Logo
Logo
2
Do góry
Artykuł na: 2-3 minuty

10 idealnych roślin dla nastolatków

Młodzież żyje w szybkim tempie. Nastolatkowie są zajęci odnajdywaniem siebie, podczas gdy otoczenie stawia im wiele wymagań. Daj swojemu dziecku roślinę, która będzie pasować do jego wszechświata, pomagając mu tym samym znaleźć trochę więcej spokoju, bez narzucania mu dodatkowych wymagań.

 
W ostatnich latach wśród młodych ludzi obserwujemy modę na retro. Odnajdują oni poczucie komfortu w rzeczach z przeszłości, dających im zakorzenienie w historii – mówi Erik Lenter, badacz zachowań konsumentów i społeczeństwa w Aarhus School of Business na Uniwersytecie w Aarhus. Mogą to być ubrania w stylu vintage lub stara drewniana skrzynka po piwie, która staje się meblem w pokoju nastolatka. Wraca moda na takie rośliny jak sansewieria, hortensja albo kaktus – rośliny, które nastolatkowie pamiętają z wizyt u dziadków.

Rośliny dla dziewcząt i chłopców

Dziewczyny lubią dekorować swoje pokoje i skupiają się głównie na roślinach kwitnących, chłopcy zaś wolą bardziej "męskie" rośliny, takie jak kaktusy. Na szczęście jest mnóstwo innych roślin doniczkowych, które wymagają minimalnej opieki, jako że dbanie o nie to niełatwe zajęcie dla szesnastolatków.

Spraw więc swojemu dziecku radość, dając mu roślinę, która nie wymaga dodatkowego wysiłku, a oferuje tylko dobre doświadczenia. Oto one: 5 niewymagających roślin: sansewieria, hoja, wilczomlecz mleczny, kalanchoe, kaktusy oraz 5 roślin retro: begonia, róża, pelargonia, falenopsis, hortensja.

10 idealnych roślin dla nastolatków

Stres jest coraz poważniejszym problemem wśród młodszych grup wiekowych. Nastolatkowie przeżywają kryzys tożsamości, a poprzez wybór rzeczy, którymi chcą się otaczać, starają się stworzyć małe „oazy” w swoim życiu miejsca, gdzie mogą się zrelaksować” – kontynuuje Erik Löss. Badacz uważa, że młodzież jest zestresowana, ponieważ żyje w zamęcie – nastolatkowie nieustannie zastanawiają się, kim są, czego chcą i jakich wyborów powinni dokonać. "Muszą radzić sobie z wymaganiami ze strony szkoły, jednocześnie obserwując, co robią ich przyjaciele – dotyczy to zarówno mediów społecznościowych, jak i prawdziwego życia. Nie chcą niczego przegapić, a to na dłuższą metę jest oczywiście stresujące.

Źródło: Flora Dania

Warto przeczytać
Powiązane artykuły
Pokaż więcej (4)

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 23, Sentencja nr:5
Tydzień 23, Sentencja nr:5
Siejemy na rozsadniku kwiaty dwuletnie – stokrotki, niezapominajki, bratki, goździki brodate, malwy, dzwonki, naparstnice (jesienią będzie można je przesadzić na miejsce stałe).
Tydzień 23, Sentencja nr:4
Tydzień 23, Sentencja nr:4
Około miesiąc po posadzeniu do skrzynek kwiatów jednorocznych (aksamitki, pelargonie, surfinie) należy rozpocząć zasilanie ich roztworem nawozu wieloskładnikowego.
Tydzień 23, Sentencja nr:3
Tydzień 23, Sentencja nr:3
Rośliny domowe należy regularnie podlewać. Bardzo ważne jest także zasilanie roślin roztworem nawozu wieloskładnikowego.
Tydzień 23, Sentencja nr:2
Tydzień 23, Sentencja nr:2
Systematycznie usuwany przekwitnięte kwiatostany niektórych roślin. Po przekwitnięciu lilaków (potocznie nazywanych bzami) warto usunąć zaschłe kwiatostany, aby je wzmocnić na kolejny rok
Tydzień 23, Sentencja nr:1
Tydzień 23, Sentencja nr:1
Regularnie kosimy trawnik. Strzyżenie należy przeprowadzać w bezdeszczowe dni, kiedy trawa jest sucha. Pamiętajmy, że w okresie suszy lepiej jest zaniechać cięcia trawy – przystrzyżona darń bardzo łatwo wysycha.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu