Logo
Logo

Jakie rośliny zielne sadzi się w maju? Dlaczego nie sadzić ich wcześniej?

Choć kalendarzowa wiosna zaczyna się w marcu, niektóre gatunki do gruntu mogą trafić dopiero w maju. Dowiedz się, do kiedy czekać z siewem i sadzeniem roślin zielnych i jakie rośliny są wrażliwe na przymrozki.

Siew w maju

Pomimo, że klimat się ociepla, do połowy maja istnieje ryzyko wystąpienia przymrozków. Z tego względu siew wrażliwych roślin jednorocznych i gatunków nie zimujących w gruncie najbezpieczniej jest przeprowadzić w drugiej połowie tego miesiąca.

Rośliny do posadzenia w maju

  • Z początkiem miesiąca można rozpocząć wysiewanie nasion roślin jednorocznych (np. nasturcji, maciejki, lewkonii, nagietków) do gruntu.
  • Druga połowa maja to czas, gdy w donicach na tarasach i balkonach z powodzeniem można posadzić już rozsadę roślin balkonowych, takich jak pelargonie, petunie i surfinie, lobelie, wilce ziemniaczane, koleusy, żeniszki, aksamitki czy plektrantusy.
  • Na rabatach sadzi się gatunki, których cebule i kłącza przechowuje się od jesieni do wiosny w dodatniej temperaturze, czyli dalie, mieczyki i pacioreczniki. Przed posadzeniem roślin ziemię warto nawieźć nawozami wieloskładnikowymi (10-15 dkg/m²), a następnie przekopać ją i wyrównać grabiami.
  • W warzywniku w drugiej połowie maja można też posadzić rozsadę warzyw, takich jak pomidory, papryka, dynia czy cukinia.

Tekst redakcja portalu ZielonyOgródek.pl, Zdjęcie tytułowe: iBulb

KALENDARZ OGRODNIKA
Autor
Jakie rośliny zielne sadzi się w maju? Dlaczego nie sadzić ich wcześniej?
Jakie rośliny zielne sadzi się w maju? Dlaczego nie sadzić ich wcześniej?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Powiązane tematy
 

Komentarze

Dodaj komentarz