Logo
Logo
Gardeners' world marzec - kwiecień 2021

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
1
Do góry

Bondex: Jak odnowić drewnianą piaskownicę?

Drewno jest stosunkowo bezpiecznym materiałem, z którego wykonane są różnego rodzaju elementy przeznaczone do użytku przez dzieci. Poza zabawkami i mebelkami, bardzo często stosuje się je także do budowy piaskownic. Taka konstrukcja jest tania i łatwa w przygotowaniu, pozwala na indywidualne dopasowanie jej do miejsca, w którym ma się znaleźć, a także umożliwia stworzenie ciekawej aranżacji z pozostałymi elementami otoczenia w przydomowym ogrodzie bądź na trawniku.

Najważniejsze jest jednak bezpieczeństwo najmłodszych, którzy w ferworze niczym nie skrępowanej zabawy potrafią zrobić sobie krzywdę w sposób nie mieszczący się momentami w wyobraźni dorosłych. Aby drewniane elementy piaskownicy nie sprawiały nadmiernego zagrożenia, ich krawędzie, elementy łączące, a także cała powierzchnia, powinny być idealnie gładkie. Nie tylko zapobiegnie to powstawaniu niebezpiecznych drzazg, ale sprawi, że łatwo będzie zachować je w czystości.

Drewniane elementy bezpieczne dla najmłodszych

Rynkowa oferta drewnianych piaskownic jest bardzo szeroka. Można wybierać ze zwykłych, kwadratowych konstrukcji przez wielokątne z zamykaną pokrywą czy bocznymi ławeczkami aż po stylizowane na żaglówki

Dzięki dostępności różnego rodzaju drewna możemy także wykonać ją sami i tym samym zredukować koszty. W każdym przypadku naturalny surowiec należy prawidłowo zabezpieczyć. Przede wszystkim konieczne jest szczegółowe sprawdzenie gotowej, wykonanej fabrycznie i zakupionej piaskownicy. W trakcie transportu czy też składania z dostarczonych części powierzchnia może bowiem ulec zadarciom lub zadrapaniom, które powodują powstawanie drzazg. Równie uważnie trzeba przejrzeć drewniane deski i listwy w sytuacji, kiedy na własną rękę podejmujemy się jej wykonania.

W przypadku stwierdzenia nierówności, konieczne jest przeszlifowanie ich papierem ściernym o niskiej granulacji, aby usunąć większe nierówności. Następnie należy oczyścić całość papierem o wysokiej granulacji. Pozwoli to zmatowić powierzchnię, usunąć tłuste, nie zawsze dobrze widoczne zabrudzenia, które mogły powstać w procesie produkcyjnym bądź w trakcie wykonywania piaskownicy, co przyczyni się do stworzenia lepszej przyczepności do podłoża środka powierzchniowego. Przed jego aplikacją warto także odpylić całość za pomocą sprężonego powietrza lub chociaż suchej szmatki, a następnie przetrzeć drewno np. benzyną ekstrakcyjną. Po całkowitym wyschnięciu można zabrać się do lakierowania drewna.

Piaskownica z drewna

Odnawiamy drewnianą piaskownicę

Lakierowanie drewna przeznaczonego do użytku przez dzieci należy wykonać ze szczególną starannością. Jeżeli nie było ono wcześniej pokrywane żadnym środkiem zabezpieczającym, warto je przede wszystkim zaimpregnować.

Bezbarwny wodny impregnat Bondex Wood Preserver będzie odpowiednim rozwiązaniem, które skutecznie ochroni strukturę naturalnego surowca przed insektami i innymi mikroorganizmami. Środek zniszczy także zarodniki bądź larwy owadów, które mogły się w nim znaleźć jeżeli drewno pozostawione było bez osłony zanim zostało przeznaczone do wykorzystania bądź przekazane do sprzedaży jako gotowy produkt. Ostateczne wykończenie najlepiej przeprowadzić przy pomocy wysokiej jakości produktu, który stworzy powłokę trwale chroniącą podłoże.

Bondex Universal to lakier barwiący do zdobienia i ochrony drewna. Nadaje się zarówno do prac renowacyjnych, jak i do aplikacji na świeże drewno. Zabezpiecza naturalny surowiec przed intensywnym działaniem promieni UV, a także wody. Środek tworzy wysoce odporną, elastyczną warstwę, która nie łuszczy się i nie pęka w momencie, kiedy drewno zwiększa bądź zmniejsza swoją objętość przy zmianie wilgotności i temperatury powietrza.

Drewniana piaskownica zabezpieczone lakierem jest również łatwa do czyszczenia, nie przywiera do niej brud, a wszelkiej nieczystości można sprawnie i łatwo usunąć przy użyciu zwilżonej szmatki. Już 2-3 warstwy preparatu pozwalają na osiągnięcie zadowalających właściwości ochronnych. Po całkowitym wyschnięciu gładka faktura powłoki lakierowej zapewnia bezpieczeństwo najmłodszych, a silnie związana wierzchnia warstwa drewnianego podłoża jest odporna na uderzenia czy tarcie piaskiem. Dzięki temu nie powstają najbardziej niebezpieczne dla najmłodszych drzazgi, a szkodliwe dla zdrowia mikroorganizmy nie mają możliwości rozwoju.

źródło i fot.: Bondex

Warto przeczytać
SIEJ I SADŹ!
Na czasie
SIEJ I SADŹ!
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 10, Sentencja nr:5
Tydzień 10, Sentencja nr:5
W połowie marca można usunąć osłony i rozgarnąć kopczyki, które zimą chroniły krzewy ogrodowe przed mrozem. Osłony warto jednak mieć pod ręką w razie nawrotu przymrozków.
Tydzień 10, Sentencja nr:4
Tydzień 10, Sentencja nr:4
Sprawdzamy okrycia zimowe roślin. Jeśli uległy zniszczeniu – naprawiamy je. Podczas odwilży podlewamy iglaki, szczególnie te, które rosną w pojemnikach na balkonie lub tarasie.
Tydzień 10, Sentencja nr:3
Tydzień 10, Sentencja nr:3
W marcu możemy wysiewać do doniczek i inspektów nasiona ogrodowych roślin jednorocznych oraz warzyw (wczesne odmiany kapusty, sałaty, rzodkiewki, kopru, marchwi). W ogrodzie można siać warzywa wytrzymałe na zimno: rzodkiewka, koper, cebulę, groch (należy przykryć je włókniną).
Tydzień 10, Sentencja nr:2
Tydzień 10, Sentencja nr:2
Niektóre byliny rosnące na rabatach (złocienie, omiegi, ostróżki, rudbekie, liliowce, rozchodniki czy funkie) można rozmnożyć przez podział kęp. Dzięki temu nie tylko rozmnożymy, ale też odmłodzimy rośliny.
Tydzień 10, Sentencja nr:1
Tydzień 10, Sentencja nr:1
Przesadźmy rośliny doniczkowe do większych pojemników. Możemy je też zasilić nawozem.
Polecane
Nowości
Promocje
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
Już jest! Nowe, wiosenne wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska marzec - kwiecień 2021
Zamów z darmową dostawą do domu!