgnacji hortensji po przesadzeniu z doniczki do ogrodu?

Pamiętaj, by nie przycinać pędów hortensji, inaczej nie zakwitnie w przyszłym roku. Dbaj o nią, spełniając jej wymagania, a ona odwdzięczy się pięknym kwitnieniem. Zabezpieczenie przesadzonej hortensji doniczkowej przed zimą w gruncie jest kluczowe dla jej przetrwania i późniejszego kwitnienia. Po przesadzeniu hortensji warto przykryć jej korzenie grubą warstwą ściółki, taką jak kora, liście czy słoma. Działa ona jak izolator, chroniąc korzenie przed mrozem. Jeśli w Twoim regionie występują silne mrozy, warto zabezpieczyć pędy hortensji. Możesz to zrobić, owijając je jutowym workiem lub specjalną osłoną z agrowłókniny. Przed nadejściem mrozu upewnij się, że gleba wokół hortensji jest dobrze nawodniona. Wilgotna gleba zatrzymuje ciepło lepiej niż sucha, co może pomóc w ochronie korzeni przed zamarzaniem.

Pamiętaj, że posadzenie hortensji na odpowiednim miejscu i w podłożu, które odpowiada jej wymaganiom oraz przygotowanie do zimy znacząco zwiększa jej szanse na przetrwanie i piękne kwitnienie w kolejnym sezonie

Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: annanahabed, izzzy71, maryviolet / Adobe Stock

Autor
Masz hortensję w donicy? Przesadź ją teraz do gruntu, a w przyszłym roku zakwitnie jak szalona!
Masz hortensję w donicy? Przesadź ją teraz do gruntu, a w przyszłym roku zakwitnie jak szalona!
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
kategoria-dom_i_balkon_kwiaty_na_balkon
NAJNOWSZE TREŚCI