Logo
Logo

Hosta 'Francee'

Obok nowych odmian funkii, corocznie licznie pojawiających się na rynku, warto pamiętać o starszych kultywarach, niezawodnych w uprawie, od dziesięcioleci zdobiących ogrodowe rabaty. Jedną z takich odmian jest funkia ‘Francee’, uzyskana jako sport funkii ‘Albomarginata’ w latach 80 XX wieku przez M. Kloppinga.

Odmiana  ‘Francee’  to szybko rosnąca, zielono-biała bylina. Doskonale prezentuje się w ogrodach przydomowych oraz w zieleni miejskiej – parkowej i osiedlowej.

Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie sadzić?

Funkia (Hosta) ‘Francee’ charakteryzuje się umiarkowanie silnym tempem wzrostu, tworzy zwarte kępy o wysokości około 0,5 m i szerokości 1-1,5 m. Jej liście przyjmują kształt sercowaty, są ostro zakończone i mają wyraźnie zaznaczone, żebrowane unerwienie. Blaszki liściowe osiągają 21 cm długości i 13 cm szerokości, są ciemnozielone i obrzeżone atrakcyjnym, nieregularnym, białym marginesem, niezbyt szerokim w porównaniu do innych tego typu odmian.

Liście funkii 'Francee' wyrastają na wiosnę w rozetach, tworzą koliste, gęste kępy o wyraźnym zarysie. Pojawiające się, młode liście są lejkowato zwinięte, wzniesione, po rozwinięciu pięknie układają się od środka na zewnątrz kępy, zachodząc na siebie dachówkowato.

W lipcu i sierpniu ukazują się lawendowe, dzwonkowate kwiaty o paskowanych kielichach, osadzone na niezbyt długich, około siedemdziesięciocentymetrowych łodygach. W pierwszej fazie kwitnienia rośliny prezentują się atrakcyjne. Później część kwiatów przekwita i zasycha. Dlatego, zwykle jeszcze przed zakończeniem kwitnienia, pędy kwiatostanowe warto usuwać.

funkia (Hosta) ‘Francee’
Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Uprawa i wymagania

Hosta ‘Francee’ preferuje gleby żyzne, przepuszczalne, o wysokiej zawartości próchnicy, stale wilgotne. Doskonale rośnie w cieniu i półcieniu, toleruje też bezpośrednie poranne nasłonecznienie.

Odmiana ‘Francee’ jest byliną długowieczną, zdrową. Dobrze rośnie w jednym miejscu przez wiele lat i bez problemu zimuje w naszych warunkach klimatycznych.

Wiosną dosyć późno budzi się do życia. Gdy zaczną rozwijać się pierwsze liście rośliny warto zasilić nawozem wieloskładnikowym. Jeszcze lepiej, jeśli jesienią lub na przedwiośniu rozłożymy wokół roślin kęp funkii warstwę odżywczego kompostu.

W okresie suszy rośliny mogą wymagać podlewania, co jest konieczne, gdy sadzimy je w niedużej odległości od drzew i krzewów o płytkim systemie korzeniowym.

Leroy Merlin w naszym zielonym ogródku. Tak nas urządził. Test i recenzja produktów
Przeczytaj także
Leroy Merlin w naszym zielonym ogródku. Tak nas urządził. Test i recenzja produktów

Gdzie posadzić?

Funkie najpiękniej prezentują się sadzone w dużych grupach pod koronami drzew, wzdłuż strumieni oraz zbiorników wodnych. W ogrodach naturalistycznych świetnie komponują się z paprociami, parzydłem leśnym i pluskwicą.

Hosta ‘Francee’, ze względu na duże rozmiary, zaliczana jest do tzw. odmian krajobrazowych, ładnie prezentuje się sadzona w grupach, w wyeksponowanym miejscu, tworząc wyraźny, zielono-biały akcent kolorystyczny. Nadaje się też do obsadzania dużych pojemników ustawionych na ocienionych balkonach i tarasach.

Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na: e-katalogroslin.pl

Autor
Hosta 'Francee'
Hosta 'Francee'
Związek Szkółkarzy Polskich

Związek Szkółkarzy Polskich to stowarzyszenie producentów drzew, krzewów i bylin, a także roślin owocowych. W zielonym ogródku publikuje praktyczne poradniki dot uprawy roślin oraz roślinne nowości.

Tagi
Powiązane rośliny