Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2021
41
Okazje
Artykuł na: 4-5 minut

Pachnące okazy kwiatów | 5 najpiękniejszych roślin późnej wiosny

Wczesna wiosna nie ma zbyt dużego wyboru: pachnie przeważnie na biało i na żółto, bo te kwiaty najskuteczniej zwracają uwagę owadów zapylających. Ale majowo-czerwcowa wiosna to już nieposkromiony festiwal barw i aromatów, który tanecznym krokiem zabiera nas na letnią potańcówkę. Zobacz rośliny wybrane przez redakcję magazynu Gardeners' World Polska.

Przy samej ziemi pachnie jeszcze ostatnimi kwiatami cebulowymi, na siedząco czuć róże i piwonie, a marzyciele z głowami w chmurach wyczują bzy i jaśminy (marzycielom można wybaczyć, że mówią tak na lilaki i jaśminowce). Początek maja to też najlepszy czas na piknik w ogrodzie. Nic nie zepsuje teraz radości ze świeżej zieleni, jaskrawych kwiatów i błogich zapachów, a z pewnością nie towarzystwo komarów. W rześkim majowym powietrzu zapachy czuć mocniej, wyraźniej i przyjemniej, a konkurować może z nimi tylko jedno: letnia błogość, która już bierze nas za rękę.

Poznaj 5 najpiękniejszych pachnących kwiatów

Pachnące okazy - jaśminowiec wonny Philadelphus coronarius
Fot. Bożka Piotrowska
Jaśminowiec wonny (Philadelphus coronarius)
Rozsiewa jeden z najprzyjemniejszych zapachów późnej wiosny: słodki, cukierkowy, ale wcale nie męczący. Biczowate gałęzie często uginają się aż do samej ziemi pod ciężarem kwiatów, które nie spieszą się z rozwojem. Kiedy pąki już-już wydają się pękać, upłyną jeszcze niemal dwa tygodnie do pełnego rozkwitu. Strącane wiatrem płatki zaśnieżają całą okolicę – i przeminęło z wiatrem. Uwielbia kąpiele w pełnym słońcu, chociaż znosi też cień – niewybredność do pozazdroszczenia. Cięcie wykonujemy latem, po przekwitnięciu, ale nigdy wczesną wiosną, chyba, że dla radykalnego odmłodzenia. Wówczas jednak już nie zakwitnie w tym samym roku.
Wysokość x Szerokość 4 m x 2,5 m

Pachnące okazy - hiacyntowiec zwyczajny Hyacinthoides non-scripta
Fot. Bożka Piotrowska
Hiacyntowiec zwyczajny (Hyacinthoides non-scripta)
W kraju nad Tamizą te niebieskie dzwoneczki otoczone są nabożną czcią i prawnie chronione. Rosną dziko w świetlistych lasach tworząc całe morza błękitu. W ogrodach sprawdzają się pod drzewami, które wiosną późno wypuszczają liście. Kwitną na przełomie kwietnia i maja, a zapach mają zbliżony do hiacyntów, ale uwaga: bardzo podobny hiacyntowiec hiszpański (H. hispanica) nie pachnie w ogóle! Hiacyntowce (zwane też hiacyncikami) mają trawiaste liście, które już w trakcie i po kwitnieniu pokładają się na ziemi wyglądając raczej nieporządnie na rabatach. Pod drzewami i krzewami nie będzie się to mocno rzucało w oczy.
W x S 10-50 cm x 10 cm

Pachnące okazy - piwonia dahurska Paeonia daurica
Fot. Bożka Piotrowska
Piwonia dahurksa (Paeonia daurica)
Gratka dla wszystkich wielbicieli piwonii, którzy już nie mogą się doczekać ich wspaniałego zapachu. Piwonia dahurska zakwita najwcześniej ze wszystkich, na przełomie kwietnia i maja. Bardzo skromne, jak na piwonię, kwiaty ze złotym pomponem pylników w środku zamienią się latem w mieszki, które pękają, odsłaniając ozdobne, czarne płodne i pomarańczowe sterylne nasiona. Niezwykła niespodzianka na drugą połowę sezonu. Ta botaniczna ciekawostka wymaga zacisznego miejsca wyściółkowanego grubą warstwą próchnicy, która ochroni jej wcześnie wyrastające pędy. Jasne miejsce ze słońcem przefiltrowanym przez rzadkie gałęzie drzew sprawdzi się znakomicie.
W x S 60 cm x 60 cm

