Żywotnik zachodni (Thuja occidentalis) 'Mr Bowling Ball' to półkarłowa, pozbawiona przewodnika odmiana o płaskokulistym, ażurowym pokroju. Pochodzi z Linesville w USA, gdzie została znaleziona na miejscowym cmentarzu przez Joe Stupkana w połowie lat 80 XX wieku. Miała formę czarciej miotły W sprzedaży bywa oferowana także pod nazwą 'Bobazam' lub 'Linesville'.
Krzew swoim kształtem przypomina dużą kulę do gry w kręgle (stąd właśnie wzięła się jej nazwa), rośnie dosyć wolno, po 10 latach uprawy osiąga 60 cm wysokości i 70 cm średnicy. Tworzy cienkie, silnie rozgałęzione pędy oraz nitkowate, zielone gałązki ułożone regularnie od środka krzewu na zewnątrz, lekko zachodzące na siebie i nadające roślinie atrakcyjny, koronkowy wygląd. Jest to odmiana o przejściowym ulistnieniu. Liście młodociane występują w formie krótkich, srebrzysto-zielonych igiełek gęsto osadzonych wokół gałązek. Swoim wyglądem przypominają one pędy widłaków. U starszych roślin gałązki są spłaszczone i pokryte zielonymi łuskami.
Fot. Grzegorz Falkowski |
Uprawa i pielęgnacja
Żywotnik zachodni 'Mr Bowling Ball' należy do roślin łatwych w uprawie, polecanych początkującym miłośnikom ogrodnictwa. Krzew preferuje gleby żyzne, umiarkowanie wilgotne, stanowiska słoneczne lub tylko lekko ocienione. Ze względu na dosyć płytki system korzeniowy żywotników należy nie należy sadzić tych roślin na glebach lekkich, piaszczystych lub narażonych na szybkie wysychanie. Odmiana 'Mr Bowling Ball' jest rośliną odporną na ataki szkodników oraz porażenia przez choroby grzybowe, w pełni odporną na mróz, polecaną do uprawy na terenie całego kraju. Nie wymaga przycinania, gdyż naturalnie zachowuje zwarty i regularny pokrój.
Żywotnik w kompozycjach
Ten niewielki krzew przede wszystkim nadaje się do uprawy w ogrodach przydomowych, na rabatach, wrzosowiskach i w ogrodach skalnych. Dobrze komponuje się w innymi wolno rosnącymi roślinami iglastymi. Jest polecany do sadzenia w grupach, zwłaszcza w formie obwódek wzdłuż brzegów rabat lub ścieżek. Dobrze sprawdza się też w uprawie pojemnikowej, w całorocznych donicach zdobiących balkony i tarasy. Okazy sadzone w gruncie najpiękniej prezentują się na tle niebieskich lub zielonych jałowców o pędach pełzających po ziemi, np. jałowca rozesłanego (Juniperus procumbens) lub płożącego (J. horizontalis). Tego typu kompozycje są atrakcyjne przez cały rok.
Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP) Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl |