Praca w ogrodzie dostarcza dzieciom mnóstwa radości. Sam ogród jest interesujący lecz obserwowanie małej cebulki zmieniającej się w piękny kwiat - wprost magiczne. Tak wspólnie spędzonego czasu dzieci z pewnością nie zapomną nigdy, a rozwijające się kwiaty będą miały jeszcze większą wartość!
Wdzięczne nazwy roślin cebulowych
Do wspólnego sadzenia zachęcają często już same polskie nazwy, które - zwłaszcza dzieciom – z pewnością przypadną do gustu. Kto nie zechciałby zasadzić szafirka groniastego, śnieżyczki przebiśnieg, siódmaczka czy szachownicy cesarskiej? Można też posadzić trójednik, szachownicę kostkowatą i kilka pustynników olbrzymich. Dzięki takim, nieraz bardzo wdzięcznym nazwom, dzieci z pewnością będą bardzo skłonne do pomocy. Więcej dowiesz się z artykułu pt. "Trudne nazwy kwiatów cebulowych".
Sadzenie cebulek jest dziecinnie proste
Sadzenie cebulek kwiatowych to lekkie i przyjemne jesienne zajęcie dla każdego. Choć jest bardzo proste, należy pamiętać o kilku zasadach, np. by cebulki sadzić na głębokości trzykrotnie większej od ich wysokości i tak, by czubek skierowany był do góry. Następnie należy podlać je niewielką ilością wody. Jeszcze przed przykryciem ziemią, można się im dokładniej przyjrzeć. Często widać już pojawiające się, niewielkie korzenie.
Jedną z cebulek można też obejrzeć od środka, przecinając ją w połowie. Wówczas będzie można zobaczyć jej łuski i niewielki zawiązek pędu, widoczny już w środku. To znak, że cebulka rozwinie się na wiosnę.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
W słońcu czy w cieniu – gdzie sadzić cebulki?
Wiele cebulek kwiatowych, takich jak tulipan (Tulipa), hiacynt (Hyacinthus), szafirek groniasty (Muscari botryoides), czosnek ozdobny (Allium), szachownica kostkowata (Fritillaria meleagris) i szachownica cesarska (Fritillaria imperialis) są światłolubne.
Na szczęście są także cebulki kwiatowe, które tolerują cień. Dobrym przykładem są: tulipan późny (mały tulipan botaniczny), zawilce, śniedek baldaszkowaty (Ornithogalum umbellatum) i puszkinia cebulicowata (Puschkinia scilloides).
Ci, którzy nie do końca wiedzą jaką cebulkę posadzić, istnieje kilka innych, niezbyt wymagających roślin, które pięknie rosną zarówno w słońcu, jak i w cieniu. Zaliczają się do nich narcyzy (Narcissus), zawilec grecki (Anemone blanda), śnieżnik lśniący (Chionodoxa luciliae), śnieżyczka przebiśnieg (Galanthus nivalis), czosnek bułgarski (Nectaroscordum) i cebulica syberyjska (Scilla sibirica).
Cebulki kwiatowe rosną wszędzie - nawet w doniczkach
Jeśli nie posiadasz ogrodu – nic straconego. Co może sprawić większa frajdę niż wspólne z dziećmi sadzenie roślin cebulkowych w doniczkach i pojemnikach i obserwowanie jak rosną na ich oczach? W tym wypadku dobrym wyborem będą mini narcyzy, szafirki groniaste, małe tulipany o krótkich łodyżkach, krokusy, hiacynty, zawilce i zawilce greckie.
Doniczki muszą mieć kilka otworów na spodzie, aby nadmiar wody mógł odpłynąć. Przed umieszczeniem kompostu w doniczce, należy zakryć jej spód kilkoma kawałkami potłuczonej ceramiki (mogą być potłuczone doniczki), granulkami z gliny lub grubym żwirkiem. Warto postawić doniczki w osłoniętym, niezbyt zacienionym miejscu, aby mogły przetrwać zimę.
|
|
Rośliny cebulowe o pięknym zapachu
Kwiaty pobudzają zmysły! Przepięknie pachną wszystkie odmiany hiacyntów. Wiele zapachów można też znaleźć wśród takich odmian narcyzów jak 'Cheerfulness', 'Bridal Crown', 'Baby Moon', 'Golden Dawn', 'Geranium', 'Actaea', 'Recurvus', 'Hawera' i 'Martinette'. Dodatkową przyjemnością dla zmysłów jest imponujący wyglądem tulipan Princess Irene – pomarańczowy z ciemnoczerwonymi smugami, który zachwyca nie tylko urodą, ale także zapachem.
Źródło: iBulb