Logo
Logo

Parszywa 12 ogrodowych chwastów | Jak je rozpoznać i czym zwalczać?

Każdy właściciel ogrodu, czy choćby trawnika z pewnością mierzy się z problemem tępienia uciążliwych chwastów, które corocznie wracają jak bumerang na ogrodowe rabaty. Pojawianiu się chwastów najlepiej zapobiegać już na etapie przygotowania podłoża do sadzenia roślin. Warto też konsekwentnie usuwać je z ogrodu mechanicznie, a gdy nie jest to możliwe pozostają opryski herbicydami. Czym zwalczać najczęściej występujące w ogrodach chwasty?

Spis treści
Jakie są chwasty w ogródku? Jak rozpoznać 12 pospolitych chwastów ogrodowych? Zobacz zdjęcia! Jak pozbyć się chwastów w ogródku? Jak zapobiegać pojawieniu się chwastów? Dlaczego pielenie jest najlepszym sposobem na pozbycie się chwastów? Jakie preparaty do zwalczania chwastów warto kupić do ogrodu? Jak wybrać odpowiedni preparat chwastobójczy (herbicyd)? Herbicydy na chwasty jednoliścienne Herbicydy na chwasty dwuliścienne

Dlaczego trzeba zwalczać chwasty w ogrodzie?

Jak wiadomo, chwasty w ogrodzie są dla roślin konkurencją i potencjalnym źródłem problemów! Powodują, że rośliny ozdobne i uprawne rosną słabiej, są bardziej podatne na niesprzyjające warunki pogodowe oraz ataki chorób i szkodników. Ponadto, składniki pokarmowe z nawozów są "zagarniane" przez rosnące w ogrodzie chwasty, co sprzyja osłabia rośliny ogrodowe, a sprzyja chwastom w ich rozprzestrzenianiu się i wytwarzaniu nasion. Zwalczanie chwastów jest więc, jedną z najważniejszych czynności pielęgnacyjnych w ogrodach i na działkach.

Jakie chwasty pojawiają się w ogrodzie?

Chwasty zwyczajowo dzieli się na dwie grupy – jednoliścienne i dwuliścienne (chodzi o liczbę liścieni, które dany gatunek wytwarza zaraz po wykiełkowaniu).

Wśród chwastów jednoliściennych najliczniejszą grupę stanowią trawy (z łac. Gramineae), dlatego w celu ich zwalczania stosuje się grupę herbicydów nazywaną graminicydami. Zaliczmy tu przede wszystkim uciążliwy perz (1), ale także np. wiechlinę roczną (2), chwastnicę jednostronną (3), włośnicę zieloną, wyczyniec polny (4).

Z kolei do grupy chwastów dwuliściennych należy większość pozostałych chwastów: np. babka lancetowata i zwyczajna (5), mniszek lekarski, tzw. mlecz (6), bylica pospolita (7), gwiazdnica pospolita (8), jasnota purpurowa (9) i różowa, komosa, koniczyny (10), krwawnik pospolity, ostrożeń polny (11), rdest ptasi (12). Preparaty do ich zwalczanych to herbicydy.

Parszywa 12 chwastów ogrodowych


Parszywa 12 ogrodowych chwastów!

1. Perz właściwy (Elymus repens)
2. Wiechlina roczna (Poa annua)
3. Chwastnica jednostronna (Echinochloa crus-galli)
4. Wyczyniec polny (Alopecurus myosuroides)
5. Babka zwyczajna (Plantago major)
6. Mniszek pospolity (Taraxacum officinale)
7. Bylica pospolita (Artemisia vulgaris)
8. Gwiazdnica pospolita (Stellaria media)
9. Jasnota purpurowa (Lamium purpureum)
10. Koniczyna biała (Trifolium repens)
11. Ostrożeń polny (Cirsium arvense)
12. Rdest ptasi (Polygonum aviculare)

Zwalczanie ogrodowych chwastów

Jak zapobiegać pojawieniu się chwastów?

Jak zwykle, najlepszym sposobem unikania kłopotów z roślinami jest rozsądna profilaktyka i prewencja. W przypadku chwastów ogromne znaczenie ma odpowiednia pielęgnacja ogrodowych rabat i trawnika, co znacznie ogranicza ich ilość i rozwój. Już na etapie sadzenia roślin czy przygotowania podłoża pod trawnik warto zadbać o to, by gleba była wolna od nasion chwastów lub ich resztek, które potrafią bardzo szybko się regenerować.

Warto wspomnieć też o odpowiednim i zbilansowanym nawożeniu roślin i trawników, ponieważ zarówno przenawożona, jak i niedostatecznie zasilana składnikami pokarmowymi gleba jest podatna na pojawianie się chwastów. Ponadto, nie do przecenienia jest systematyczne koszenie trawników, które ogranicza rozwój chwastów. Kosiarka nie uwolni nas od chwastów, ale regularne koszenie nie pozwoli chwastom się rozrosnąć, wytworzyć owoców i nasion, które szybko się rozprzestrzeniają i chwastów przybywa.

Najskuteczniejszą (i bezpieczną) metodą zwalczania chwastów jest konsekwentne pielenie – ręczne lub mechaniczne usuwanie chwastów z upraw razem z korzeniami, gdy tylko się pojawią. Niestety jest tez najbardziej pracochłonna i czasochłonna i nie każdy jest w stanie sobie na nią pozwolić.


