Jak się chronić i odstraszać kleszcze?
2 sposoby skutecznej obrony
1. Odpowiednie ubranie
"Przed kleszczami najlepiej chronić się kompleksowo. Na pewno ważny jest odpowiedni ubiór: czapka, kryte buty i długie nogawki, które wsuniemy w skarpety" – mgr Anna Supergan-Marwicz z Katedry Biologii Ogólnej i Parazytologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego dla serwisu infoWire.pl – "Starajmy się też zakładać jasny strój, ponieważ ciemnego pajęczaka będzie na nim widać!"
Fot. Catkin/Pixabay |
2. Bezpieczne środki chemiczne
Dla ochrony warto sięgać po produkty przeciwkleszczowe, które blokują receptory kleszczy na mniej więcej cztery godziny – im wyższe jej stężenie, tym lepsza skuteczność.
UWAGA! Preparatami zawierającymi ten związek nie wolno smarować ani spryskiwać małych dzieci – dla nich są dostępne w aptekach inne produkty. Rozpylamy je na ubraniu lub wózku dziecięcym.
Co zrobić, gdy mamy kleszcza?
Prawidłowe usuwanie
Trzeba go niezwłocznie usunąć pęsetą lub specjalną kartą do wyciągania tych stworzeń.
UWAGA! Pajęczaka w żadnym wypadku nie przypalajmy ani nie smarujmy tłuszczem. Okazuje się też, że nie wolno kleszczem "kręcić". Czynności te powodują u kleszcza stres i rozdrażnienie, co w następstwie prowadzi do tego, że owad dostaje ślinotoku! Wydzielana przez niego substancja dostaje się przez nakłuty przez niego naskórek do naszego organizmu. To właśnie w niej znajdują się wirusy kleszczowego zapalenia mózgu i krętki boreliozy.
Źródło: infoWire.pl, zdjęcie: Ladyheart Morgufile / Pixabay