Logo
Logo

Nie tylko paprocie. Te rośliny przyciągają kleszcze jak magnes. Lepiej pozbądź się ich z ogrodu

Czy Twój ogród jest bezpieczny dla Ciebie i Twoich bliskich? Kleszcze nie są tylko niewinnymi mieszkańcami naszych zielonych zakątków – są nosicielami groźnych chorób, takich jak borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu. Dowiedz się, które rośliny przyciągają te niebezpieczne stworzenia jak magnes i jak możesz zmienić swój ogród, aby stał się bezpieczną przystanią, wolną od zagrożeń. Działaj już dziś, aby chronić zdrowie swoje i swoich najbliższych.

Wiosna i lato to czas, kiedy chętnie spędzamy czas w ogrodzie, ciesząc się bliskością natury. Niestety, są to również miesiące, kiedy aktywność kleszczy jest największa. Te małe, ale niebezpieczne pajęczaki mogą przenosić choroby, takie jak borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu, które stanowią poważne zagrożenie dla naszego zdrowia. Aby zminimalizować ryzyko ich obecności w naszym najbliższym otoczeniu, warto wiedzieć, które rośliny przyciągają kleszcze najbardziej i jak można je zastąpić lub usunąć z naszego ogrodu.

Rośliny, które przyciągają kleszcze do ogrodu

W naszych ogrodach, często bez świadomości, uprawiamy rośliny, które mogą przyciągać kleszcze – małe, ale niezwykle zwinne i niebezpieczne pajęczaki. Kleszcze nie tylko zakłócają spokój naszego zielonego azylu, ale są również potencjalnymi nosicielami groźnych chorób, takich jak borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu.

Aby zminimalizować ryzyko ich obecności, warto poznać, które elementy naszej roślinności mogą działać jak magnes na te nieproszone goście. Zrozumienie, jakie rośliny przyciągają kleszcze, pozwoli nam świadomie kształtować przestrzeń wokół nas, tak aby była ona nie tylko estetycznie przyjemna, ale przede wszystkim bezpieczna dla nas i naszych bliskich.

  1. Barwinek – choć jest rośliną okrywową i często wykorzystywany do zacienionych miejsc, jego gęsta struktura może również przyciągać kleszcze.
  2. Brzozy – drzewa te, zwłaszcza kiedy są posadzone w grupach, mogą tworzyć cień i wilgotne środowisko, które jest atrakcyjne dla kleszczy.
  3. Czarny bez – jego gęste gałęzie są idealnym schronieniem dla kleszczy.
  4. Dęby – podobnie jak brzozy, dęby mogą przyciągać kleszcze ze względu na gęstą koronę, która tworzy idealne warunki wilgotności i schronienia.
  5. Gęste krzewy – każdy zaniedbany, gęsty krzew może stać się domem dla kleszczy.
  6. Iglaki – szczególnie te gatunki, które tworzą gęste zarośla, jak świerki czy jodły, mogą stanowić schronienie dla kleszczy, zwłaszcza w niższych partiach, blisko ziemi.
  7. Jeżyny – dziko rosnące, gęste kępy jeżyn mogą być domem dla kleszczy.
  8. Leszczyna – jej gęstość i tendencja do rośnięcia w cieniu sprawiają, że jest to dobre miejsce dla kleszczy.
  9. Paprocie – choć piękne i łatwe w uprawie, tworzą idealne warunki dla kleszczy dzięki swojej gęstości i preferencji wilgotnych, cienistych miejsc.
  10. Wysokie trawy – mogą wydawać się bezpieczne, ale przy gruncie tworzą wilgotne schronienie dla kleszczy.

ToSieNieUuuda / YouTube


Rośliny, które odstraszają kleszcze z ogrodu

Zamiast roślin, które przyciągają kleszcze, warto zasadzić rośliny, które mają działanie odstraszające. Do takich roślin należą między innymi kocimiętka, lawenda, rozmaryn, tymianek, czosnek, mirt, mięta, pelargonie, aksamitki, piołun, wrotycz pospolity oraz złocień. Sadząc te rośliny w ogrodzie lub na rabatach, możemy znacząco zmniejszyć ryzyko niechcianych gości.

Pamiętajmy również o regularnym przycinaniu roślin i utrzymaniu porządku w ogrodzie, co również może pomóc w ograniczeniu populacji kleszczy. 

Odpowiednie zarządzanie roślinnością w Twoim ogrodzie może znacząco wpłynąć na bezpieczeństwo Twoje i Twoich bliskich. Regularne przycinanie, usuwanie zaniedbanych roślin oraz sadzenie tych, które naturalnie odstraszają kleszcze, to kluczowe kroki w kierunku ogrodu wolnego od tych niebezpiecznych pajęczaków.


Zdjęcie tytułowe: olyasolodenko, RistoH / AdobeStock

Autor
Nie tylko paprocie. Te rośliny przyciągają kleszcze jak magnes. Lepiej pozbądź się ich z ogrodu
Nie tylko paprocie. Te rośliny przyciągają kleszcze jak magnes. Lepiej pozbądź się ich z ogrodu
Dominika Nowak

Mama na pełen etat i blogerka z zamiłowania, łączy codzienne obowiązki z pasją. Dzieli się swoją praktyczną wiedzą na temat prowadzenia domu, gotowania, oszczędzania, oferując praktyczne i ekologiczne rozwiązania, które możesz wprowadzić od dziś. Jej porady pomagają przekształcić dom w przyjazną dla środowiska przestrzeń, zachęcając do wykorzystania naturalnych produktów w codziennym życiu.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (1)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl