Dzwonek kropkowany (Campanula punctata) to bylina z rodziny dzwonkowatych (Campanulaceae). Pochodzi z Północnych Chin, Syberii i Japonii, ale w postaci odmian jest też uprawiana w innych krajach świata jako roślina ozdobna.
Dzwonek kropkowany w porze kwitnienia dorasta do ok. 60 cm wys. Początkowo tworzy duże, ogonkowe, szerokie, trójkątne, sercowate u nasady i grubo ząbkowane na brzegach liście z wyraźnie zaznaczonym na blaszce unerwieniem, zebrane ponad ziemią w rozłożyste, luźne kępy. Cała roślina jest krótko owłosiona.
Roślina zakwita wczesnym latem (VI-VII), wydając wzniesiony, sztywny, brązowo nabiegły, ulistniony pęd, na szczycie którego rozwijają się zebrane w niewielkie, luźne grona kwiaty. Są one rurkowato-dzwonkowate, wydłużone, duże i zwisające w dół. Korona okwiatu jest wewnątrz lekko owłosiona i gęsto nakrapiana (stąd nazwa rośliny). Kwiaty są zwykle pojedyncze i kremowo-białe, ale u odmian mogą być też różowe, liliowe lub fioletowe, a także półpełne.
Kwiaty po przekwitnieniu przekształcają się w owocostany, mające postać pękatych torebek, wypełnionych mnóstwem bardzo drobnych nasion.
Dzwonek kropkowany tworzy podziemne rozłogi, za pomocą których mocno się rozrasta i może stać się ekspansywny.
Wymagania i uprawa
W naturze dzwonek kropkowany chętnie zasiedla obrzeża lasów i słoneczne polany, dlatego w uprawie oczekuje słonecznego lub lekko półcienistego stanowiska i żyznej, próchniczej, lekko wilgotnej gleby, najlepiej o obojętnym lub zasadowym odczynie pH. Nie lubi suszy i letnich upałów, dlatego w niesprzyjających warunkach latem może przejść w okres spoczynku, znikając z rabat. W naszych warunkach roślina jest w pełni mrozoodporna i może być uprawiana na terenie całego kraju, ale niektóre odmiany słabiej znoszą niskie temperatury i w najchłodniejszych rejonach kraju mogą czasem przemarzać.
Odmiany dzwonka kropkowanego najlepiej rozmnażać wegetatywnie, przez sadzonki przybyszowe, natomiast gatunek można też rozmnażać z nasion (daje bardzo obfity samosiew).
Zastosowanie
Dzwonek kropkowany to bardzo atrakcyjna roślina ozdobna. Znakomicie sprawdza się w ogrodach wiejskich i naturalistycznych, ale jego odmiany ozdobne będą dobrze prezentować się także w innych ogrodach. Na rabatach ładnie komponują się z szałwią omszoną, tojeścią kropkowaną, pysznogłówką, nagietkami, liliowcami, przywrotnikami, bodziszkami, innymi dzwonkami, a nawet z różami. Nadają się też na kwiat cięty.
Decydując się na uprawę dzwonka należy pamiętać, że mocno rozrasta się za pomocą podziemnych rozłogów i rozsiewa mnóstwo nasion, wiec może być bardzo ekspansywny i potrzebuje dużo miejsca.
Wybrane odmiany
- 'Alina's Double' – kwiaty podwójne (półpełne), jasnoróżowe, niższy niż gatunek
- 'Hot Lips' – kwiaty białe, wewnątrz korony bardzo gęsto, czerwono kropkowane, wys. ok. 30 cm
- 'Kent Belle' – kwiaty duże, fioletowo-niebieskie
- 'Rubriflora' – kwiaty duże, karminowo-różowe
- 'Wedding Bells' – kwiaty duże, białe, podwójne (półpełne)
Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcie tytułowe: iVerde; dae jeung kim/Pixabay