Logo
Logo

Rośliny, które odstraszają kleszcze | Naturalne opryski

Kleszcze są zagrożeniem nie tylko podczas spacerów po lesie i łące, ale także w ogrodzie. W pewnym stopniu można się zabezpieczyć przed nimi, chociaż żadne z rozwiązań nie daje 100% gwarancji sukcesu. Opryskiwanie wyciągami z roślin, których kleszcze nie lubią, może ą pomóc odstraszyć szkodliwe pajęczaki przed wkroczeniem do naszego ogrodu. Warto z nich korzystać, aby zmniejszyć ryzyko ugryzienia domownika czy czworonoga.

Kleszcze to szkodliwe organizmy, wokół których powstało wiele mitów. Błędne informacje i półprawdy mogą nam zaszkodzić. Dlatego warto je zweryfikować i tym lepiej chronić siebie oraz najbliższych. Oto kleszczowe fakty i mity.

FAKTY

  • Kleszcze częściej żerują na brzegach lasu (strefa okrajkowa) niż w głębi.
  • W ogrodzie można je spotkać w dzikich zakątkach, np. zaroślach, a nawet w rabatach.
  • Kleszcze wyczuwają pot oraz wibracje.
  • Kleszcze lubią wilgoć i obszary zacienione. Trudno jednak całkowicie wyeliminować takie miejsca w ogrodzie.

MITY

  • Kleszcze nie czyhają na drzewach i nie spadają na ofiarę z dużych wysokości. Najczęściej znajdują się na wys. 20-70cm, maksymalnie na 150cm. Dlatego częściej można natrafić na nie spacerując po gęstej warstwie runa czy trawiastej łące.
  • Mitem jest, że kleszcze unikają jasnego ubrania. Te stworzenia nie mają oczu. Po prostu na jasnym ubraniu łatwiej je w porę usunąć, gdyż są bardziej widoczne.

Uprawa roślin odstraszających kleszcze

Z uprawą roślin odstraszających kleszcze jest podobnie jak z odstraszaczami komarów i much. Rośliny nie dają 100% skuteczności, ale mogą zniechęcić insekty. Takie gatunki w jakimś stopniu działają jednostkowo, ale pełnej ochrony nigdy nie dają. Warto natomiast mieć je w ogrodzie, gdyż jednocześnie posłużą do produkcji preparatów odstraszających.

Tych roślin nie lubią kleszcze!

Wrotycz pospolity (Tanacetum vulgare) – to jedna z najcenniejszych roślin o wszechstronnym zastosowaniu. Ma atrakcyjne, żółte kwiaty i może być ozdobą ogrodu. Lubi miejsca słoneczne. Jej zapach odstrasza kleszcze, ale także muchy, komary i mole. Dlatego może być w różnorodny sposób używana w ogrodzie i w domu. Dowiedz się więcej o jego uprawie

Chrzan pospolity (Armoracia rusticana) – wyciągi z korzeni nie tylko mają działanie odstraszające, ale mogą nawet zabijać kleszcze. Chrzan dobrze rośnie w miejscach zacienionych, lubianych przez pajęczaki. Warto go posiadać w ogrodzie także na potrzeby kuchni. Dowiedz się więcej o jego uprawie

Czeremcha zwyczajna (Padus avium) – to niedoceniana roślina, którą warto posadzić w miejscu zacienionym. Dostarcza cennych owoców, wygląda atrakcyjnie, a jej kora i drobne gałązki służą do produkcji preparatu przeciwko kleszczom. Dowiedz się więcej o jej uprawie

Biochron - natralny środek na opryski na kleszcze
BIOCHRON – 1.2 l
To w pełni naturalny preparat przeciw kleszczom, komarom, meszkom i innym owadom, które doskwierają nam podczas pobytu na łonie natury. Jest środkiem gotowym do użytku bez rozcieńczania do stosowania na trawnik, drzewa, krzewy, wokół altan i zewnętrznych ścian budynków oraz wewnątrz pomieszczeń gospodarskich (na górne partie ścian i sufity).
SPRAWDŹ W NASZYM SKLEPIE!

Zrób naturalne preparaty do oprysków na kleszcze!

Jak przygotować preparat?
Materiał roślinny należy rozdrobnić i zalać wodą (w proporcji 1 część roślin na 10 części wody). W przypadku czeremchy korę ściąga się z pędów nożykiem, a gałązki można pociąć siekierą lub użyć rębaka (warto je gotować przez 30 minut). Umieszcza się go w dużym pojemniku i zalewa wodą. Pozostawia na kilka do kilkunastu dni, codziennie mieszając. Im dłużej „przerabia się”, tym środek jest silniejszy. Preparatu nie trzeba rozcieńczać przed opryskiwaniem.
Dowiedz się więcej o naturalnych preparatach z roślin

Jak stosować?
Preparaty z powyżej wymienionych roślin powinno się stosować rano lub wieczorem, wtedy nie dojdzie do poparzenia zieleni. Warto stosować je w formie oprysku (np. raz w tygodniu), a także podlewać nimi poszczególne miejsca. Szczególnie dotyczy to ogrodów trawiastych, zarośli, miejsc pod drzewami i zacienionych rabat.

Kiedy stosować?
Kleszcze są problemem przez cały sezon (od marca do października), ale największą aktywność wykazują od maja do czerwca i od września do października. I właśnie w tym okresie warto regularnie stosować preparaty. Uaktywniają się po południu (od 16.00) i wieczorem, a później rano – od porannej rosy do południa.


Tekst: Michał Mazik

Komentarze

Dodaj komentarz

 

 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (6)
Twoja strona ogrodu