Logo
Logo

Pielęgnacja roślin na tarasie | Co zrobić, by długo i pięknie rosły?

Do każdego stanowiska można dobrać piękne rośliny, ale tylko odpowiednia pielęgnacja sprawi, że będą one efektownie wyglądać. Zobacz, jakie to zabiegi i czemu służą, by cieszyć się swoimi uprawami przez cały rok!

Spis treści
Marzysz o ogrodzie na tarasie? Sprawdź, od czego zacząć! Jak wybrać idealne rośliny na taras? Jakie donice najlepiej wyglądają na tarasie? Dlaczego ziemia w doniczce nigdy nie może wyschnąć? Jak często nawozić rośliny tarasowe? Jak wydłużyć kwitnienie i ograniczyć ryzyko chorób? Po co stosuje się ściółkowanie? Jak ochronić rośliny tarasowe przed mrozem?

Jakie rośliny można uprawiać w doniczkach na tarasie?

W donicach i skrzyniach na tarasie można uprawiać wiele rozmaitych gatunków roślin. Można sadzić zarówno gatunki sezonowe, ale również byliny, krzewy czy karłowe drzewa. W odpowiednich warunkach można też uprawiać w donicach rośliny użytkowe (zioła, warzywa, gatunki owocowe).

Pierwszy krok to dobranie roślin do stanowiska i zapewnienie pojemnika z niezbędną do życia ilością ziemi zasobną w składniki pokarmowe. Musisz jednak pamiętać, że żadna roślina uprawiana w pojemniku nie przeżyje bez odpowiedniej pielęgnacji: regularnego podlewanianawożenia, ściółkowania, a także ochronie przed szkodnikami i chorobami oraz zabezpieczaniem na zimę przed mrozem.

Dobierz rośliny do stanowiska, ale pomyśl też ile czasu w ciągu tygodnia możesz im poświęcić. Bo zieleń będzie bujna tylko wtedy, gdy o nią odpowiednio zadbasz.

Dobór gatunków

Nasłonecznienie i ekspozycja na wiatr to dwa czynniki, które wpływają na dobór roślin na taras, a przez to na ich późniejszą pielęgnację. Nie kupuj więc roślin pod wpływem chwili, nie chwytaj w centrum ogrodniczym tego, co ci się podoba, ale przejrzyj katalogi roślin i sprawdź, które będą nadawały się do warunków, które panują na twoim tarasie. Sprawdź też ich docelową wielkość (przy zakupie roślin wieloletnich).

Pamiętaj, że duża donica wypełniona podłożem obciąża strop, a dodatkową masę stanowi masa liści i gałęzie.

Zastanów się też, jak dużo czasu będziesz w stanie poświęcić roślinom w tygodniu. Kwitnące rośliny sezonowe w małych pojemnikach będą wymagały wielu częstych zabiegów pielęgnacyjnych, a rośliny wieloletnie w dużych skrzyniach, są zwykle mniej wymagające.

Na gorącym tarasie nie wszystkie rośliny dobrze się czują. Liście i kwiaty niektórych gatunków mogą być porażone przez zbyt silne działanie promieni słonecznych, natomiast na zacienionym tarasie niektóre gatunki w ogóle nie zakwitną lub będą nadmiernie się wyciągały w poszukiwaniu potrzebnego do ich rozwoju słońca, albo ich liście stracą efektowne zabarwienie.

W słonecznym miejscu doskonale radzi sobie wiele kwitnących gatunków balkonowych, takich jak pelargonie, petunie, lobelie czy werbeny oraz wiele gatunków traw ozdobnych. Natomiast na zacienionym tarasie można uprawiać fuksje i niecierpki oraz wiele gatunków o ozdobnych liściach, w tym wieloletnie rośliny zimozielone.

pielęgnacja roślin na tarasie fot. iVerde

Fot. iVerde

Duże skrzynie pozwalają na sadzenie na tarasie roślin wymagających nie tylko częstszego podlewania, ale także takich, które zostawiamy na zimę. Dzięki temu będą miały szansę przetrwać mrozy.

Dobór pojemnika

W sprzedaży znajdziemy wiele pojemników na taras wykonanych z różnych materiałów – mogą być one ceramiczne, kamienne, z tworzywa sztucznego, stalowe, drewniane lub wiklinowe. Wszystkie nadają się do uprawy roślin, o ile mają otwory w dnie umożliwiające odpływ nadmiaru wody oraz są wykonane z tworzywa odpornego na przemarzanie. Do roślin sezonowych wystarczą skrzynki balkonowe i nieduże doniczki, ale rośliny wieloletnie mają większy system korzeniowy i potrzebują dużo więcej składników mineralnych, dlatego trzeba im zapewnić więcej podłoża i miejsce w skrzyni lub dużej donicy. 

Tworząc kompozycje roślinne w pojemnikach, należy pamiętać o odpowiedniej wielkości pojemnika – dopasujmy ją do docelowej wielkości sadzonej rośliny, a właściwie do jej systemu korzeniowego.

Jeśli nie mamy specjalnie dużo czasu na pielęgnację roślin na tarasie, zwróćmy uwagę na pojemniki samonawadniające albo zainwestujmy w system do nawadniania donic. 

pielęgnacja roślin na tarasie

Fot. iVerde

Donica, w której sadzimy rośliny na tarasie musi być stabilna i nie może przewracać się wraz z rośliną na skutek porywów wiatru. Trawy mają drobne źdźbła, przez które wiatr swobodnie przepływa, więc nie trzeba ich sadzić w bardzo ciężkich pojemnikach. Ale gęste zimozielone krzewy wymagają stabilnej podstawy, która nie przewróci się w czasie porywów wiatru, a co za tym idzie roślina nie połamie się na skutek przewrócenia.

