Logo
Logo

Jak urządzić plac zabaw w ogrodzie?

Wiosenne i letnie dni zachęcają wszystkich do spędzania czasu na świeżym powietrzu – zwłaszcza po długim pobycie w domu. Teraz bardziej doceniamy możliwość wyjścia na spacer do parku, lasu lub na łąkę. Cieszą nas przejażdżki rowerowe, bieganie po lesie czy po prostu obserwowanie przyrody wokół nas.

Nasze dzieci w szczególny sposób odczuwają domową izolację. Ruch i kontakt z rówieśnikami jest dzieciom niezbędny do prawidłowego rozwoju. Dziś, kiedy place zabaw i tereny rekreacyjno-sportowe funkcjonują jeszcze w ograniczonym zakresie, warto pomyśleć o stworzeniu własnego placu zabaw w ogrodzie lub na działce.

To wcale nie jest tak trudne. Już samo planowanie i urządzanie „strefy tylko dla dzieci” będzie atrakcją i znakomitym zajęciem dla całej rodziny. Zobacz, od czego zacząć i na co zwrócić uwagę!

jak urządzić plac zabaw dla dzieci

Fot. Leroy Merlin, congerdesign Pixabay

Wyposażenie ogrodowego placu zabaw trzeba dostosować do wieku i preferencji dzieci.

  • Przypatrzmy się dokładnie preferencjom naszych dzieci. Zastanówmy się, jakie mają zainteresowania, czy pasjonuje je zabawa w dom, wspinanie po drzewach, czy gra w piłkę. Posłuchajmy, czego oczekują, poobserwujmy je i w miarę możliwości spełniajmy ich marzenia. Wyposażenie placu zabaw trzeba dostosować do wieku dziecka.
  • Plac zabaw powinien być harmonijnie wkomponowany w ogród, zapewniać trochę cienia i osłonę od wiatru. Zabawa w palących promieniach słońca może skończyć się porażeniem słonecznym i dolegliwościami skórnymi. Zwróćmy uwagę na sąsiedztwo – im dalej od ruchliwej ulicy lub starannie pielęgnowanych rabatek tym lepiej. Najbezpieczniejsze podłoże to oczywiście trawa, która amortyzuje upadki i pięknie pachnie. Na części placu można także ułożyć niski, drewniany podest idealny do zabawy klockami czy innymi drobnymi elementami. Warto rozważyć możliwość wykonania części ogródka z gumowej mozaiki, która zapewni bezpieczną zabawę.
  • Wybierając wyposażenie placu zabaw powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na bezpieczeństwo dzieci. Należy kupować sprzęty, które posiadają certyfikat normy PN-EN 71-8 lub są oznaczone znakiem CE. Wyposażenie placu zabaw powinno być solidne, trwałe i dobrze wykonane. Upewnijmy się czy elementy wyposażenia nie mają ostrych kantów, wystających śrub czy gwoździ. Huśtawki, domki, drabinki powinny być solidnie zamontowane do podłoża. Co jakiś czas należy sprawdzić stan mocowania.
  • Pamiętajmy, że wiele elementów wyposażenia placu zabaw możemy wykonać samodzielnie przy użyciu drewnianych kratek, podestów, belek, płotków, skrzynek, gąbki, poduszek, fragmentów tkanin. Na przykład szałas można zbudować z maty wiklinowej i drewnianych słupków ogrodzeniowych. Własnoręcznie wykonane elementy placu zabaw należy zabezpieczyć odpowiednimi preparatami lub olejem do impregnacji drewna.
  • Do pomocy w projektowaniu i urządzaniu placu zabaw warto zaangażować dzieci. Są kreatywne i mają bujną wyobraźnię. Z pewnością podpowiedzą nam jak sobie wyobrażają swoje miejsce w ogrodzie.

jak urządzić plac zabaw dla dzieci - wyposażenie

Fot. Leroy Merlin, 

Wszystkie urządzenia znajdujące się na placu zabaw muszą posiadać certyfikat normy PN-EN 71-8 lub być oznaczone znakiem CE. Pamiętajmy, by montować je zgodnie z instrukcją producenta i regularnie sprawdzać ich stan.

