Uprawa warzyw na zacienionych stanowiskach
Łatwo odnieść wrażenie, że uprawa warzyw jest niedostępna dla osób, które mają cienistą działkę. Niemal każda książka o uprawie warzyw wymienia słońce jako warunek powodzenia. W prawie wszystkich ogrodach natomiast są cieniste zakątki, a w niektórych drzewa i budynki rzucają cień wszędzie. Jednak, kiedy sprawdzimy, jak długo w warzywniku panuje cień, i odpowiednio dobierzemy gatunki, będziemy mogli uprawiać znacznie więcej warzyw, niż mogłoby się wydawać.
Trzeba pamiętać, że w cieniu gleba odznacza się większą wilgotnością, a to oznacza, że warzywa muszą być uprawiane w większych odstępach. Dzięki temu zmniejszy się ryzyko rozwoju chorób grzybowych i inwazji ślimaków.
Grządki w cienistych miejscach można również nieznacznie doświetlić, malując ściany, czy ogrodzenie na biało, dzięki czemu światło słoneczne będzie się odbijać. W przypadku grządek zlokalizowanych pod gęstymi koronami drzew można je delikatnie przerzedzić – poprawi to warunki na grządce oraz zapewni lepsze warunki wzrostu drzewom.
Warzywa do mocnego cienia
Na stanowiskach mocno zacienionych nie ma dużych możliwości, jeśli chodzi o uprawę warzyw. Dobrze poradzi sobie mięta pieprzowa oraz kapusta chińska pak choi. Rośliny te poradzą sobie nawet przy niewielkim dostępie do słońca, ale potrzebują odpowiedniej pielęgnacji, a szczególnie gleby zasobnej w składniki pokarmowe. Wystarczy dodać kompost do podłoża w trakcie jego przygotowywania, aby poprawić parametry gleby.
Warzywa na stanowisko średnio zacienione
Wystarczy dostęp do światła słonecznego przez 2 – 3 godziny dziennie, aby można było uprawiać zdecydowanie więcej warzyw. W średnim cieniu dobrze poradzą sobie: buraki liściowe, sałata liściowa, szpinak, czosnek niedźwiedzi. Są to więc przede wszystkim warzywa liściaste o krótkim okresie wegetacji, a zbyt duża ilość słońca może spowodować więdnięcie liści.
Warzywa do lekkiego cienia
Półcień, czyli stanowisko, do którego dociera światło słoneczne, ale jest one rozproszone i nie świeci bezpośrednio na grządkę to najlepsza sytuacja dla ogrodnika. Pozwala uprawiać całkiem sporą ilość warzyw. Poza warzywami wcześniej wymienionymi można uprawiać w takim miejscu również: koper, bób, roszponkę warzywną, lubczyk, czosnek i pietruszkę naciową.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Elena@Mas / Depositphotos