Logo
Logo
Gardeners' world marzec - kwiecień 2020

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
Do góry

Buszrem: Wiosenne planowanie ogrodu i tarasu

Kwiecień to w zasadzie ostatni moment, aby przemyśleć, jakich zmian wymaga nasza posesja, aby przez wszystkie ciepłe miesiące cieszyć nie tylko nasze oczy, ale i duszę. Warto już teraz zaplanować zmiany, dzięki którym nasz ogród już niedługo stanie się naszym ulubionym miejscem.

To doskonały czas, aby zaplanować jak tej wiosny będzie wyglądał nasz ogród – mówi Agnieszka Krajewska architekt krajobrazu – Jednak nie zawsze mamy wystarczającą wiedzę i doświadczenie, aby zająć się tym samodzielnie. Doskonałym pomysłem jest wówczas skorzystanie z pomocy fachowca. Spotkanie z architektem zieleni może okazać się strzałem w dziesiątkę. Dobrze jest pomyśleć o tym, jeszcze zanim rozpocznie się sezon ogrodniczy, kiedy to trzeba by było już stanąć w kolejce do profesjonalisty w tym fachu.

Buszrem kostka postarzana Roma
Buszrem płyty dekoracyjne ROCK śrutowane

Planowanie ogrodu

Kiedy jeszcze mamy dużo czasu do intensywnych prac ogrodniczych, można już przygotować sobie odpowiednią ziemię do nasadzeń oraz zająć się porządkami na naszej posesji. Wówczas, gdy już nadejdzie wiosna i zrobi się naprawdę ciepło, będziemy mieli więcej czasu na pielęgnację naszych roślin i delektowanie się błogimi chwilami w ogrodzie.

Kiedy za oknem jeszcze szaro i buro, a temperatura nie zachęca do spacerów, warto wybrać się do sklepu, aby rozejrzeć się za odpowiednim oświetleniem do naszego ogrodu. Jeśli dostosujemy je do stylu, w jakim urządzamy naszą posesję, z pewnością przyczyni się ono do stworzenia wyjątkowej atmosfery podczas wiosennych i letnich wieczorów spędzanych w ogrodzie w towarzystwie rodziny lub przyjaciół.

Planowanie tarasu

Aranżując ogród zwykle wybieramy odpowiednie rośliny, elementy małej architektury i ozdoby ogrodowe. Jednak niezwykle istotną kwestią jest właściwy dobór nawierzchni, jaka znajdzie się na naszym tarasie lub alejkach ogrodowych, gdyż najpewniej pozostanie tam dłużej niż donice czy konewka.

Koniecznie trzeba się zastanowić, jaki styl ma mieć nasza posesja – uważa Agnieszka Krajewska - Warto wziąć przy tym pod uwagę to, jak urządziliśmy wnętrze naszego domu. Nie dość, że ogród będzie wówczas urządzony zgodnie z naszym gustem, to jeszcze stanie się jakby przedłużeniem naszego mieszkania.

W związku z tym, szukając pomysłu np. na aranżację tarasu, warto najpierw dokładnie obejrzeć wnętrze, z którego będziemy go podziwiać, nie tylko w słoneczne dni. Jeśli wybierzemy nawierzchnię, która zarówno barwą, jak i stylem będzie zbliżona do tego, co mamy w środku, z pewnością uda nam się stworzyć wyjątkowo piękną i spójną przestrzeń.

Podczas mojej pracy w zawodzie projektanta zieleni, przekonałem się, że najlepszy efekt można uzyskać dostosowując kolorystycznie nawierzchnię tarasu do podłogi, która znajduje się w sąsiadującym z nim pomieszczeniu wewnątrz domu – mówi Agnieszka Krajewska.

Źródło: Buszrem


Warto przeczytać

To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (2)

Komentarze

Wieści z branży
TRAWNIK
Na czasie
TRAWNIK
Zobacz więcej
Twoja strona ogrodu