Topas – preparat grzybobójczy często stosowany w sadach i warzywnikach

TOPAS preparat grzybobojczy sad warzywa

Topas to fungicyd, który stosuje się przede wszystkim przeciw mączniakowi prawdziwemu. Największe znaczenie ma w uprawie warzyw, drzew i krzewów owocowych. Jak prawidłowo stosować Topas? O czym pamiętać korzystając że środków ochrony roślin?

Posłuchaj
00:00
6
Z artykułu dowiesz się:
  • Co to Topas 100EC?
  • Jaki ma skład i jak działa?
  • Na co stosować Topas?
  • Jak używać preparatu?
  • Zasady stosowania środków ochrony roślin

Topas – skład i mechanizm działania

Topas 100 EC ma formę koncentratu, który należy rozrobić z wodą. Substancją aktywnie czynną jest penkonazol (związek z grupy triazoli). Preparat jest dostępny na polskich rynku od około dekady. Działa zapobiegawczo i interwencyjnie. W roślinie przemieszcza się systemicznie i translaminarnie. To atut, gdyż działa kompleksowo także w przypadku mniej precyzyjnego oprysku.

Jego mechanizm działania polega na hamowaniu biosyntezy ergosterolu u patogenu. W praktyce więc po prostu hamuje strzępki grzyba infekujące, a także znajdujące się wewnątrz rośliny.

Zalety preparatu Topas

  • Bardzo dobrze radzi sobie z grzybami należącymi do Erysiphales.
  • Ma krótki okres karencji u wielu gatunków.
  • Bardzo szybko rozkłada się w owocach.

Gdzie i na co stosować Topas?

Topas jest przede wszystkim wykorzystywany do zwalczania grupy chorób nazywanej mączniakami prawdziwymi. Skutecznie zwalcza patogeny u wielu grup roślin. Stosuje się go min. na mączniaka prawdziwego winorośli (najgroźniejszą chorobę tego gatunku) oraz amerykańskiego mączniaka agrestu. Ponadto służy do zwalczania czarnej zgnilizny u winorośli.

Topas – zastosowanie w uprawach

Topas zwalcza choroby grzybowe truskawka agrest porzeczka, Sklep ZielonyOgodek pl
Na choroby truskawek, agrestu, porzeczek i innych
Środek grzybobójczy w formie koncentratu do sporządzania emulsji wodnej, o działaniu układowym, stosowany nalistnie, zapobiegawczo i interwencyjnie.
Kup online

Topas 100 EC – jak go stosować?

  • Topas należy rozrobić z wodą i aplikować na rośliny przy użyciu opryskiwacza, np. naramiennego czy plecakowego.
  • Zawsze należy ściśle stosować dawki opracowane przez producenta (nie przekraczać, nie rozcieńczać nadmiernie). Zależą od rodzaju uprawianych roślin. Przykładowa dawka dla jabłoni i grusz to 1,25ml na 5lw, natomiast truskawka wymaga dwukrotnie wyższego stężenia.
  • Średnio w ciągu sezonu zaleca się wykonywać maksymalnie 2-4 zabiegi z użyciem Topas (zależnie od chronionego gatunku). Odstęp pomiędzy poszczególnymi zabiegami powinien wynosić przynajmniej 6 do 14 dni.
  • Przy wzmożonym problemie z mączniakiem prawdziwym lub innymi chorobami grzybowymi zaleca się stosować naprzemiennie z fungicydami, które zawierają substancje aktywne należące do innej grupy niż triazole. To ograniczy ryzyko nabrania odporności u patogenu.

Ma krótki okres karencji – wynosi 3 dni dla truskawki i warzyw, 14 dni dla jabłoni, grusz i pigw, 20 dni dla porzeczek i agrestu, 28 dni dla winorośli dla konsumpcji bezpośredniej oraz 35 dni dla winorośli przeznaczonej do przemysłu winiarskiego.

Bezpieczne i racjonalne stosowanie środków ochrony. Dobra praktyka rolnicza

Środki ochrony roślin należy stosować „z głową” – wtedy zachowuje się bezpieczeństwo, jednocześnie ogranicza szkodę dla środowiska naturalnego (na tyle, na ile jest to możliwe). Ważne zasady:

  • Zabieg fungicydowy powinno się wykonać wieczorem, po oblocie pszczół. Co prawda ta grupa pestycydów jest mniej szkodliwa dla dla zapylaczy od insektycydów, ale lepiej dmuchać na zimne. W dodatku w warunkach umiarkowanej temperatury skuteczność cieczy roboczej jest wyższa. Triazole powinno się stosować w zakresie 10-25°C, przy czym skrajności lepiej unikać.
  • Prace wykonuje się przy bezdeszczowej (przez przynajmniej kilka godzin po zabiegu) i bezwietrznej temperaturze. Ogranicza to niepotrzebne straty środka i być może konieczność wykonania dodatkowego oprysku.
  • Należy starać się precyzyjnie pokryć roślinę cieczą (pomimo, że substancja aktywna przemieszcza się wewnątrz).
  • Prace wykonuje się zgodnie z zasadami BHP. Należy używać ubioru ochronnego, obuwia, maski i okularów. W przypadku kontaktu środka ze skórą czy błonami śluzowymi zaleca się wykonać płukanie pod bieżącą wodą.
  • Pozostałości oprysku i popłuczyn po myciu opryskiwacza nie wolno wylewać – należy je zużyć na roślinach.

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informację zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Nabycie środków ochrony roślin mogą dokonywać jedynie osoby pełnoletnie oraz posiadające kwalifikacje wymagane od osób nabywających środki ochrony roślin, określone w art.28 (DZ.U.2018, poz. 1310) ustawy o środkach ochrony roślin.

Topas to preparat grzybobójczy, który pozwala uporać się w mączniakiem w uprawie wielu gatunków roślin jadalnych. Jest „wyspecjalizowany” i dobrze radzi sobie z problemem.


Tekst: Michał Mazik, zdjęcie tytułowe: Sarah/Pixabay

Obserwuj
Autor
Michał Mazik Michał Mazik

Piszący ogrodnik, autor artykułów, kalendarzy i poradników ogrodniczych.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści