Te olejki odstraszają komary i kleszcze. Tak naturalnie unikniesz ukąszeń | Które zapachy naprawdę działają i jak je stosować?

Olejki eteryczne na komary i kleszcze

Czy komary i kleszcze zakłócają Twoje letnie przygody? Nie pozwól, aby te małe intruzi psuły Ci radość z ciepłych dni! Zapomnij o nieprzyjemnych ukąszeniach i potencjalnym ryzyku chorób. Odkryj moc naturalnych olejków eterycznych – Twojej tarczy ochronnej przed niechcianymi gośćmi. Zamiast sięgać po chemiczne repelenty, wybierz bezpieczne i skuteczne rozwiązanie, które z łatwością przygotujesz samodzielnie. Nie czekaj, przygotuj swoje naturalne środki zapachowe i ciesz się sezonem na świeżym powietrzu wolnym od dokuczliwych pogryzień.

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
27

Ukąszenia komarów powodują dokuczliwe, swędzące bąble, a kleszcze przenoszą wiele groźnych chorób, dlatego warto się przed nimi chronić. W sklepach jest mnóstwo środków na komary, jednak lepiej wykorzystać olejki – to tania i bezpieczna alternatywa dla chemicznych repelentów. Jakie olejki odstraszają komary i kleszcze? Jak samodzielnie przygotować repelent?

Jaki olejek na komary i kleszcze?

Naturalne olejki eteryczne to doskonały sposób, aby chronić się przed ukąszeniami komarów i kleszczy. Sprawdzą się podczas biwaków, wyjść do lasu i na spacer wiosną i latem, gdy insekty są najbardziej aktywne. Chronią przed ukąszeniami, które są nie tylko nieprzyjemne, ale mogą też być niebezpieczne dla zdrowia – kleszcze przenoszą boreliozę, a komary, szczególnie w krajach egzotycznych, wiele innych groźnych dla zdrowia chorób (malarię, żółtą febrę, zegnę itp.). Dlatego niezbędne jest stosowanie środków, które odstraszają komary i kleszcze.

W drogeriach i aptekach można kupić gotowe kompozycje na bazie naturalnych składników, ale można też samodzielnie przygotować olejek lub spray, odstraszający komary i kleszcze.

Jakiego zapachu nie lubią komary i kleszcze?

Olejki eteryczne mają bardzo przyjemny aromat dla człowieka, ale część z nich jest nieprzyjemna dla owadów, co można wykorzystać, aby odstraszyć komary i kleszcze, chroniąc się przed ich ukąszeniami. Jakich zapachów nie lubią komary i kleszcze? Olejków eterycznych, z których roślin można na nie używać?

Warto jednak zaznaczyć, że i wśród naturalnych zapachów są takie, które działają słabiej oraz mocniej na komary i kleszcze. Najbardziej nielubiane i tym samym najskuteczniejsze są:

  • na komary: paczuli, lawenda, mięta, cytryna i eukaliptus
  • aa kleszcze: lawenda, drzewo herbaciane i cedr

Jak stosować olejki eteryczne do odstraszania?

Olejki eteryczne można wykorzystać w formie sprayów lub olejków, które doskonale odstraszają komary, kleszcze i inne owady. Mgiełką można spryskać wejście i framugi okienne, aby owady nie wlatywały do mieszkania, a także meble ogrodowe, czy markizy, odstraszając w ten sposób komary i kleszcze.

Olejki eteryczne wymieszane z olejem bazowym można stosować bezpośrednio na skórę, smarując odkryte miejsca. Warto przy tym pamiętać, że nie wszystkie mogą być stosowane na skórę maluchów (np. geranium), gdyż mogą powodować podrażnienia. Dodatkowo część olejków, mimo że są w pełni naturalne, może działać drażniąco na niektóre osoby. Dlatego zawsze warto najpierw nanieść niewielką ilość na skórę i obserwować przez 24 godziny, czy nie wystąpi reakcja alergiczna. Ten prosty test pozwoli stwierdzić, czy zastosowane olejki nie powodują podrażnień.

Redakcja poleca
0 Keramzyt ogrodniczy - 2 l
Keramzyt ogrodniczy - 2 l
1 Nawóz jesienny do tui – 8 kg | Target
Nawóz jesienny do tui – 8 kg | Target
2 P-Drakol, mikrobiologiczna regeneracja – 20 g
P-Drakol, mikrobiologiczna regeneracja – 20 g
3 Termometr Do Kompostu | Victory's Garden
Termometr Do Kompostu | Victory's Garden
4 Pałeczki Nawozowe, do storczyków – 20 szt.
Pałeczki Nawozowe, do storczyków – 20 szt.
5 Mydło ogrodnicze potasowe z czosnkiem  500 ml - Himal
Mydło ogrodnicze potasowe z czosnkiem 500 ml - Himal

Jak samodzielnie przygotować repelent domowej roboty? Dlaczego warto?

