Logo
Logo
17
Okazje
Artykuł na: 4-5 minut

Rośliny, które odstraszają kleszcze | Naturalne opryski

Kleszcze są zagrożeniem nie tylko podczas spacerów po lesie i łące, ale także w ogrodzie. W pewnym stopniu można się zabezpieczyć przed nimi, chociaż żadne z rozwiązań nie daje 100% gwarancji sukcesu. Opryskiwanie wyciągami z roślin, których kleszcze nie lubią, może ą pomóc odstraszyć szkodliwe pajęczaki przed wkroczeniem do naszego ogrodu. Warto z nich korzystać, aby zmniejszyć ryzyko ugryzienia domownika czy czworonoga.

 

Kleszcze to szkodliwe organizmy, wokół których powstało wiele mitów. Błędne informacje i półprawdy mogą nam zaszkodzić. Dlatego warto je zweryfikować i tym lepiej chronić siebie oraz najbliższych. Oto kleszczowe fakty i mity.

FAKTY

  • Kleszcze częściej żerują na brzegach lasu (strefa okrajowa) niż w głębi.
  • W ogrodzie można je spotkać w dzikich zakątkach, np. zaroślach, a nawet w rabatach.
  • Kleszcze wyczuwają pot oraz wibracje.
  • Kleszcze lubią wilgoć i obszary zacienione. Trudno jednak całkowicie wyeliminować takie miejsca w ogrodzie.

MITY

  • Kleszcze nie czyhają na drzewach i nie spadają na ofiarę z dużych wysokości. Najczęściej znajdują się na wys. 20-70cm, maksymalnie na 150cm. Dlatego częściej można natrafić na nie spacerując po gęstej warstwie runa czy trawiastej łące.
  • Mitem jest, że kleszcze unikają jasnego ubrania. Te stworzenia nie mają oczu. Po prostu na jasnym ubraniu łatwiej je w porę usunąć, gdyż są bardziej widoczne.

Uprawa roślin odstraszających kleszcze

Z uprawą roślin odstraszających kleszcze jest podobnie jak z odstraszaczami komarów i much. Rośliny nie dają 100% skuteczności, ale mogą zniechęcić insekty. Takie gatunki w jakimś stopniu działają jednostkowo, ale pełnej ochrony nigdy nie dają. Warto natomiast mieć je w ogrodzie, gdyż jednocześnie posłużą do produkcji preparatów odstraszających.

Tych roślin nie lubią kleszcze!

Wrotycz pospolity (Tanacetum vulgare) – to jedna z najcenniejszych roślin o wszechstronnym zastosowaniu. Ma atrakcyjne, żółte kwiaty i może być ozdobą ogrodu. Lubi miejsca słoneczne. Jej zapach odstrasza kleszcze, ale także muchy, komary i mole. Dlatego może być w różnorodny sposób używana w ogrodzie i w domu. Dowiedz się więcej o jego uprawie

Chrzan pospolity (Armoracia rusticana) – wyciągi z korzeni nie tylko mają działanie odstraszające, ale mogą nawet zabijać kleszcze. Chrzan dobrze rośnie w miejscach zacienionych, lubianych przez pajęczaki. Warto go posiadać w ogrodzie także na potrzeby kuchni. Dowiedz się więcej o jego uprawie

Czeremcha zwyczajna (Padus avium) – to niedoceniana roślina, którą warto posadzić w miejscu zacienionym. Dostarcza cennych owoców, wygląda atrakcyjnie, a jej kora i drobne gałązki służą do produkcji preparatu przeciwko kleszczom. Dowiedz się więcej o jej uprawie

Biochron - natralny środek na opryski na kleszcze
BIOCHRON – 1.2 l
To w pełni naturalny preparat przeciw kleszczom, komarom, meszkom i innym owadom, które doskwierają nam podczas pobytu na łonie natury. Jest środkiem gotowym do użytku bez rozcieńczania do stosowania na trawnik, drzewa, krzewy, wokół altan i zewnętrznych ścian budynków oraz wewnątrz pomieszczeń gospodarskich (na górne partie ścian i sufity).
SPRAWDŹ W NASZYM SKLEPIE!

Zrób naturalne preparaty do oprysków na kleszcze!

Jak przygotować preparat?
Materiał roślinny należy rozdrobnić i zalać wodą (w proporcji 1 część roślin na 10 części wody). W przypadku czeremchy korę ściąga się z pędów nożykiem, a gałązki można pociąć siekierą lub użyć rębaka (warto je gotować przez 30 minut). Umieszcza się go w dużym pojemniku i zalewa wodą. Pozostawia na kilka do kilkunastu dni, codziennie mieszając. Im dłużej „przerabia się”, tym środek jest silniejszy. Preparatu nie trzeba rozcieńczać przed opryskiwaniem.
Dowiedz się więcej o naturalnych preparatach z roślin

Jak stosować?
Preparaty z powyżej wymienionych roślin powinno się stosować rano lub wieczorem, wtedy nie dojdzie do poparzenia zieleni. Warto stosować je w formie oprysku (np. raz w tygodniu), a także podlewać nimi poszczególne miejsca. Szczególnie dotyczy to ogrodów trawiastych, zarośli, miejsc pod drzewami i zacienionych rabat.

Kiedy stosować?
Kleszcze są problemem przez cały sezon (od marca do października), ale największą aktywność wykazują od maja do czerwca i od września do października. I właśnie w tym okresie warto regularnie stosować preparaty. Uaktywniają się po południu (od 16.00) i wieczorem, a później rano – od porannej rosy do południa.

Tekst: Michał Mazik

Tagi
Newsletter
Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać od nas bezpłatne porady ogrodnicze!
Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (6)
Nowe treści

 

Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Regularnie usuwajmy nadmiar śniegu z iglaków o pokroju kolumnowym, ponieważ może on spowodować wyłamanie gałęzi i deformację krzewów.
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Należy dokonać inspekcji okryć chroniących rośliny doniczkowe na tarasie przed mrozem i śniegiem. W razie potrzeby poprawić je lub rozchylić.
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Odgarniając śnieg ze ścieżek ogrodowych czy podjazdu starajmy się nie usypywać zbyt ciężkich hałd śniegowych – ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować gnicie darni.
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamierania całych roślin doniczkowych.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Już jest! Nowe wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska styczeń - luty 2022
Zamów z darmową dostawą do domu!