Pachnące okazy - lilak pospolity Syringa vulgaris Aurea
Fot. Bożka Piotrowska
Lilak pospolity (Syringa vulgaris) 'Aurea'
Od śnieżnobiałych przez wszystkie odcienie różów i fioletów, a nawet dwukolorowe i kremowożółte – oto całe spektrum barw lilaków. Ale ‘Aurea’ ma dodatkowy bonus: złociste liście, które perfekcyjnie uwydatniają zimnofioletowe kwiatostany. Aż chciałoby się w nie dać nura i pławić bez końca w słodkim zapachu. Liście z czasem zielenieją, ale w trakcie kwitnienia promienieją złotą aurą. W pełnym słońcu szczytowe liście mogą blednąć i lekko się przypalać, dlatego bezpieczniej wybrać dla niego stanowisko częściowo ocienione od południa. Po przekwitnięciu kwiatostany można ściąć dla utrzymania estetyki krzewu.
W x S 4 m x 2,5 m

Pachnące okazy - róża Rosa Grossherzogin Luise
Fot. Bożka Piotrowska
Róża (Rosa) Grossherzogin Luise®
Największy efekt
Jest jedną z przedstawicielek wspaniałej grupy pachnących róż Parfuma®. Morelowo-pomarańczowe płatki stopniowo płowieją ku wywiniętym na zewnątrz brzegom. Intensywny, owocowy zapach o jaśminowych i magnoliowych nutach unosi się w powietrzu od czerwca. Ta wyhodowana w 2018 roku odmiana tylko potwierdza to, co wiadomo o nich od dawna: róże są zawsze na górze. Należy do róż wielkokwiatowych. Ze względu na niski wzrost doskonale nadaje się na przód rabat mieszanych i do posadzenia przy ławeczce, skąd będzie można wygodnie napawać się będącymi w zasięgu nosa kwiatami. W x S 100 cm x 50 cm

Gdzie kupić

Gardeners World Edycja Polska
Tekst: Łukasz Skop, zdjęcie tytułowe: Bożka Piotrowska
Artykuł pochodzi z magazynu Gardeners' World. Edycja Polska / Maj-Czerwiec 2021

To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (14)
Powiązane rośliny
Nowe treści
Ważne tematy
Lista zakupów
Porady na ten tydzień
Tydzień 38, Sentencja nr:7
Tydzień 38, Sentencja nr:7
Systematycznie sprawdzamy nasze rośliny na obecność chorób – przede wszystkim chorób grzybowych. Usuwamy porażone gałęzie i utylizujmy je zaraz po wycięciu.
Tydzień 38, Sentencja nr:5
Tydzień 38, Sentencja nr:5
Na balkonie i tarasie w puste miejsca dosadzamy rośliny sezonowe, kwitnące jesienią, np. chryzantemy, wrzosy i jesienne wrzośce.
Tydzień 38, Sentencja nr:3
Tydzień 38, Sentencja nr:3
Systematycznie zbieramy warzywa ciepłolubne, do których należą np. dynia, ogórki, papryka czy pomidory.
Tydzień 38, Sentencja nr:2
Tydzień 38, Sentencja nr:2
Posadźmy w ogrodzie wrzosy, które właśnie teraz, podczas kwitnienia są najpiękniejsze. Te sprzedawane w pojemnikach można sadzić do gruntu przez cały sezon wegetacyjny.
Tydzień 38, Sentencja nr:1
Tydzień 38, Sentencja nr:1
W połowie września możemy rozpocząć sadzenie roślin cebulowych (wybierajmy cebule duże i zdrowe). Głębokość sadzenia powinna być równa 2-3-krotnej wysokości cebul (na glebie piaszczystej cebule sadzimy nieco głębiej). Miejsce sadzenia cebul warto okryć na zimę korą lub słomianymi matami.
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze