Strzyżak – możesz pomylić go z kleszczem!

strzyżak - fot. Depositphotos - adamikarl- 432691856

Strzyżak sarni, nazywany często latającym kleszczem to niewielki owad, którego ukąszenia są bolesne, swędzące i dość długo się utrzymują. Strzyżaki można spotkać przede wszystkim w lasach w okresie od czerwca do września lub października. Ich ukąszenia choć nieprzyjemne, to zazwyczaj nie są groźne. Jak wygląda strzyżak i czym się charakteryzuje jego ukąszenie?

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
14

Jak wygląda strzyżak sarni? Czy jest podobny do kleszcza?

Strzyżak sarni (łac. Lipoptena cervi) nazywany również strzyżakiem jelenim lub łowikiem swym wyglądem przypomina nieco kleszcza, dlatego może być z nim mylony.

To, co odróżnia strzyżaka, to skrzydełka i umiejętność latania. Ma około 5–6 mm i spłaszczone, brązowe ciało oraz silne odnóża wyposażone w pazury czepne. Chitynowy pancerzyk sprawia, że strzyżaka trudno jest rozgnieść. Strzyżak po odnalezieniu żywiciela, gubi skrzydełka i wczepia się w ciało, co utrudnia jego pozbycie się.

Strzyżak sarni – czy jest niebezpieczny tak jak kleszcz?

Niektóre źródła donoszą, że strzyżaki mogą przenosić groźne choroby, jednak aktualnie nie ma badań, które by potwierdzały ich zdolność do przenoszenia drobnoustrojów na człowieka. Ukąszenia tych owadów mogą być więc przede wszystkim niebezpieczne dla małych dzieci i osób z alergią na jad, co może doprowadzić do wstrząsu anafilaktycznego.

Ukąszenia strzyżaków

Strzyżaki ze względu na swój mały rozmiar i haczykowate odnóża mogą wchodzić do uszu, nosa i pomiędzy włosy, skąd utrudnione jest ich wyciągnięcie. Miejsce ukąszenia początkowo swędzi, a dopiero na następny dzień pojawiają się dolegliwości bólowe. Pęcherz po ukąszeniu zazwyczaj utrzymuje się przez 2 lub 3 tygodnie, ale może być widoczny nawet przez kilka miesięcy. Czasem zdarza się, że w miejscu ukąszenia pojawia się rumień, który powinien samoistnie ustąpić.

Gdzie można spotkać strzyżaka?

Strzyżaki występują głównie w lasach i na ich obrzeżach. Ze względu na to, że ich żywicielami są głównie sarny, jelenie, łosie i borsuki, to właśnie przy ścieżkach tych zwierząt można je zazwyczaj spotkać.

Najczęściej można je zaobserwować od czerwca do września, ale przy ciepłej jesieni mogą być obecne nawet w październiku i listopadzie. Nie wiadomo, czy środki przeciw komarom i kleszczom odstraszają również strzyżaki, ale chcąc uchronić się przed ich atakiem, warto do lasu ubierać się na jasno. Strzyżaki bowiem zazwyczaj atakują zwierzęta o ciemnym umaszczeniu lub ludzi ubranych w ciemną odzież.

Strzyżaki zazwyczaj atakują zwierzęta o ciemnym umaszczeniu lub ludzi ubranych w ciemną odzież.



Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: adamikarl/Depositphotos 


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Redakcja poleca
Dzwonek z nasionami dla ptaków
Dzwonek z nasionami dla ptaków
Dzieci Karmią Dzikie Ptaki - mieszanka ziaren 1 kg
Dzieci Karmią Dzikie Ptaki - mieszanka ziaren 1 kg
Duży drewniany karmnik dla ptaków biały 25,5 x 29 x 24,5 cm
Duży drewniany karmnik dla ptaków biały 25,5 x 29 x 24,5 cm
Kula Gigant, pokarm dla ptaków, 1 szt. – 550 g
Kula Gigant, pokarm dla ptaków, 1 szt. – 550 g
Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Komentarze

Zobacz nasz
Sklep ogrodniczy
sprawdź ofertę
Sklep Zielony Ogródek
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści