Logo
Logo

Eksperci radzą – jak odstraszać i usuwać kleszcze?

Kleszcze są najaktywniejsze rano (tuż po zejściu rosy) oraz po południu (od godziny 15 aż do północy). Na ich ugryzienie jesteśmy narażeni nie tylko w lesie, lecz także w parku czy na łące. Swoją ofiarę wyczuwają z odległości 20 m i bezboleśnie atakują. Na szczęście nie jesteśmy wobec nich bezbronni.

Spis treści
Jak się chronić i odstraszać kleszcze? Bezpieczne środki chemiczne? Co zrobić, gdy mamy kleszcza? Jak prawidłowo go usunąć?

Jak się chronić i odstraszać kleszcze?
2 sposoby skutecznej obrony

1. Odpowiednie ubranie

"Przed kleszczami najlepiej chronić się kompleksowo. Na pewno ważny jest odpowiedni ubiór: czapka, kryte buty i długie nogawki, które wsuniemy w skarpety" – mgr Anna Supergan-Marwicz z Katedry Biologii Ogólnej i Parazytologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego dla serwisu infoWire.pl – "Starajmy się też zakładać jasny strój, ponieważ ciemnego pajęczaka będzie na nim widać!"

kleszcz fot. Catkin Pixabay Fot. Catkin/Pixabay

2. Bezpieczne środki chemiczne

Dla ochrony warto sięgać po produkty przeciwkleszczowe, które blokują receptory kleszczy na mniej więcej cztery godziny – im wyższe jej stężenie, tym lepsza skuteczność.

UWAGA! Preparatami zawierającymi ten związek nie wolno smarować ani spryskiwać małych dzieci – dla nich są dostępne w aptekach inne produkty. Rozpylamy je na ubraniu lub wózku dziecięcym.

Co zrobić, gdy mamy kleszcza?
Prawidłowe usuwanie

Trzeba go niezwłocznie usunąć pęsetą lub specjalną kartą do wyciągania tych stworzeń.

UWAGA! Pajęczaka w żadnym wypadku nie przypalajmy ani nie smarujmy tłuszczem. Okazuje się też, że nie wolno kleszczem "kręcić". Czynności te powodują u kleszcza stres i rozdrażnienie, co w następstwie prowadzi do tego, że owad dostaje ślinotoku! Wydzielana przez niego substancja dostaje się przez nakłuty przez niego naskórek do naszego organizmu. To właśnie w niej znajdują się wirusy kleszczowego zapalenia mózgu i krętki boreliozy.

Po spacerze czy joggingu powinniśmy uważnie obejrzeć swoje ciało, szczególnie te miejsca, gdzie skóra jest cienka: za uszami, w okolicach pach i pachwin czy pod biustem.

Źródło: infoWire.pl, zdjęcie: Ladyheart Morgufile / Pixabay

Autor
Eksperci radzą – jak odstraszać i usuwać kleszcze?
Eksperci radzą – jak odstraszać i usuwać kleszcze?
Porady ekspertów

Eksperci czołowych firm ogrodniczych oraz specjaliści w różnych dziedzinach ogrodnictwa, budowy i urządzania domu, pielęgnacji ogrodu i roślin doniczkowych, dzielą się z Wami swoim doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (10)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl