Logo
Logo
50
Okazje
Artykuł na: 6-9 minut

Parszywa 12 ogrodowych chwastów | Jak je rozpoznać i czym zwalczać?

Każdy właściciel ogrodu, czy choćby trawnika z pewnością mierzy się z problemem tępienia uciążliwych chwastów, które corocznie wracają jak bumerang na ogrodowe rabaty. Pojawianiu się chwastów najlepiej zapobiegać już na etapie przygotowania podłoża do sadzenia roślin. Warto też konsekwentnie usuwać je z ogrodu mechanicznie, a gdy nie jest to możliwe pozostają opryski herbicydami. Czym zwalczać najczęściej występujące w ogrodach chwasty?

 

Dlaczego trzeba zwalczać chwasty w ogrodzie?

Jak wiadomo, chwasty w ogrodzie są dla roślin konkurencją i potencjalnym źródłem problemów! Powodują, że rośliny ozdobne i uprawne rosną słabiej, są bardziej podatne na niesprzyjające warunki pogodowe oraz ataki chorób i szkodników. Ponadto, składniki pokarmowe z nawozów są "zagarniane" przez rosnące w ogrodzie chwasty, co sprzyja osłabia rośliny ogrodowe, a sprzyja chwastom w ich rozprzestrzenianiu się i wytwarzaniu nasion. Zwalczanie chwastów jest więc, jedną z najważniejszych czynności pielęgnacyjnych w ogrodach i na działkach.

Jakie chwasty pojawiają się w ogrodzie?

Chwasty zwyczajowo dzieli się na dwie grupy – jednoliścienne i dwuliścienne (chodzi o liczbę liścieni, które dany gatunek wytwarza zaraz po wykiełkowaniu).

Wśród chwastów jednoliściennych najliczniejszą grupę stanowią trawy (z łac. Gramineae), dlatego w celu ich zwalczania stosuje się grupę herbicydów nazywaną graminicydami. Zaliczmy tu przede wszystkim uciążliwy perz (1), ale także np. wiechlinę roczną (2), chwastnicę jednostronną (3), włośnicę zieloną, wyczyniec polny (4).

Z kolei do grupy chwastów dwuliściennych należy większość pozostałych chwastów: np. babka lancetowata i zwyczajna (5), mniszek lekarski, tzw. mlecz (6), bylica pospolita (7), gwiazdnica pospolita (8), jasnota purpurowa (9) i różowa, komosa, koniczyny (10), krwawnik pospolity, ostrożeń polny (11), rdest ptasi (12). Preparaty do ich zwalczanych to herbicydy.

Parszywa 12 chwastów ogrodowych


Parszywa 12 ogrodowych chwastów!

1. Perz właściwy (Elymus repens)
2. Wiechlina roczna (Poa annua)
3. Chwastnica jednostronna (Echinochloa crus-galli)
4. Wyczyniec polny (Alopecurus myosuroides)
5. Babka zwyczajna (Plantago major)
6. Mniszek pospolity (Taraxacum officinale)
7. Bylica pospolita (Artemisia vulgaris)
8. Gwiazdnica pospolita (Stellaria media)
9. Jasnota purpurowa (Lamium purpureum)
10. Koniczyna biała (Trifolium repens)
11. Ostrożeń polny (Cirsium arvense)
12. Rdest ptasi (Polygonum aviculare)

Zwalczanie ogrodowych chwastów

Jak zapobiegać pojawieniu się chwastów?

Jak zwykle, najlepszym sposobem unikania kłopotów z roślinami jest rozsądna profilaktyka i prewencja. W przypadku chwastów ogromne znaczenie ma odpowiednia pielęgnacja ogrodowych rabat i trawnika, co znacznie ogranicza ich ilość i rozwój. Już na etapie sadzenia roślin czy przygotowania podłoża pod trawnik warto zadbać o to, by gleba była wolna od nasion chwastów lub ich resztek, które potrafią bardzo szybko się regenerować.

Warto wspomnieć też o odpowiednim i zbilansowanym nawożeniu roślin i trawników, ponieważ zarówno przenawożona, jak i niedostatecznie zasilana składnikami pokarmowymi gleba jest podatna na pojawianie się chwastów. Ponadto, nie do przecenienia jest systematyczne koszenie trawników, które ogranicza rozwój chwastów. Kosiarka nie uwolni nas od chwastów, ale regularne koszenie nie pozwoli chwastom się rozrosnąć, wytworzyć owoców i nasion, które szybko się rozprzestrzeniają i chwastów przybywa.

Najskuteczniejszą (i bezpieczną) metodą zwalczania chwastów jest konsekwentne pielenie – ręczne lub mechaniczne usuwanie chwastów z upraw razem z korzeniami, gdy tylko się pojawią. Niestety jest tez najbardziej pracochłonna i czasochłonna i nie każdy jest w stanie sobie na nią pozwolić.


SPRINTER - preparat na chwasty
SPRINTER 350 SL
Środek chwastobójczy, w formie płynu do sporządzenia roztworu wodnego, stosowany dolistnie, przeznaczony do zwalczania rocznych i wieloletnich chwastów jednoliściennych i dwuliściennych w sadach drzew ziarnkowych i pestkowych. Środek pobierany jest przez liście, a następnie przemieszczany do korzeni i rozłogów powodując zahamowanie ich wzrostu i rozwoju. Zalecany jeden zabieg w sezonie.
KUP ONLINE
MNISZEK ULTRA HOBBY AL - preparat na chwasty
MNISZEK ULTRA HOBBY AL
To bardzo skuteczny specyfik zwalczający takie chwasty jak koniczyny, babki i mlecze, nie zagrażając przy tym trawom. Możemy go stosować przez cały okres wegetacji roślin. Preparat jest wchłaniany przez zielone części chwastów i powoduje ich deformacje, hamuje wzrost a na końcu skutkuje ich zamieraniem. Pierwsze efekty działania produktu widoczne są już po kilku dniach a cały proces obumierania trwa przez około tydzień.
KUP ONLINE

Jak wybrać odpowiedni preparat chwastobójczy (herbicyd)?

