Logo
Logo

Czy kleszcze znajdują się w wysokiej trawie? Jak zabezpieczyć trawnik przed kleszczami?

Kleszcze to małe, krwiopijne pasożyty, które mogą przenosić różne choroby, takie jak borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu. Wielu ludzi zadaje sobie pytanie, czy długa, nieskoszona trawa może przyciągać te nieprzyjemne stworzenia. Odpowiedź na to pytanie jest ważna nie tylko dla właścicieli ogrodów, ale także dla tych, którzy spędzają czas na świeżym powietrzu w miejscach o wysokiej trawie.

Spis treści
Czy niekoszona trawa sprzyja kleszczom? Czym opryskać trawnik na kleszcze? Co zrobić żeby w ogrodzie nie było kleszczy? Czy koszenie trawy zabija kleszcze? Na jakich roślinach jest najwięcej kleszczy?

Dlaczego kleszcze lubią długą trawę?

 • Schronienie przed słońcem i wysychaniem
  Kleszcze są wrażliwe na wysychanie. Długa trawa zapewnia im wilgotne i chłodne środowisko, które chroni je przed słońcem i wysychaniem.
 • Łatwiejsze łapanie ofiar
  Kleszcze czekają na swoje ofiary, trzymając się trawy lub innych roślin. Kiedy zwierzę lub człowiek przechodzi obok, kleszcz może się do niego przyczepić. Długa trawa zwiększa szanse na kontakt z potencjalną ofiarą.
 • Ochrona przed drapieżnikami
  Wysoka trawa daje kleszczom schronienie przed drapieżnikami, takimi jak ptaki czy pająki.
Preparat na kleszcze na trawniku
Preparat na kleszcze na trawniku
TARGET NA KLESZCZE jest preparatem o szerokim spektrum działania. Skutecznie ogranicza aktywność różnych gatunków roztoczy, dlatego może być z powodzeniem stosowany do eliminacji szkodliwych kleszczy. Jest bezpieczny i nie zawiera szkodliwych dla zdrowia substancji.
SPRAWDŹ, GDZIE KUPIĆ

Jak zapobiegać pojawianiu się kleszczy w ogrodzie?

 • Regularne koszenie trawy
  Utrzymywanie trawnika w niskiej wysokości ogranicza miejsca, w których kleszcze mogą się ukrywać i czekać na ofiary.
 • Usuwanie liści i gałęzi
  Kleszcze mogą również ukrywać się w stosach liści czy gałęzi. Regularne ich usuwanie z ogrodu zmniejsza ryzyko pojawienia się kleszczy.
 • Używanie naturalnych środków odstraszających
  Istnieją naturalne środki, które odstraszają kleszcze, takie jak olejek eukaliptusowy czy cytrynowy.
 • Zachowanie ostrożności podczas spacerów
  Jeśli spacerujesz w miejscach o wysokiej trawie, zawsze sprawdzaj się pod kątem kleszczy po powrocie do domu.

Czy w trawach ozdobnych są kleszcze?

Kleszcze mogą być obecne w wielu miejscach, w tym w trawach ozdobnych i innych gęstych bylinach. Wybierają one środowiska, które zapewniają im odpowiednie warunki do życia, takie jak wilgotność i schronienie przed słońcem. Trawy ozdobne, zwłaszcza te o gęstych i długich źdźbłach, mogą stanowić dla nich takie środowisko.

Chociaż trawy ozdobne mogą przyciągać kleszcze, nie oznacza to, że każda trawa ozdobna będzie miała kleszcze. Jeśli masz trawy ozdobne w swoim ogrodzie i martwisz się o kleszcze, warto regularnie je przeglądać i dbać o otoczenie, aby zminimalizować ryzyko. Ponadto, zawsze warto zachować ostrożność i sprawdzać się pod kątem kleszczy po spędzeniu czasu na zewnątrz, zwłaszcza w miejscach o wysokiej trawie.

Podsumowanie

Nieskoszona trawa może faktycznie przyciągać kleszcze, ponieważ zapewnia im idealne warunki do życia. Dlatego ważne jest, aby dbać o swój ogród i regularnie kosić trawnik. Dbanie o otoczenie i zachowanie ostrożności podczas spacerów w przyrodzie to klucz do uniknięcia kontaktu z tymi nieprzyjemnymi pasożytami.

Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: diy13 / Adobe Stock

Autor
Czy kleszcze znajdują się w wysokiej trawie? Jak zabezpieczyć trawnik przed kleszczami?
Czy kleszcze znajdują się w wysokiej trawie? Jak zabezpieczyć trawnik przed kleszczami?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl