Ogród i kleszcze. Jak pozbyć się insektów z ogrodu? Oto metody, które działają

Ogród i kleszcze

W ogrodach pojawia się wiele owadów, pająków i pajęczaków. Wiele z nich jest bardzo pożyteczna, a ich obecność w ogrodzie jest korzystna. Niestety część jest nie tylko nieprzyjemna, ale wręcz niebezpieczna dla ludzi i zwierząt. Tak jest np. z kleszczami. Dlatego należy robić wszystko, aby nie dopuścić do ich obecności w naszym ogrodzie. Dlaczego kleszcze są niebezpieczne? Jak zabezpieczyć ogród przed kleszczami? Jakie opryski na kleszcze?

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
25
Streszczenie artykułu
Kleszcze są nie tylko nieprzyjemne, ale również niebezpieczne dla ludzi i zwierząt, ponieważ mogą przenosić groźne choroby, takie jak borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu. Występują przede wszystkim w zacienionych i wilgotnych miejscach ogrodu, takich jak rabaty i trawniki, gdzie czekają na żywiciela. Aby zmniejszyć liczebność kleszczy, warto sadzić rośliny o silnym zapachu, takie jak mięta pieprzowa, lawenda, tymianek, kocimiętka, rozmaryn, szałwia i wrotycz. Skuteczne są również opryski chemiczne i naturalne, przygotowane na przykład z liści tataraku lub gałązek czeremchy. Olejki eteryczne, takie jak olejek z paczuli, drzewa herbacianego, mięty pieprzowej czy cytronelowy, również mogą pomóc w odstraszaniu kleszczy. Stosowanie tych metod i dbanie o odpowiednie warunki w ogrodzie pozwala na zmniejszenie ryzyka obecności kleszczy i zapewnia bezpieczne otoczenie.
Spis treści
Dlaczego kleszcze są niebezpieczne? Gdzie w ogrodzie chowają się kleszcze? Jak zabezpieczyć ogród przed kleszczami? Rośliny na kleszcze Opryski na kleszcze Olejki eteryczne na kleszcze Film poradnikowy o opryskiwaniu przeciw kleszczom

Dlaczego kleszcze są niebezpieczne?

Ukłucia kleszczy nie są bolesne, ale pajęczak wbijając się pod skórę, może „wypluwać” niebezpieczne dla zdrowia i życia patogeny. Dodatkowo po ukąszeniu mogą pojawiać się nieprzyjemne zmiany skórne, a nawet reakcje alergiczne.

Kleszcze przenoszą niebezpieczne choroby zakaźne, a przede wszystkim kleszczowe zapalenie mózgu i boreliozę. Pierwsza występuje niezwykle rzadko, a objawy występują po tygodniu. Może przebiegać łagodnie, ale w skrajnych przypadkach prowadzi do kalectwa, a nawet śmierci. Z kolei borelioza jest zdecydowanie częstsza, a jej najbardziej charakterystycznym objawem jest rumień wędrujący. W przypadku zmian skórnych po ukąszeniu kleszczem należy bezzwłocznie udać się do lekarza.

Gdzie w ogrodzie chowają się kleszcze?

Kleszcze występują przede wszystkim w miejscach zacienionych i wilgotnych. W lasach i na łąkach znaleźć je można wśród paproci, w ściółce i na krzakach, więc w ogrodzie występują w podobnych miejscach. Warto pamiętać, że kleszcze wspinają się nawet do 1,5 metra wysokości.

W praktyce kleszcze bytują głównie na rabatach i trawnikach, gdzie oczekują na pojawienie się żywiciela: nas lub wszelkich zwierząt.

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 

Post udostępniony przez Kamil S. (@kamil.s_1982)

Jak zabezpieczyć ogród przed kleszczami?

Niestety nie da się całkowicie zabezpieczyć ogrodu przed kleszczami, zwłaszcza jeśli w swoich działaniach jest się odosobnionym, a okoliczne ogrody i łąki nie zostały odpowiednio zabezpieczone. Warto jednak podejmować odpowiednie środki, gdyż można zdecydowanie zmniejszyć liczebność kleszczy.

Rośliny na kleszcze

Kleszcze mają bardzo dobry węch, a wiele zapachów jest dla nich nieprzyjemna. To oznacza, że można wykorzystać rośliny, aby odstraszyć kleszcze od ogrodu. Do roślin odstraszających kleszcze można zaliczyć:

Opryski na kleszcze – chemiczne i naturalne

Bardzo skuteczne są gotowe opryski na kleszcze. Wystarczy nimi spryskać miejsca, w których najczęściej pojawiają się kleszcze, postępując według wskazówek producenta.