Pielęgnacja roślin na tarasie: podlewanie

Pielęgnacja roślin na tarasie opiera się przede wszystkim na podlewaniu. Przeprowadzamy je regularnie, szczególnie w czasie upałów, ale ilość wody dostosowujemy do wymagań poszczególnych gatunków roślin i wielkości pojemników. Lepiej podlewać rośliny rzadziej, ale dużą ilością wody. Zabieg przeprowadzamy wczesnym rankiem lub późnym wieczorem. Nigdy nie podlewajmy roślin w czasie upałów w środku dnia!

Nigdy nie lejmy wody na liście czy kwiaty. Strumień wody kierujmy prosto do korzeni.

Już w czasie sadzenia roślin na dnie pojemnika należy utworzyć kilkucentymetrową warstwę drenującą (szczególnie jest to istotne, jeśli uprawiamy rośliny preferujące suszę). Dzięki drenażowi nadmierna ilość wody nie będzie zalegała w podłożu i nie doprowadzimy do gnicia korzeni, a potem przez otwory w dnie pojemnika wydostanie się na zewnątrz.

O czym warto jeszcze pamiętać przy podlewaniu roślin na tarasie? Ziemia w małych pojemnikach przesycha dużo szybciej niż w dużych. Podczas sadzenia roślin warto więc zastosować hydrożel, który zatrzyma wilgoć. Aby podczas podlewania roślin woda nie wylewała się z donicy, ziemia nie powinna zajmować całego pojemnika (należy pozostawić w nim wolne miejsce: ok. 3-5 cm od górnej krawędzi).

Jak założyć bioróżnorodną łąkę w ogrodzie? Praktyczne wskazówki
Przeczytaj także
Jak założyć bioróżnorodną łąkę w ogrodzie? Praktyczne wskazówki

pielęgnacja roślin na tarasie

Fot. iVerde, iBulb

Regularnie nawożone i podlewane rośliny to wspaniała dekoracja tarasu od wczesnej wiosny do późnej jesieni.

Pielęgnacja roślin na tarasie: nawożenie

Podłoże musi spełniać wymogi rosnących w nim roślin. Nawożenie uzupełnia składniki pokarmowe roślin. Przeprowadzamy je od wiosny do końca lata. Dobieramy nawozy dedykowane do konkretnych grup roślin (np. dla kwitnących balkonowych, wrzosowatych, iglastych) lub rodzajów (np. róż, hortensji).

Pamiętajmy o zasadzie, że preparaty zawierające dużą ilość azotu sprzyjają bujnemu rozwojowi masy zielonej roślin, a te które zawierają głównie fosfor i potas – sprzyjają kwitnieniu roślin i zawiązywaniu owoców.

Niektóre rośliny, np. trawy ozdobne czy popularna lawenda nie mają dużych wymagań pokarmowych, jednak inne, np. pelargonie bądź róże mają większe wymagania i nie będą długo kwitły, jeśli nie zasilimy ich nawozem. Do nawożenia ziół, gatunków owocowych i warzyw starajmy się wykorzystywać naturalne preparaty.

pielęgnacja roślin na tarasie

Fot. iVerde

Pielęgnacja roślin na tarasie: usuwanie kwiatów, przycinanie

Jeśli w donicach na tarasie uprawiamy gatunki kwitnące, ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest usuwanie przekwitłych kwiatów. Rośliny w naturalny sposób dążą do zawiązania owoców. A wiele gatunków, którym usuniemy przekwitłe kwiaty przez zawiązaniem nasion, będzie powtarzać kwitnienie (np. bratki, pelargonie czy róże).

Rośliny ozdobne z liście, takie jak koleus czy plektrantus, warto przycinać, aby się zagęszczały i utrzymywały zwarty pokrój.

Pielęgnacja roślin na tarasie: ściółkowanie

Ściółkowanie ogranicza parowanie podłoża (szczególnie znaczenie w czasie upałów), ale również zabezpiecza bryłę korzeniową roślin przed przemarzaniem. Możemy ściółkować rośliny uprawiane w donicach i skrzyniach różnymi materiałami. Pamiętajmy, że nie każda ściółka nadaje się do każdej rośliny. Trzeba ją dopasować do wymagań roślin w stosunku do podłoża, gdyż może wpływać na zmianę jego wartości pH.

Do ściółkowania donic z roślinami wymagającymi kwaśnego podłoża, najlepiej stosować drobno zmieloną korę sosnową i uzupełniać ją jesienią, aby stworzyć dodatkową warstwę chroniącą bryłę korzeniową przed mrozem.

Do ściółkowania donic z roślinami wymagającymi zasadowego lub obojętnego podłoża, lepiej wykorzystywać agrowłókninę, ziemię liściową lub kompost (jeśli znamy jego wartość pH).

Pielęgnacja roślin na tarasie: osłanianie na zimę

Wieloletnie gatunki roślin można pozostawić na zimę na tarasie pod warunkiem, że zostaną odpowiednio osłonięte przed mrozem (np. igliwiem, słomianymi matami, korą sosnową). Jeśli możemy je podnieść, dobrze jest też ustawić je na kawałku styropianu.

Dobrze jest ustawić mniejsze donice jedne przy drugiej w miejscu osłoniętym od wiatrów (w Polsce przeważają wiatry zachodnie, więc najlepiej ustawić je od strony wschodniej domu).

Tekst: redakcja ZielonyOgródek.pl, zdjęcie tytułowe: Flower Council, Floradania, Merja Partanen/Pixabay

Autor
Pielęgnacja roślin na tarasie | Co zrobić, by długo i pięknie rosły?
Pielęgnacja roślin na tarasie | Co zrobić, by długo i pięknie rosły?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl