Co to ochojniki?
Deformację pędów w formie galasów
Szkodnikiem wywołującym powstawanie galasów (zdeformowanych pędów świerków) jest mszyca o nazwie ochojnik świerkowo-modrzewiowy. Nazwę zawdzięcza temu, że do pełnego rozwoju potrzebuje 2 gatunków roślin, tzw. roślin żywicielskich – są to modrzewie i świerki pospolite (nie występuje na świerkach kłujących!).
Czym są galasy?
Objawy żerowania ochojników
- Na igłach modrzewi żerują larwy okryte woskową osłoną w postaci białych kłaczków. Wysysają soki i wydzielają lepką wydzielinę oklejającą igły. Igły modrzewi żółkną, załamują się i przedwcześnie opadają. Drzewa są osłabione i gorzej rosną.
- Larwy na pędach świerków żerują na młodych, tegorocznych przyrostach, powodując ich szpecące deformacje – galasy, wyglądem przypominające małe szyszki. Początkowo są kremowe, z czasem jasno zielone, a później fioletowe. Galasy zniekształcają pędy, powodując deformacje i znaczne osłabienie roślin. (Na zdjęciu tytułowym widać stare galasy, w których nie ma już szkodników.)
Jak zwalczać szkodnika?
Ochrona roślin przed ochojnikami
- Na przedwiośniu (luty, marzec), jeszcze przed ruszeniem wegetacji, należy zastosować zabieg opryskiwania jednym z preparatów olejowych (Emulpar lub Treol). Preparaty te doskonale nadają się do niszczenia zimujących form ochojników. Można je stosować także do przedwiosennego ograniczania populacji przędziorków.
- W sezonie wegetacyjnym (maj, czerwiec, lipiec) rośliny należy opryskać preparatem uniwersalnym na szkodniki (np. Mospilan).
- Należy także usuwać galasy na pędach świerków i palić je, nim wylecą z nich dorosłe samice i przelecą na modrzewie.
ogród na co dzień / Youtube
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie: CC BY-SA 3.0, Link