Logo
Logo

Oprysk na kleszcze – kiedy i jak wykonać?

Kleszcze można spotkać praktycznie wszędzie: w parkach, lasach, na trawnikach i niestety w ogrodach. Ich ugryzienie jest nie tylko nieprzyjemne, ale przede wszystkim groźne dla zdrowia, gdyż te małe pajęczaki mogą roznosić niebezpieczne choroby jak np. boreliozę, czy odkleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego warto szukać przeciwko nim skutecznych sposobów, a jednym z polecanych są opryski na kleszcze. Czy warto wykonywać opryski na kleszcze? Kiedy wykonać opryski na kleszcze i czym najlepiej to zrobić?

Spis treści
Czy warto robić opryski na kleszcze? Kiedy i gdzie najlepiej wykonać oprysk na kleszcze? Jak i czym wykonać oprysk na kleszcze? Jak często powtarzać oprysk na kleszcze?

Czy warto robić opryski na kleszcze?

Oprysk na kleszcze to jeden z najlepszych, najskuteczniejszych i najprostszych sposobów na znaczne ograniczenie, a nawet całkowite pozbycie się kleszczy ze swojego ogrodu. Dzięki temu nie trzeba używać drogich sprayów, które mają kontakt ze skórą i mogą wywoływać podrażnienie skóry. Dodatkowo oprysk na kleszcze chroni wszystkich domowników i gości również tych czworonożnych.

Warto też wiedzieć, że większość preparatów jest skuteczna nie tylko w walce z kleszczami, ale również z komarami, skutecznie ograniczając ich ilość w ogrodzie.

Opryski na kleszcze są stosunkowo tanie, łatwe w użyciu i bardzo skuteczne, dlatego warto je wykonywać w swoim ogrodzie.

 
 

Kiedy i gdzie najlepiej wykonać oprysk na kleszcze?

Kiedy wykonać oprysk?

  • Opryski na kleszcze najlepiej wykonywać w suche dni, gdy prognozy na najbliższe dni nie zwiastują deszczu, a więc środek nie zostanie od razu zmyty.
  • Lepiej też nie wykonywać oprysków w dni z dużym wiatrem, który rozwieje środek, a w ogrodzie nie powinni przebywać ludzie ani domowe zwierzęta.
  • Najlepszym terminem jest okres występowania kleszczy, który przypada od kwietnia do września, ale może zdarzyć się, że pierwszy oprysk będzie potrzebny dopiero w maju.
  • Opryski najlepiej wykonywać rano lub wieczorem, gdyż wtedy owady pożyteczne są najmniej aktywne, więc środek owadobójczy im nie zaszkodzi.

Gdzie wykonać oprysk?

Wszędzie tam, gdzie mogą pojawiać się kleszcze, a lubią one zacienione i wilgotne miejsca, więc przebywają głównie w okolicach drzew i krzewów, a w szczególności przy żywopłotach i tujach.

Nie wolno pomijać wyższego trawnika, szczególnie koło kwietnych rabat, ponieważ kleszcze właśnie w takich miejscach najczęściej czekają na swoje ofiary.

 
 

Jak i czym wykonać oprysk na kleszcze?

Wykonując opryski na kleszcze, należy przygotować roztwór z koncentratu środka owadobójczego, który można kupić w sklepie ogrodniczym.

Dobrze sprawdzają się te, zawierające cypermetryny i inne pyretroidy, które zwalczają kleszcze we wszystkich fazach rozwoju, zapewniając wysoką skuteczność przeprowadzanego zabiegu.

Preparat Na Kleszcze, odstrasza i zwalcza
Skutecznie ogranicza aktywność różnych gatunków roztoczy, dlatego może być z powodzeniem stosowany do eliminacji szkodliwych kleszczy. Jest bezpieczny i nie zawiera szkodliwych dla zdrowia substancji.
Sprawdź w naszym sklepie online

Oprysk należy wykonać, przygotowując mieszankę dokładnie tak, jak opisano to w instrukcji na opakowaniu i przelewając go do opryskiwacza. Osoba wykonująca zabieg powinna mieć założone rękawice i okulary ochronne oraz maskę na twarz. Dobrze jest również założyć ubranie robocze, które zostanie wyprane po wykonaniu oprysków. Dzięki temu można uniknąć przypadkowego kontaktu ze środkiem owadobójczym, który może wywołać podrażnienia.

 
 

Jak często powtarzać oprysk na kleszcze?

Najczęściej opryski powtarza się co miesiąc, co zapewnia ciągłość działania preparatu, ale zależy to też od zastosowanego środka na kleszcze, dlatego zawsze należy sprawdzić zalecenia producenta i się do nich stosować.

Fot. malykalexa777 / AdobeStock
Częstotliwość oprysków zależy od nasilenia problemu, co wynika bezpośrednio z liczebności kleszczy w ogrodzie, a to jest zależne od pogody, odległości od miejsc sprzyjających ich występowaniu (np. lasów) i tego, czy właściciele sąsiednich posesji również stosują opryski na kleszcze.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Hanna / AdobeStock

Autor
Oprysk na kleszcze – kiedy i jak wykonać?
Oprysk na kleszcze – kiedy i jak wykonać?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (4)

04-06-2023 09:44

Komentarz dodany przez Kleżcz: Trochę sceptycznie to widzę. Jeśli ja opryskam swój ogród i wytępię wszystkie kleszcze, to jakie jest prawdopodobieństwo, że za kilka dni kleszcze z ogrodu sąsiada przyjdą do mnie?

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
kategoria-ogrod_zwierzeta_w_ogrodzie