Logo
Patron serwisu
Twój partner w ogrodzie
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Co lubią trawy ozdobne i jak o nie dbać?

Do niedawna trawy ozdobne były mało popularne i niedoceniane. W końcu jednak doczekały się należytego uznania i obecnie można je już spotkać niemal w każdym ogrodzie.

Spis treści
Jakie warunki lubią trawy ozdobne?
Miejsce
Ziemia
Jak dbać o trawy ozdobne?
Sadzenie
Nawożenie
Przycinanie
Ochrona przez chorobami i szkodnikami

Jakie warunki lubią trawy ozdobne?

Trawy ozdobne pochodzą z różnych stron świata i z różnych środowisk, dlatego różnią się wymaganiami, pokrojem, barwą, rozmiarem i formą wzrostu. Zanim więc zdecydujemy się na ich uprawę, powinniśmy poznać je nieco bliżej.

Trawy sprzedawane w centrach ogrodniczych to zwykle młode egzemplarze, dlatego na ogół są niewielkie i mają niepozorny wygląd. Kiedy jednak posadzimy je w ogrodzie, może się okazać, że po 2-3 latach rozrosną się w duże kępy i osiągną imponującą wysokość (np. niektóre miskanty chińskie dorastają do 2-3 m wys., a miskant olbrzymi nawet do 4 m wys.), dlatego przy zakupie trzeba koniecznie poznać ich docelowe rozmiary. Przy okazji warto też zwrócić uwagę na to, czy dana trawa ma formę kępkową czy rozłogową. Różnica miedzy nimi jest taka, że trawa kępkowa pozostanie w miejscu, w którym ją posadzimy, a trawa rozłogowa będzie rozrastać się po okolicy za pomocą rozłogów i szybko stanie się ekspansywna (np. wydmuchrzyca piaskowa, manna mielec, turówka wonna). Jeżeli trafimy na taką trawę, to albo zabezpieczymy jej system korzeniowy barierami korzeniowymi, albo pogodzimy się z faktem, że po kilku latach zajmie znaczną część ogrodu. Jeśli nie chcemy mieć podobnych dylematów, do uprawy wybierajmy trawy kępkowe lub gatunki niewielkie jak np. kostrzewa Gautiera, kosmatka owłosiona, turzyca ptasie łapki, kostrzewa sina, niskie odmiany rozplenicy japońskiej.

Miejsce

Zdecydowana większość traw ozdobnych kocha słońce, dlatego trzeba dla nich przeznaczyć słoneczne lub tylko lekko półcieniste stanowisko. Jeśli jednak posiadamy zacieniony ogród, też nie musimy rezygnować z traw, gdyż kilka gatunków dobrze znosi takie warunki (np. kosmatka owłosiona i olbrzymia, turzyca cienista i Morrowa).

Ziemia

Trawy ozdobne to rośliny dość tolerancyjne względem podłoża, ale są też gatunki, które mają bardziej sprecyzowane oczekiwania i wymagają podłoża przepuszczalnego, lekkiego, piaszczystego, umiarkowanie wilgotnego, a nawet suchego (np. ostnica cieniutka, schizachyrium miotlaste, butelua smukła, śmiałek pogięty, kostrzewa sina, wydmuchrzyca piaskowa) lub wręcz przeciwnie, żyznego, próchniczego i stale lekko wilgotnego (np. trzęślica modra, turzyca palmowa, rozplenica japońska¸ hakonechloa smukła, imperata cylindryczna „Red Baron”).

Są także trawy nadwodne, które dobrze rosną w środowisku bardzo wilgotnym, a nawet podmokłym (np. sit rozpierzchły, manna mielec, turzyca brzegowa).

Jak dbać o trawy ozdobne?

Trawy ozdobne nie są zwykle zbyt wymagające. Najwięcej uwagi oczekują wiosną (III-IV), kiedy to należy oczyścić je z zaschniętych liści (np. kostrzewa sina, turzyca Buchenana) lub przyciąć ich kępy pozostawione na zimę (np. rozplenica japońska, miskanty) oraz jesienią, kiedy zasychające liście należy związać sznurkiem w chochoły. Dotyczy to głównie wysokich traw (np. miskanty chińskie) oraz gatunków o umiarkowanej mrozoodporności (np. rozplenicie japońskie). Chochoły z liści chronią trawę przed mrozem i śniegiem, który zalegając we wnętrzu kępy mógłby doprowadzić do jej gnicia.

Szczególnie wrażliwe na mróz trawy (np. imperata cylindryczna „Red Baron”), warto zabezpieczyć jeszcze staranniej, okrywając je np. gałązkami stroiszu lub okrywając podłoże wokół nich grubą warstwą ściółki (np. rozplenice japońskie). Niektóre mogą nawet wymagać uprawy w donicach i przechowywania zimą w zabezpieczonym przed mrozem pomieszczeniu (np. rozplenica kosmata, rozplenica obca „Rubrum”, trawa pampasowa).

Sadzenie

Najlepszym terminem do sadzenia traw jest wczesna wiosna, ale gatunki mrozoodporne można sadzić też jesienią. Rośliny sadzi się na takiej głębokości, jak rosły dotychczas, gdyż posadzone zbyt głęboko mogą zacząć gnić, a zbyt płytko łatwo wyschną.

Nawożenie

Trawy ozdobne nie zawsze wymagają nawożenia, gdyż gatunki preferujące ubogie i suche gleby nie oczekują dokarmiania. Jednak wysokie i silnie rosnące trawy (np. miskanty) oraz gatunki preferujące żyzne gleby (np. roplenice japońskie, trawa pampasowa), w sezonie wegetacyjnym powinny być zasilane nawozem wieloskładnikowym, najlepiej specjalnie przeznaczonym dla traw ozdobnych.

Przycinanie

Większość traw ozdobnych nie wymaga przycinania. Wyjątkiem są gatunki, których liście wiąże się w chochoły i pozostawia się na zimę (np. roplenice japońskie, miskanty), a następnie ściana wczesną wiosną (k. III-IV), na wys., ok. 10 cm. ponad ziemią. Trawy zimozielone mogą też wymagać oczyszczania kęp z zaschniętych liści (np. kostrzewa sina).

Ochrona przez chorobami i szkodnikami

Trawy ozdobne to rośliny o dość dobrej zdrowotności, czasami jednak mogą paść ofiarą chorób (np. rdza, mączniak prawdziwy, plamistości liści) lub szkodników (np. przędziorki, wciornastki, skoczki), dlatego jeśli pojawi się problem, należy zastosować jeden z aktualnie polecanych preparatów ochrony roślin, w pierwszej kolejności wybierając środki ekologiczne.


Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcie tytułowe: congerdesign i Kapa65 / Pixabay

Autor
Co lubią trawy ozdobne i jak o nie dbać?
Co lubią trawy ozdobne i jak o nie dbać?
Katarzyna Józefowicz

Jej pasja to rośliny. Ich pielęgnowanie i obserwowanie każdego dnia, jak się rozwijają i zmieniają. Zajmowanie się własnym ogrodem daje jej największą satysfakcję. Dzięki temu ma szansę nie tylko podziwiać wypielęgnowane rabaty, ale też zmierzyć się z problemami, które dotykają wielu ogrodników, sprawdzać różne sposoby ich rozwiązywania i dzielić się zdobytym doświadczeniem z innymi miłośnikami ogrodów.

Komentarze

Dodaj komentarz

 

 
Powiązane rośliny
Zobacz więcej
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (7)
Twoja strona ogrodu