Gdy wiemy już, że chwasty mogą być jednoliścienne lub dwuliścienne, znamy ich sztandarowych przedstawicieli, łatwej będzie ich zidentyfikować w ogrodzie lub na trawniku i dobrać odpowiedni preparat do oprysków. Biorąc pod uwagę zakres działania preparatów chwastobójczych, czyli herbicydów można wyróżnić herbicydy nieselektywne (totalne), które zwalczają chwasty jedno i dwuliścienne (niestety także inne rośliny) oraz bezpieczniejsze herbicydy selektywne, które zwalczają jedynie określone rośliny lub ich grupy.

Ze względu na sposób działania, herbicydy można podzielić na kontaktowe (parzące), które niszczą tkanki roślinne w miejscu kontaktu cieczy roboczej z liśćmi oraz systemiczne (układowe) wnikają do rośliny i krążą po całym organizmie roślinnym, niszcząc go!

Herbicydy na chwasty jednoliścienne

W przypadku trudnych do zwalczania uciążliwych chwastów jednoliściennych zwykle stosowane są środki totalne, które wnikają do rośliny poprzez liście, dostają się do systemu korzeniowego i dopiero tam powodują zamieranie korzeni i w konsekwencji usychania chwastów, które łatwiej potem usunąć. Wśród tych preparatów królują dziś te zawierające glifosat, np. ROUNDUP czy SPRINTER. Należy jednak pamiętać, że są to środki skuteczne, ale też silnie toksyczne, odkładające się w glebie i należy bardzo starannie i ostrożnie je stosować (opryskać uważnie tylko chwast!), ponieważ niszczą wszystkie rośliny, które nimi potraktujemy.

Herbicydy na chwasty dwuliścienne

Chwasty dwuliścienne także można zwalczać herbicydami totalnymi, ale lepiej wybrać środki selektywne, bezpieczniejsze, działające tylko na konkretne rośliny – nie ma ryzyka uszkodzenia roślin ozdobnych czy uprawnych. Do popularnych preparatów z tej grupy należą między innymi: MNISZEK (1) czy CHWASTOX (2) które zawierają kilka substancji aktywnych [mekoprop (1), dikamba (1), MCPA (1 i 2)], przez co zwalczają szerokie spektrum chwastów.


Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: Anna Sulencka - Pixabay, zdjęcia chwastów: 1. CC BY-SA 3.0, Link, 2. Rasbak, CC BY-SA 3.0, Link, 3. anro0002, CC BY-SA 2,4. Joan Simon, CC BY-SA 2., 5. WikimediaImages, 6. kasiaczernik / Pixabay, 7. Merja Partanen / Pixabay, 8. Hans Braxmeier / Pixabay, 9. SanduStefan / Pixabay, 10. ASSY / Pixabay, 11. Manfred Richter / Pixabay, 12. WikimediaImages.

Tagi
Newsletter
Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać od nas bezpłatne porady ogrodnicze!
Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (11)
Powiązane rośliny
Nowe treści

 

Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 4, Sentencja nr:7
Tydzień 4, Sentencja nr:7
Odpowiednio dbaj o rośliny domowe – skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania ich liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamierania całych roślin.
Tydzień 4, Sentencja nr:5
Tydzień 4, Sentencja nr:5
Pod koniec stycznia wykonuje się bielenie pni drzew, gdy temperatura wzrośnie powyżej zera. Bielenie zapobiegnie pękaniu kory na skutek zmian temperatury oraz silnego nasłonecznienia, które są częste w późniejszych, zimowych miesiącach.
Tydzień 4, Sentencja nr:4
Tydzień 4, Sentencja nr:4
Kwiaty domowe przechodzą teraz okres spoczynku. Podlewajmy je zatem umiarkowanie i nie nawoźmy. Gatunki, które preferują wilgoć – zraszajmy. Jeśli jest możliwość, przenieśmy je w jak najwidniejsze miejsce.
Tydzień 4, Sentencja nr:3
Tydzień 4, Sentencja nr:3
Jeśli na Święta Bożego Narodzenia mieliśmy w domu choinkę w formie żywego drzewka z korzeniami, możemy zacząć proces przesadzania go do ogrodu. Nie można tego robić od razu, ale pomału, by roślina przystosowała się do nowych, surowych warunków.
Tydzień 4, Sentencja nr:2
Tydzień 4, Sentencja nr:2
W okresie odwilży podlejmy krzewy zimozielone rosnące w doniczkach na tarasie. Przez ich liście wyparowuje bowiem woda, co naraża rośliny na uschnięcie.
Tydzień 4, Sentencja nr:1
Tydzień 4, Sentencja nr:1
Możemy formować drzewa liściaste i iglaste – na wykonanie tego zabiegu mamy czas do końca marca. Pamiętajmy, że niektóre gatunki liściaste, np. klon, grab czy brzoza, po przycięciu bardzo obficie tracą soki roślinne, dlatego formuje się je od czerwca do września.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu