Pielęgnacja roślin na tarasie
Pytanie czytelnika: W tym roku planuję ozdobić taras donicami, w których posadzę ozdobne trawy, lawendę oraz krzewy (prawdopodobnie zimozielone bukszpany). Jak przygotować pojemniki na rośliny oraz ziemię? Czy możliwe będzie przechowanie tych roślin do następnego roku?
W donicach i skrzyniach na tarasie można uprawiać wiele rozmaitych gatunków roślin. Można sadzić zarówno rośliny sezonowe, jak i byliny, krzewy czy karłowe drzewka. Ważne jest, by dobrać dla nich nie tylko odpowiednie stanowisko, ale również wielkość pojemnika oraz odpowiednie podłoże. Nie ma przeciwskazań, by na tarasie stworzyć miniogródek warzywny lub ziołowy. Wszystko zależy od tego, co nam się podoba i w jakim stylu chcemy urządzić taras.
Donice
Tworząc kompozycje roślinne w pojemnikach, należy przede wszystkim pamiętać o odpowiednim doborze pojemnika do wielkości, a właściwie systemu korzeniowego, sadzonej rośliny. Dla krzewów i mniejszych drzew minimalna grubość warstwy podłoża to 50 cm. Jeżeli kwiaty będą zimować w pojemnikach, powinny być one jak największe.
W sprzedaży możemy znaleźć donice z różnych materiałów – ceramiczne, kamienne, z tworzywa sztucznego, stalowe, drewniane i wiklinowe. Wszystkie nadają się do uprawy roślin, o ile mają otwory w dnie umożliwiające odpływ nadmiaru wody.
Fot. Floradania Stokrotki (Bellis) na tarasie można sadzić już pod koniec marca. |
Podłoże
Na dnie pojemnika należy utworzyć kilkucentymetrową warstwę drenującą, przez którą woda będzie wydostawać się na zewnątrz, a powietrze będzie miało łatwiejszy dostęp do korzeni roślin.
Aby podczas podlewania kwiatów woda nie wylewała się z donicy, ziemia nie powinna zajmować całego pojemnika (należy pozostawić w nim wolne miejsce: ok. 3-5 cm od górnej krawędzi).
Podłoże musi spełniać wymogi rosnących w nim roślin. Gleba powinna być bogata w próchnicę i zasilona nawozem o przedłużonym działaniu.
Trawy i lawenda nie mają dużych wymagań pokarmowych, jednak warto na tyle starannie przygotować ich podłoże, by na cały sezon zapewnić roślinom wystarczającą ilość składników organicznych. Bukszpany są w tym przypadku zdecydowanie najmniej wymagające.
Zależnie od koncepcji posadzenia wybranych gatunków traw i krzewów w donicach można odpowiednio mieszać próchnicę i nawóz z łatwo dostępną ziemią ogrodową.
Zimowanie
Zimą można pozostawiać rośliny w pojemnikach pod warunkiem, że zostaną odpowiednio osłonięte przed mrozem (np. igliwiem, słomianymi matami).
Dobrze byłoby również ustawić donice w zacisznym, osłoniętym od wiatrów miejscu. Po ustąpieniu mrozów (marzec-kwiecień) odkrywa się rośliny, mocno przycina suche liście i kwiatostany traw.
![]() Źródło: Magazyn Budujemy Dom tekst: Małgorzata Szymańska zdjęci tytułowe: Merja Partanen - Pixabay.com |
Zdjęcie tytułowe: Floradania, Merja Partanen/Pixabay
Komentarze