Można również opryski przygotować samodzielnie. Dobrze sprawdzają się do tego liście tataraku lub gałązki czeremchy, które należy dokładnie rozdrobnić i zalać wodą, a następnie gotować przez pół godziny. Gotowy wywar należy ostudzić i spryskać nim krzaki, rabaty, alejki i trawnik.

Olejki eteryczne na kleszcze

Do walki z kleszczami warto wykorzystać również olejki eteryczne: z paczuli, drzewa herbacianego, mięty pieprzowej, czy cytronelowego. W sklepach dostępne są również mieszanki olejków na kleszcze. Uwaga! Ważne, aby olejki były naturalne i nie miały żadnych dodatkowych substancji.

Płyn należy rozpryskać w miejscach bytowania kleszczy (jego działanie utrzyma się tylko do pierwszego deszczu) lub po rozcieńczeniu z olejem roślinnym (1 kropla olejku eterycznego na 10 ml oleju) zastosować bezpośrednio na skórę.

Film poradnikowy o opryskiwaniu przeciw kleszczom

Na filmie pokazano, jak prawidłowo używać środków do oprysków przeciw kleszczom. Źródło: Dobry czas / Youtube

 

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: KPixMining / Adobe Stock

FAQ Pytania i odpowiedzi
  • Dlaczego kleszcze są niebezpieczne?

    Kleszcze mogą przenosić niebezpieczne choroby, takie jak borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu, a ich ukłucia mogą wywoływać nieprzyjemne zmiany skórne i reakcje alergiczne.
  • Gdzie w ogrodzie chowają się kleszcze?

    Kleszcze preferują zacienione i wilgotne miejsca, takie jak rabaty i trawniki. Mogą wspinać się do 1,5 metra wysokości, czekając na żywiciela.
  • Jakie rośliny odstraszają kleszcze?

    Rośliny odstraszające kleszcze to mięta pieprzowa, lawenda wąskolistna, tymianek, kocimiętka, rozmaryn lekarski, szałwia lekarska i wrotycz pospolity.
  • Jakie opryski można stosować na kleszcze?

    Można stosować gotowe opryski chemiczne dostępne w sklepach lub przygotować naturalne opryski z liści tataraku lub gałązek czeremchy.
  • Jakie olejki eteryczne są skuteczne na kleszcze?

    Skuteczne olejki eteryczne to olejek z paczuli, drzewa herbacianego, mięty pieprzowej i cytronelowy. Olejki te można rozpylać w ogrodzie lub stosować bezpośrednio na skórę po rozcieńczeniu z olejem roślinnym.
  • Jak długo działają opryski z olejków eterycznych?

    Działanie oprysków z olejków eterycznych utrzymuje się tylko do pierwszego deszczu.
  • Czytaj więcej Czytaj mniej
Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Jak zaprojektować ogród online? Sprawdź darmowy program
Komentarze

Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
To się przyda
Zestaw: 3 x P-Drakol, mikrobiologiczna regeneracja – 20 g
Zestaw: 3 x P-Drakol, mikrobiologiczna regeneracja – 20 g
Lawenda - 30 szt. pakiet
Lawenda - 30 szt. pakiet
Preparat oczyszczający i udrażniający oczyszczalnie przydomowe i szamba – 2.5 kg | Target
Preparat oczyszczający i udrażniający oczyszczalnie przydomowe i szamba – 2.5 kg | Target
Obornik Kurzy granulowany – 5 l
Obornik Kurzy granulowany – 5 l
Czosnek 'Ambassador' – 1 szt
Czosnek 'Ambassador' – 1 szt
Kostrzewa sina – niebieska trawa - 15 szt. pakiet
Kostrzewa sina – niebieska trawa - 15 szt. pakiet
Polyversum WP Uniwersalny – 5 g
Polyversum WP Uniwersalny – 5 g
TRIGGER-4 100 g + 2 worki kompostowe 80 l
TRIGGER-4 100 g + 2 worki kompostowe 80 l
Wąż nawadniający Drip 1/2" 30 m – Cellfast
Wąż nawadniający Drip 1/2" 30 m – Cellfast
Tagi
Najnowsze treści
Nie zapomnij o tym przed zimą! Ogrodowa checklista do zrobienia Co zrobić z mieczykami na zimę? Czy i kiedy wykopać cebule (bulwy)? Jesienna pielęgnacja funkii. Jak zadbać o hosty przed zimą? Palenie papierosów szkodzi nie tylko ludziom – rośliny również cierpią Ogrody lecznicze – jak natura może wspierać zdrowie? Sprawdź, co mówią badania Dmuchawa do liści. Jaka będzie najlepsza do ogrodu? Wiosenna lazania na balkon. Mieszczuchy też mogą mieć wiosenny ogród Nowy kwiat na groby. Afrykańska gwiazda, która nie boi się mrozów To najlepszy czas, by rozpocząć kompostowanie. Nie przegap go