Kleszcze to szkodliwe organizmy, wokół których powstało wiele mitów. Błędne informacje i półprawdy mogą nam zaszkodzić. Dlatego warto je zweryfikować i tym lepiej chronić siebie oraz najbliższych. Oto kleszczowe fakty i mity.
FAKTY
- Kleszcze częściej żerują na brzegach lasu (strefa okrajkowa) niż w głębi.
- W ogrodzie można je spotkać w dzikich zakątkach, np. zaroślach, a nawet w rabatach.
- Kleszcze wyczuwają pot oraz wibracje.
- Kleszcze lubią wilgoć i obszary zacienione. Trudno jednak całkowicie wyeliminować takie miejsca w ogrodzie.
MITY
- Kleszcze nie czyhają na drzewach i nie spadają na ofiarę z dużych wysokości. Najczęściej znajdują się na wys. 20-70cm, maksymalnie na 150cm. Dlatego częściej można natrafić na nie spacerując po gęstej warstwie runa czy trawiastej łące.
- Mitem jest, że kleszcze unikają jasnego ubrania. Te stworzenia nie mają oczu. Po prostu na jasnym ubraniu łatwiej je w porę usunąć, gdyż są bardziej widoczne.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Uprawa roślin odstraszających kleszcze
Z uprawą roślin odstraszających kleszcze jest podobnie jak z odstraszaczami komarów i much. Rośliny nie dają 100% skuteczności, ale mogą zniechęcić insekty. Takie gatunki w jakimś stopniu działają jednostkowo, ale pełnej ochrony nigdy nie dają. Warto natomiast mieć je w ogrodzie, gdyż jednocześnie posłużą do produkcji preparatów odstraszających.
Tych roślin nie lubią kleszcze!
Wrotycz pospolity (Tanacetum vulgare) – to jedna z najcenniejszych roślin o wszechstronnym zastosowaniu. Ma atrakcyjne, żółte kwiaty i może być ozdobą ogrodu. Lubi miejsca słoneczne. Jej zapach odstrasza kleszcze, ale także muchy, komary i mole. Dlatego może być w różnorodny sposób używana w ogrodzie i w domu. Dowiedz się więcej o jego uprawie
Chrzan pospolity (Armoracia rusticana) – wyciągi z korzeni nie tylko mają działanie odstraszające, ale mogą nawet zabijać kleszcze. Chrzan dobrze rośnie w miejscach zacienionych, lubianych przez pajęczaki. Warto go posiadać w ogrodzie także na potrzeby kuchni. Dowiedz się więcej o jego uprawie
Czeremcha zwyczajna (Padus avium) – to niedoceniana roślina, którą warto posadzić w miejscu zacienionym. Dostarcza cennych owoców, wygląda atrakcyjnie, a jej kora i drobne gałązki służą do produkcji preparatu przeciwko kleszczom. Dowiedz się więcej o jej uprawie
Zrób naturalne preparaty do oprysków na kleszcze!
Jak przygotować preparat?
Materiał roślinny należy rozdrobnić i zalać wodą (w proporcji 1 część roślin na 10 części wody). W przypadku czeremchy korę ściąga się z pędów nożykiem, a gałązki można pociąć siekierą lub użyć rębaka (warto je gotować przez 30 minut). Umieszcza się go w dużym pojemniku i zalewa wodą. Pozostawia na kilka do kilkunastu dni, codziennie mieszając. Im dłużej „przerabia się”, tym środek jest silniejszy. Preparatu nie trzeba rozcieńczać przed opryskiwaniem.
Dowiedz się więcej o naturalnych preparatach z roślin
Jak stosować?
Preparaty z powyżej wymienionych roślin powinno się stosować rano lub wieczorem, wtedy nie dojdzie do poparzenia zieleni. Warto stosować je w formie oprysku (np. raz w tygodniu), a także podlewać nimi poszczególne miejsca. Szczególnie dotyczy to ogrodów trawiastych, zarośli, miejsc pod drzewami i zacienionych rabat.
Kiedy stosować?
Kleszcze są problemem przez cały sezon (od marca do października), ale największą aktywność wykazują od maja do czerwca i od września do października. I właśnie w tym okresie warto regularnie stosować preparaty. Uaktywniają się po południu (od 16.00) i wieczorem, a później rano – od porannej rosy do południa.
Tekst: Michał Mazik, zdjęcie tytułowe: kolaż z Pixabay