Logo
Logo

Te 10 odmian pomidorów świetne nadaje się do uprawy pod osłonami: do szklarni i tunelu

Uprawa pomidorów pod osłonami, czy to w szklarni czy w tunelu foliowym, to świetny sposób na zapewnienie sobie obfitych zbiorów tych pysznych i soczystych warzyw. Dzięki kontrolowanemu środowisku, możemy nie tylko przedłużyć sezon wegetacyjny, ale także ochronić nasze rośliny przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i wieloma chorobami. Jednak kluczem do sukcesu jest wybór odpowiednich odmian, które najlepiej sprawdzą się w takich warunkach. W tym artykule przedstawię Ci odmiany pomidorów, które są idealne do uprawy pod osłonami, dzięki czemu Twoje ogrodnicze starania przyniosą obfite i smakowite plony.

Warto uprawiać pomidory pod osłonami? Przygotuj się na większe zbiory

Uprawa pomidorów pod osłonami ma wiele zalet. Przede wszystkim, jesteś w stanie lepiej kontrolować warunki, w jakich rosną Twoje rośliny. Oznacza to nie tylko ochronę przed zmienną pogodą, ale także możliwość regulacji temperatury, wilgotności i dostępu do światła. Dzięki temu możesz znacznie wcześniej rozpocząć uprawę i cieszyć się plonami dłużej niż w przypadku uprawy w gruncie. Co więcej, pomidory uprawiane pod osłonami są zazwyczaj mniej narażone na ataki szkodników i chorób, co przekłada się na zdrowsze rośliny i większe zbiory.

Kalendarz pomidorowego ogrodnika: Kiedy siać i sadzić pomidory pod osłonami?

Idealny moment na wysianie nasion pomidorów na rozsadę przypada na przełomie lutego i marca, a najlepiej na początku marca. To czas, kiedy dni stają się coraz dłuższe, a rośliny mogą korzystać z coraz większej ilości naturalnego światła. Kiedy już Twoje rozsady będą gotowe do przeniesienia do stałego miejsca uprawy, czas sadzenia będzie zależał od tego, czy Twoja szklarnia jest ogrzewana, czy nie.

 • Dla szklarni nieogrzewanych: Rozpocznij sadzenie w kwietniu, aby uniknąć późnych przymrozków i cieszyć się wcześniejszymi plonami.
 • Dla szklarni ogrzewanych: Możesz zacząć już w pod koniec lutego! Uzyskasz dzięki temu plony wiosenne. Drugi cykl sadzenia przypada na okres od 10 do 25 lipca, przedłużając sezon do wczesnej jesieni.

Jak uprawiać pomidory pod osłonami? Zasady, które zagwarantują duże plony

Aby Twoja uprawa pomidorów pod osłonami była udana, warto pamiętać o kilku kluczowych zasadach:

Wybór miejsca i przygotowanie gleby
Upewnij się, że Twoja szklarnia lub tunel jest dobrze usytuowany, najlepiej w miejscu słonecznym i osłoniętym od wiatru. Gleba powinna być żyzna, przepuszczalna i bogata w składniki odżywcze. Warto przed posadzeniem roślin wzbogacić glebę kompostem lub dobrze przekompostowanym obornikiem.

Sadzenie
Pomidory sadzi się w rozstawie pozwalającej na swobodny rozwój roślin i odpowiednią cyrkulację powietrza. Zazwyczaj jest to około 50 cm między roślinami i 70-100 cm między rzędami.

Podlewanie i nawożenie
Pomidory wymagają regularnego, ale niezbyt obfitego podlewania, najlepiej bezpośrednio pod korzeń, aby uniknąć zamoczenia liści i potencjalnego rozwoju chorób. Regularne nawożenie, szczególnie w okresie wzrostu i kwitnienia, jest kluczowe dla zdrowego rozwoju roślin i obfitych zbiorów.

Pielęgnacja
Regularne usuwanie bocznych pędów (zwanych wąsami) pomoże skierować energię rośliny na rozwój owoców. Warto także stosować podpory lub wiązanie roślin, aby zapewnić im odpowiednie wsparcie.

Ochrona przed chorobami i szkodnikami
Choć uprawa pod osłonami zmniejsza ryzyko wystąpienia wielu chorób i ataków szkodników, regularne obserwacje i odpowiednie działania profilaktyczne są kluczowe, aby utrzymać rośliny w zdrowiu. Terminy i środki jakie można stosować znajdziemy np. w programie ochrony pomidorów

10 pomidorowych gwiazd szklarni i tuneli: Najlepsze odmiany pomidorów do uprawy pod osłonami

Uprawa pomidorów pod osłonami pozwala na uzyskanie obfitych i smacznych plonów, niezależnie od kaprysów pogody. Wybór odpowiedniej odmiany jest kluczowy dla sukcesu. Poniżej przedstawiam 10 najpopularniejszych odmian pomidorów, które są szczególnie polecane do uprawy w szklarniach i tunelach, wybrane na podstawie ich popularności w Internecie.