SPRINTER - preparat na chwasty
SPRINTER 350 SL
Środek chwastobójczy, w formie płynu do sporządzenia roztworu wodnego, stosowany dolistnie, przeznaczony do zwalczania rocznych i wieloletnich chwastów jednoliściennych i dwuliściennych w sadach drzew ziarnkowych i pestkowych. Środek pobierany jest przez liście, a następnie przemieszczany do korzeni i rozłogów powodując zahamowanie ich wzrostu i rozwoju. Zalecany jeden zabieg w sezonie.
KUP ONLINE
MNISZEK ULTRA HOBBY AL - preparat na chwasty
MNISZEK ULTRA HOBBY AL
To bardzo skuteczny specyfik zwalczający takie chwasty jak koniczyny, babki i mlecze, nie zagrażając przy tym trawom. Możemy go stosować przez cały okres wegetacji roślin. Preparat jest wchłaniany przez zielone części chwastów i powoduje ich deformacje, hamuje wzrost a na końcu skutkuje ich zamieraniem. Pierwsze efekty działania produktu widoczne są już po kilku dniach a cały proces obumierania trwa przez około tydzień.
KUP ONLINE

Jak wybrać odpowiedni preparat chwastobójczy (herbicyd)?

Gdy wiemy już, że chwasty mogą być jednoliścienne lub dwuliścienne, znamy ich sztandarowych przedstawicieli, łatwej będzie ich zidentyfikować w ogrodzie lub na trawniku i dobrać odpowiedni preparat do oprysków. Biorąc pod uwagę zakres działania preparatów chwastobójczych, czyli herbicydów można wyróżnić herbicydy nieselektywne (totalne), które zwalczają chwasty jedno i dwuliścienne (niestety także inne rośliny) oraz bezpieczniejsze herbicydy selektywne, które zwalczają jedynie określone rośliny lub ich grupy.

Ze względu na sposób działania, herbicydy można podzielić na kontaktowe (parzące), które niszczą tkanki roślinne w miejscu kontaktu cieczy roboczej z liśćmi oraz systemiczne (układowe) wnikają do rośliny i krążą po całym organizmie roślinnym, niszcząc go!

Herbicydy na chwasty jednoliścienne

W przypadku trudnych do zwalczania uciążliwych chwastów jednoliściennych zwykle stosowane są środki totalne, które wnikają do rośliny poprzez liście, dostają się do systemu korzeniowego i dopiero tam powodują zamieranie korzeni i w konsekwencji usychania chwastów, które łatwiej potem usunąć. Wśród tych preparatów królują dziś te zawierające glifosat, np. ROUNDUP czy SPRINTER. Należy jednak pamiętać, że są to środki skuteczne, ale też silnie toksyczne, odkładające się w glebie i należy bardzo starannie i ostrożnie je stosować (opryskać uważnie tylko chwast!), ponieważ niszczą wszystkie rośliny, które nimi potraktujemy.

Herbicydy na chwasty dwuliścienne

Chwasty dwuliścienne także można zwalczać herbicydami totalnymi, ale lepiej wybrać środki selektywne, bezpieczniejsze, działające tylko na konkretne rośliny – nie ma ryzyka uszkodzenia roślin ozdobnych czy uprawnych. Do popularnych preparatów z tej grupy należą między innymi: MNISZEK (1) czy CHWASTOX (2) które zawierają kilka substancji aktywnych [mekoprop (1), dikamba (1), MCPA (1 i 2)], przez co zwalczają szerokie spektrum chwastów.

 

Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: Anna Sulencka - Pixabay, zdjęcia chwastów: 1. CC BY-SA 3.0, Link, 2. Rasbak, CC BY-SA 3.0, Link, 3. anro0002, CC BY-SA 2,4. Joan Simon, CC BY-SA 2., 5. WikimediaImages, 6. kasiaczernik / Pixabay, 7. Merja Partanen / Pixabay, 8. Hans Braxmeier / Pixabay, 9. SanduStefan / Pixabay, 10. ASSY / Pixabay, 11. Manfred Richter / Pixabay, 12. WikimediaImages.

Autor
Parszywa 12 ogrodowych chwastów | Jak je rozpoznać i czym zwalczać?
Parszywa 12 ogrodowych chwastów | Jak je rozpoznać i czym zwalczać?
Maciej Aleksandrowicz

Z wykształcenia specjalista ogrodnik, „przewidziany” do kształtowania wszelkich terenów zieleni, ale najlepiej wychodzi mu pisanie o roślinach i ogrodach. Od 2011 roku pisze artykuły i porady ogrodnicze, a z ZO współpracuje regularnie od 2018 roku. Oprócz ciągłego podpatrywania świata i uczenia się czegoś nowego, lubi długie spacery, leniwe popołudnia i wieczory w ogrodzie, muzykę i smak kawy – najlepszego sprzymierzeńca przy tworzeniu tekstów dla ZO.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (15)
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

Gość arek

31-03-2023 08:21

Panie Aleksandrowicz randaup niszczy wszystko co zielone.

Gość Jola

15-04-2021 13:26

Kiedyś moja stara nauczycielka w technikum ogrodniczym powiedziała mi mądre słowa dot. chwastów: "Nie niszcz, zjadaj" :) Nie jestem wielką zwolenniczką jedzenia chwastów, ale zupa z pokrzywy albo syrop z mniszka - są pyszne!!!

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl