Ukąszenia komarów powodują dokuczliwe, swędzące bąble, a kleszcze przenoszą wiele groźnych chorób, dlatego warto się przed nimi chronić. W sklepach jest mnóstwo środków na komary, jednak lepiej wykorzystać olejki – to tania i bezpieczna alternatywa dla chemicznych repelentów. Jakie olejki odstraszają komary i kleszcze? Jak samodzielnie przygotować repelent?
Jaki olejek na komary i kleszcze?
Naturalne olejki eteryczne to doskonały sposób, aby chronić się przed ukąszeniami komarów i kleszczy. Sprawdzą się podczas biwaków, wyjść do lasu i na spacer wiosną i latem, gdy insekty są najbardziej aktywne. Chronią przed ukąszeniami, które są nie tylko nieprzyjemne, ale mogą też być niebezpieczne dla zdrowia – kleszcze przenoszą boreliozę, a komary, szczególnie w krajach egzotycznych, wiele innych groźnych dla zdrowia chorób (malarię, żółtą febrę, zegnę itp.). Dlatego niezbędne jest stosowanie środków, które odstraszają komary i kleszcze.
W drogeriach i aptekach można kupić gotowe kompozycje na bazie naturalnych składników, ale można też samodzielnie przygotować olejek lub spray, odstraszający komary i kleszcze.
Jakiego zapachu nie lubią komary i kleszcze?
Olejki eteryczne mają bardzo przyjemny aromat dla człowieka, ale część z nich jest nieprzyjemna dla owadów, co można wykorzystać, aby odstraszyć komary i kleszcze, chroniąc się przed ich ukąszeniami. Jakich zapachów nie lubią komary i kleszcze? Olejków eterycznych, z których roślin można na nie używać?
- Lawenda
- Mięta
- Eukaliptus
- Oregano
- Drzewo herbaciane
- Tymianek
- Rozmaryn
- Szałwia
- Cytryna
- Paczula
- Cedr
- Pomarańcza – olejek pomarańczowy działa fotouczulająco, dlatego nie należy stosować go za dnia.
Warto jednak zaznaczyć, że i wśród naturalnych zapachów są takie, które działają słabiej oraz mocniej na komary i kleszcze. Najbardziej nielubiane i tym samym najskuteczniejsze są:
- na komary: paczuli, lawenda, mięta, cytryna i eukaliptus
- aa kleszcze: lawenda, drzewo herbaciane i cedr
Jak stosować olejki eteryczne do odstraszania?
Olejki eteryczne można wykorzystać w formie sprayów lub olejków, które doskonale odstraszają komary, kleszcze i inne owady. Mgiełką można spryskać wejście i framugi okienne, aby owady nie wlatywały do mieszkania, a także meble ogrodowe, czy markizy, odstraszając w ten sposób komary i kleszcze.
Olejki eteryczne wymieszane z olejem bazowym można stosować bezpośrednio na skórę, smarując odkryte miejsca. Warto przy tym pamiętać, że nie wszystkie mogą być stosowane na skórę maluchów (np. geranium), gdyż mogą powodować podrażnienia. Dodatkowo część olejków, mimo że są w pełni naturalne, może działać drażniąco na niektóre osoby. Dlatego zawsze warto najpierw nanieść niewielką ilość na skórę i obserwować przez 24 godziny, czy nie wystąpi reakcja alergiczna. Ten prosty test pozwoli stwierdzić, czy zastosowane olejki nie powodują podrażnień.
Jak samodzielnie przygotować repelent domowej roboty? Dlaczego warto?
Samodzielnie przygotowany środek odstraszający komary i kleszcze jest bardzo skuteczny, tani i dużo bezpieczniejszy od środków chemicznych, które mogą podrażniać skórę, wywoływać reakcje alergiczne i są niekorzystne dla ludzi i środowiska. Dodatkowo chemiczne preparaty zazwyczaj nie mogą być stosowane na skórę, a jedynie na ubrania, przez co są mało skuteczne. Domowe olejki to bezpieczna alternatywa dla chemicznych repelentów, zwłaszcza że mamy całkowity wpływ na ich skład.
Jak przygotować domowe repelenty na komary i kleszcze z olejków?
Olejek na skórę
- Wymieszaj ze sobą 2 łyżki oleju bazowego (np. olej kokosowy, jojoba, z pestek winogron lub ze słodkich migdałów) i 20 kropli wybranych olejków eterycznych.
- Miksturę nakładaj na skórę około 0,5 godziny przed wyjściem na dwór. Warto pamiętać, że użycie kilku rodzajów olejków zapewnia lepszą skuteczność niż jeden zapach.
Spray do różnych powierzchni
- Do butelki z atomizerem wlać szklankę wody i dodać 20 kropli olejków eterycznych.
- Przed każdym użyciem dobrze wstrząsać i korzystać według uznania – zarówno jako odstraszacz komarów i kleszczy, jak i odświeżacz powietrza.
Tekst: G.T., zdjęcie tytułowe: Rudaieva Iryna, michiel, ZiortzaEguzkitza / AdobeStock