Podstawowe wyposażenie placu zabaw

Piaskownica

Zabawa w piasku to ulubione zajęcie większości małych dzieci. Mogą godzinami budować zamki, lepić babki, kopać rowy i dziury. Do zabawy przydadzą się plastikowe wiaderka, łopatki, foremki, różne naczynia i dostęp do wody – choćby z ogrodowego węża. Do wyboru mamy piaskownice drewniane i plastikowe o różnych wielkościach. Piaskownice plastikowe w kształcie dużej muszli mają zdejmowane pokrywy i w gorące dni, po wysypaniu piasku, można zamienić je w niewielki basenik. Niezależnie od tego jaki model piaskownicy wybierzemy pamiętajmy o przykrywaniu jej na noc i częstej wymianie piasku.

Huśtawka

Każde dziecko lubi się huśtać choćby przez chwilę, więc huśtawka będzie niezbędnym elementem placu zabaw. Wariantów huśtawek jest nieskończenie wiele: od konstrukcji na drewnianym czy metalowym stelażu po najprostsze drewniane ławeczki na sznurze, mocowane do grubej gałęzi drzewa. Pamiętajmy, że huśtawka musi być dostosowana do wieku dziecka. Dla najmłodszych najbezpieczniejsze są modele o zamykanym koszu, w którym dziecko huśta się pod opieką osoby dorosłej.

Dobrą alternatywą dla huśtawki jest hamak ze stelażem lub mocowany do drzewa, krzesło brazylijskie, fotel wiszący, hamak tzw. „bocianie gniazdo”. Należy zwrócić szczególną uwagę na sposób mocowania huśtawki.

Bujane zabawki

Urządzenia w kształcie zwierząt czy pojazdów sprawią radość każdemu maluchowi. Są przy tym bezpieczne i łatwe do utrzymania w czystości.

Domek w ogrodzie

Własna kryjówka, do której dziecko może zaprosić przyjaciół, gromadzić skarby, gotować na niby, skryć się przed smokami daje ogromne możliwość zabawy i rozwija wyobraźnię dziecka. To może być szałas, namiot, domek na drzewie, budka ustawiona na podwyższeniu, odpowiednio ustawiona pergola, altana – wybór jest ogromny i zależy wyłącznie od potrzeb dziecka i zasobności naszego portfela. Większość domków jest wykonana z drewna i przetrwa wiele lat pod warunkiem, że będziemy je regularnie konserwować.

jak urządzić plac zabaw dla dzieci

Fot. Leroy Merlin, toodlingstudio, manseok Kim/Pixabay

Poprzez zabawę można uczyć dzieci rozmaitych aktywności, np. takich jak gotowanie, sportowa rywalizacja, a nawet uprawa roślin.

Dodatkowe wyposażenie

Jeżeli chcemy czy możemy przeznaczyć więcej miejsca na plac zabaw dobrym pomysłem będzie ustawienie zjeżdżalni i niewielkiego basenu. Pamiętajmy tylko, aby dziecko korzystało z tych urządzeń pod opieką osoby dorosłej. Pamiętajmy też o solidnym zamocowaniu zjeżdżalni do podłoża i częstej wymianie wody w basenie.

Własna grządka

Samodzielna uprawa kwiatów, ziół czy warzyw to nie tylko znakomite zajęcie dla dziecka, ale także świetna lekcja przyrody. Warto dołączyć dziecinny ogródek do projektu placu zabaw.

Plac zabaw dla małych sportowców

Jeżeli nasze dziecko rozpiera energia lub jest urodzonym sportowcem warto pomyśleć o drabinkach sznurowych, linach z węzłami i stworzyć mini park linowy. Możemy też zainstalować kosz do gry w koszykówkę, przeznaczyć fragment trawnika do gry w piłkę nożną, rozwiesić siatkę między drzewami do gry w piłkę, badmintona, frisbee.

Pamiętajmy tylko, żeby na trawniku wysiać wytrzymałą trawę sportową. Przydatna będzie także trampolina i samodzielnie zrobiony tor przeszkód – taki tor przeszkód zachwyci także domowego psa. Wykorzystajmy przy tym kreatywne pomysły naszych dzieci i zachęćmy je do współpracy. Wspólne planowanie i realizacja pomysłów będzie znakomitą zabawą i twórczym zajęciem.

logo Leroy Merlin

Tekst: materiały prasowe www.leroymerlin.pl, zdjęcia tytułowe: Leroy Merlin, congerdesign, Wolfgang Eckert, Sue Rickhuss/Pixabay

Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (2)
 

Komentarze

Dodaj komentarz