 1. Malinowy Pink King - król malinowych pomidorów
  Ta odmiana pomidorów z grupy malinowych jest ceniona za duże, mięsiste i trwałe owoce o pięknej barwie i słodkim smaku. Jest dosyć wczesna, co pozwala cieszyć się plonami szybciej niż w przypadku wielu innych odmian.
 2. Marzano - włoski magnat smaku
  Wybitna odmiana ceniona we Włoszech i innych krajach śródziemnomorskich. Owoce są czerwone, wydłużone, bardzo twarde, idealne do przetworów. Marzano dobrze radzi sobie zarówno w tunelach, jak i w uprawie gruntowej.
 3. Orange Wellingtonpomarańczowy gigant
  Odmiana ta charakteryzuje się dużymi, pomarańczowymi owocami, które są bardzo smaczne, soczyste i prawie bezpestkowe. Odporna na choroby, świetnie nadaje się zarówno do bezpośredniego spożycia, jak i na przetwory.
 4. White Beefsteakbiały olbrzym o słodkim sercu
  Produkuje duże, spłaszczone owoce w kolorze kości słoniowej, z niewiarygodnie słodkim miąższem. Jest to wybór godny polecenia do uprawy tunelowej czy szklarniowej.
 5. Tucanoczerwony sprinter tuneli
  Czerwona odmiana, o kształcie przypominającym jajko lub śliwkę. Szybko wiąże swoje grona, które osiągają masę do 200 g. Jest to odmiana świetna i polecana do uprawy tunelowej.
 6. Corazonserce ogrodu w sakiewce
  Mieszaniec o charakterystycznym owocu w kształcie sakiewki lub żebrowanej gruszki. Owoce, przypominające smakiem odmiany malinowe, osiągają do 200 g. Jest świetna do bezpośredniego spożycia.
 7. Jowiszczerwona planeta w szklarni
  Wysoka odmiana pomidorów, która charakteryzuje się plennością. Pomidory są duże, intensywnie czerwone, kulistospłaszczone i delikatnie żebrowane. Wyróżniają się dobrym smakiem i nie mają tendencji do pękania.
 8. Perkozszybki zawodnik zazieleniania
  Średnio wczesna odmiana, której grona są nieco spłaszczone i twarde. Charakteryzuje się bardzo szybkim rozrostem i nie wymaga dużo dostępu do światła.
 9. Baronarystokrata wczesnego plonu
  Wysoka odmiana, przeznaczona do szklarni i upraw tunelowych, owocuje bardzo wcześnie. Cechuje się bardzo wysoką odpornością na grzyby i wirusy. Owoce nie mają tendencji do pękania, a ich grona są duże i czerwone.
 10. Pedro - nie biorą go żadne choroby
  Późniejsza odmiana, odporna na choroby. Jej owoce są średniej wielkości, soczyste i smaczne, zachowują okrągły kształt i nie mają tendencji do pękania.

Dodatkowo, warto zwrócić uwagę na odmiany wczesne i średnio wczesne, takie jak: Kalman, Malinowy Ożarowski, Roma, Brutus, Black Cherry, Krakus, Persimon czerwony, Bawole serce, Pomodoro, Pokusa, Red Pear.

Pamiętaj, że sukces w uprawie pomidorów pod osłonami zależy nie tylko od wyboru odpowiednich odmian, ale także od Twojej troski i uwagi, jaką poświęcisz roślinom przez cały sezon wegetacyjny. Zastosowanie się do powyższych wskazówek pomoże Ci uniknąć błędów w uprawie pomidorów oraz pozwoli cieszyć się obfitymi zbiorami. Hodowanie swoich warzyw od nasiona po zbiór to nie tylko sposób na zdrowe jedzenie, ale także na relaks i satysfakcję z własnoręcznie wychodowanych plonów.


Zdjęcie tytułowe: candy1812, Christian BERND / AdobeStock

Autor
Te 10 odmian pomidorów świetne nadaje się do uprawy pod osłonami: do szklarni i tunelu
Te 10 odmian pomidorów świetne nadaje się do uprawy pod osłonami: do szklarni i tunelu
Maja Wiśniewska

Zapalona ogrodniczka, mimo braku formalnego wykształcenia, wykazuje się ogromną pasją i bogatym doświadczeniem zdobytym przez lata praktyki w ogrodzie. Jest uzależniona od kupowania nowych roślin i eksperymentowania z ich uprawą. Ma także bzika na punkcie zwierząt domowych, które choć demolują jej ogród, uczą cierpliwości i kreatywności w projektowaniu przestrzeni przyjaznych zarówno florze, jak i faunie.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (1)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl