Logo
Logo
Gardeners' world marzec - kwiecień 2020
Do góry

„Mania, mała ogrodniczka” – książka Mai Popielarskiej dla dzieci już w marcu!

"Mania, mała ogrodniczka” to fascynująca wycieczka po ogrodzie – pełnym roślin, zwierząt i tajemniczych zakamarków. Autorka w inspirujący sposób zachęca do poznawania natury oraz uprawiania roślin – choćby we własnym ogródku, na balkonie, w doniczce na parapecie.

Rzeczywistość współczesnych dzieci to często elektroniczne gadżety i przestrzeń wirtualna. Maja Popielarska, znana w prawie każdym polskim domu prezenterka TVN, ale przede wszystkim miłośniczka przyrody i znawczyni ogrodnictwa, pokazuje, że świat natury może być dużo bardziej interesujący.

Kto należy do rodziny kapustnych? Skąd pochodzi rabarbar? Dlaczego tulipany sadzi się jesienią? Kiedy dojrzewają morele i jak zrobić z nich pyszny dżem? Gdzie mieszkają sikorki? Co na obiad je zaskroniec? Ile lat żyje ropucha? Jak to się dzieje, że mały różowawy kwiatek zmienia się w soczyste jabłko?

Mała Mania i jej braciszek szukają odpowiedzi na te i inne pytania. Pokazują, jak ciekawym zajęciem jest pielęgnowanie roślin i obserwowanie codziennych zmian świata natury. Przygody, które przeżywają mali ogrodnicy, mogą się stać udziałem każdego dziecka. Wystarczy wyjść z domu.

Maja Popielarska fascynuje się ogrodami od zawsze. Teraz postanowiła zainteresować tym tematem najmłodszych, pokazać im, jak niesamowita może być praca ogrodnika, za sprawą którego rozwijają się i dojrzewają warzywa i owoce, kwiaty i zioła.

Frapująca opowieść, barwne, pełne humoru ilustracje Kasi Kołodziej, zdjęcia i komentarze sprawiają, że książka oprócz walorów edukacyjnych, oferuje czytelnikom także solidną porcję dobrej zabawy.

Pozycja dla każdego dziecka, które na wiosnę chciałoby doświadczyć magii przyrody, choćby na własnym balkonie. I dla każdego przedszkola czy szkoły, które chciałyby włączyć się w program zakładania własnych ogródków.

„Mania, mała ogrodniczka” – książka Mai Popielarskiej dla dzieci

Nie wiem, kiedy ogrody obdarowałam miłością. Być może był to czas, kiedy przyjeżdżałam do moich dziadków pod Warszawę. Natychmiast pędziłam do ich cudownego ogrodu pełnego owoców, warzyw, kwiatów, zakamarków. Do dziś zapach jaśminowca, floksów i bzu wywołuje ciepłe wspomnienia. Mam wielkie szczęście mieć te wszystkie rośliny. Zastałam je w ogrodzie, który teraz jest mój. Czyż to nie zrządzenie losu? Co jest jeszcze magicznego w ogrodach, oprócz szumu traw, bajkowych woni i śpiewu ptaków? Ci, którzy je tworzą. Wrażliwi, twórczy, mądrzy wspaniali ludzie, dzięki którym świat staje się lepszy i piękniejszy”.

Maja Popielarska


Warto przeczytać

To Cię zainteresuje

Komentarze

Wieści z branży
Porady na ten tydzień
Tydzień 9, Sentencja nr:5
Tydzień 9, Sentencja nr:5
Rośliny cebulowe (przede wszystkim przebiśniegi i krokusy), które posadziliśmy we wrześniu, pojawiają się spod śniegu. Wystarczy jeden lub dwa cieplejsze dni, aby ukazały się ich piękne kwiaty.
Tydzień 9, Sentencja nr:4
Tydzień 9, Sentencja nr:4
Odgarniając śnieg ze ścieżek ogrodowych czy podjazdu pamiętajmy, aby nie przysypywać trawnika. Ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować gnicie darni. Jeśli jednak w obrębie trawnika powstanie warstwa zamarzniętego śniegu, należy ją rozkruszyć.
Tydzień 9, Sentencja nr:3
Tydzień 9, Sentencja nr:3
Podczas pogodnych dni silne słońce wysusza rośliny, a zamarznięta ziemia uniemożliwia uzupełnienie strat wody. Powinniśmy je wtedy cieniować. Podczas odwilży podlewajmy iglaki, szczególnie te, które rosną w pojemnikach.
Tydzień 9, Sentencja nr:2
Tydzień 9, Sentencja nr:2
Niektóre byliny rosnące na rabatach (złocienie, omiegi, ostróżki, rudbekie, liliowce, rozchodniki czy funkie) można rozmnożyć przez podział kęp. Dzięki temu nie tylko rozmnożymy, ale też odmłodzimy rośliny.
Tydzień 9, Sentencja nr:1
Tydzień 9, Sentencja nr:1
W marcu możemy wysiewać do doniczek i inspektów nasiona ogrodowych roślin jednorocznych oraz warzyw (wczesne odmiany kapusty, sałaty, rzodkiewki, kopru, marchwi). W ogrodzie można siać warzywa wytrzymałe na zimno: rzodkiew, koper, cebulę, groch (należy przykryć je włókniną).
Twoja strona ogrodu