Samodzielnie przygotowany środek odstraszający komary i kleszcze jest bardzo skuteczny, tani i dużo bezpieczniejszy od środków chemicznych, które mogą podrażniać skórę, wywoływać reakcje alergiczne i są niekorzystne dla ludzi i środowiska. Dodatkowo chemiczne preparaty zazwyczaj nie mogą być stosowane na skórę, a jedynie na ubrania, przez co są mało skuteczne. Domowe olejki to bezpieczna alternatywa dla chemicznych repelentów, zwłaszcza że mamy całkowity wpływ na ich skład.

Jak przygotować domowe repelenty na komary i kleszcze z olejków?

Olejek na skórę

  1. Wymieszaj ze sobą 2 łyżki oleju bazowego (np. olej kokosowy, jojoba, z pestek winogron lub ze słodkich migdałów) i 20 kropli wybranych olejków eterycznych.
  2. Miksturę nakładaj na skórę około 0,5 godziny przed wyjściem na dwór. Warto pamiętać, że użycie kilku rodzajów olejków zapewnia lepszą skuteczność niż jeden zapach.

Spray do różnych powierzchni

  1. Do butelki z atomizerem wlać szklankę wody i dodać 20 kropli olejków eterycznych.
  2. Przed każdym użyciem dobrze wstrząsać i korzystać według uznania – zarówno jako odstraszacz komarów i kleszczy, jak i odświeżacz powietrza.

 

Tekst: G.T., zdjęcie tytułowe: Rudaieva Iryna, michiel, ZiortzaEguzkitza / AdobeStock

FAQ Pytania i odpowiedzi
  • Kiedy szczególnie chronić się przed komarami i kleszczami? Kiedy jest ich najwięcej?

    W późnej wiośnie i latem, gdy są najbardziej aktywne.
  • Dlaczego warto używać naturalnych olejków zamiast chemicznych repelentów?

    Są tanie, bezpieczne i skuteczne w ochronie przed ukąszeniami.
  • Jakie olejki eteryczne szczególnie dobrze odstraszają komary i kleszcze?

    Komary najbardziej nie lubią paczuli, lawendy, mięty, cytryny i eukaliptusa, a kleszcze: lawendy, drzewa herbacianego i cedru.
  • W jaki sposób można stosować olejki eteryczne do odstraszania?

    W formie sprayów lub bezpośrednio na skórę po wymieszaniu z olejem bazowym.
  • Jak przeprowadzić test bezpieczeństwa przed użyciem olejków na skórze?

    Nanieść niewielką ilość na skórę i obserwować przez 24 godziny, czy nie wystąpi reakcja alergiczna.
  • Czytaj więcej Czytaj mniej
Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Jak zaprojektować ogród online? Sprawdź darmowy program
Komentarze

Zobacz nasz
Sklep ogrodniczy
sprawdź ofertę
Sklep Zielony Ogródek
To się przyda
Nawóz jesienny do trawników – 1 kg | Target
Nawóz jesienny do trawników – 1 kg | Target
Nawóz z Pokrzywy, Organiczny Płynny – 500 ml
Nawóz z Pokrzywy, Organiczny Płynny – 500 ml
Lawenda - 30 szt. pakiet
Lawenda - 30 szt. pakiet
Preparat oczyszczający i udrażniający oczyszczalnie przydomowe i szamba – 2.5 kg | Target
Preparat oczyszczający i udrażniający oczyszczalnie przydomowe i szamba – 2.5 kg | Target
Kostrzewa sina – niebieska trawa - 15 szt. pakiet
Kostrzewa sina – niebieska trawa - 15 szt. pakiet
Czosnek 'Ambassador' – 1 szt
Czosnek 'Ambassador' – 1 szt
Mączka Bazaltowa – 3 kg
Mączka Bazaltowa – 3 kg
Trawa dla kota | Kiepenkerl
Trawa dla kota | Kiepenkerl
Kompost Granulowany – 10 l | Florovit
Kompost Granulowany – 10 l | Florovit
Tagi
Najnowsze treści
Sezon na porządki w ogrodzie trwa – czy wiesz, jak konserwować ogrodzenia posesyjne? Robi się coraz chłodniej. Już za chwilę te rośliny będą potrzebowały pomocy Ałycza / Śliwa wiśniowa Włókno kokosowe – idealny dodatek do podłoża i nie tylko Żurawina wielkoowocowa ‘Howes’ Opryski borówki amerykańskiej. Kiedy i czym pryskać na choroby i szkodniki? Amerykański mączniak agrestu. Jak wygląda? Jak zwalczać? Czym pryskać? Winnik tojadowaty Kto cyka w trawie? Odkryj owadzich muzyków letnich wieczorów. To niekoniecznie świerszcz