Dzwonek kropkowany Campanula punctata

Dzwonek kropkowany, fot. iVerde
Dzwonek kropkowany (Campanula punctata) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
Dekoracyjność: kwiaty
Gleba: żyzna, próchniczna
Kolor kwiatów: fioletowe
Kwiaty: pojedyncze, duże, dzwonkowate
Odczyn gleby: zasadowa, obojętna, lekko zasadowa
Owoce: torebka
Pokrój: kępy, wzniesiony
Wysokość: 60 cm
Okres kwitnienia: VI, VII
Trwałość liści: sezonowe
Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
Stanowisko: słońce, półcień
Zastosowanie: nasadzenia naturalistyczne, ogrody przydomowe, ogrody wiejskie, rabaty

Dzwonek kropkowany (Campanula punctata) to bylina z rodziny dzwonkowatych (Campanulaceae). Pochodzi z Północnych Chin, Syberii i Japonii, ale w postaci odmian jest też uprawiana w innych krajach świata jako roślina ozdobna.

Dzwonek kropkowany w porze kwitnienia dorasta do ok. 60 cm wys. Początkowo tworzy duże, ogonkowe, szerokie, trójkątne, sercowate u nasady i grubo ząbkowane na brzegach liście z wyraźnie zaznaczonym na blaszce unerwieniem, zebrane ponad ziemią w rozłożyste, luźne kępy. Cała roślina jest krótko owłosiona.

Roślina zakwita wczesnym latem (VI-VII), wydając wzniesiony, sztywny, brązowo nabiegły, ulistniony pęd, na szczycie którego rozwijają się zebrane w niewielkie, luźne grona kwiaty. Są one rurkowato-dzwonkowate, wydłużone, duże i zwisające w dół. Korona okwiatu jest wewnątrz lekko owłosiona i gęsto nakrapiana (stąd nazwa rośliny). Kwiaty są zwykle pojedyncze i kremowo-białe, ale u odmian mogą być też różowe, liliowe lub fioletowe, a także półpełne.

Kwiaty po przekwitnieniu przekształcają się w owocostany, mające postać pękatych torebek, wypełnionych mnóstwem bardzo drobnych nasion.

Dzwonek kropkowany tworzy podziemne rozłogi, za pomocą których mocno się rozrasta i może stać się ekspansywny.

🟢 Zobacz trendy ogrodowe sezonu 2025: aranżacje, kompozycje, inspiracje

Wymagania i uprawa

W naturze dzwonek kropkowany chętnie zasiedla obrzeża lasów i słoneczne polany, dlatego w uprawie oczekuje słonecznego lub lekko półcienistego stanowiska i żyznej, próchniczej, lekko wilgotnej gleby, najlepiej o obojętnym lub zasadowym odczynie pH. Nie lubi suszy i letnich upałów, dlatego w niesprzyjających warunkach latem może przejść w okres spoczynku, znikając z rabat. W naszych warunkach roślina jest w pełni mrozoodporna i może być uprawiana na terenie całego kraju, ale niektóre odmiany słabiej znoszą niskie temperatury i w najchłodniejszych rejonach kraju mogą czasem przemarzać.

Odmiany dzwonka kropkowanego najlepiej rozmnażać wegetatywnie, przez sadzonki przybyszowe, natomiast gatunek można też rozmnażać z nasion (daje bardzo obfity samosiew).

Zastosowanie

Dzwonek kropkowany to bardzo atrakcyjna roślina ozdobna. Znakomicie sprawdza się w ogrodach wiejskich i naturalistycznych, ale jego odmiany ozdobne będą dobrze prezentować się także w innych ogrodach. Na rabatach ładnie komponują się z szałwią omszoną, tojeścią kropkowaną, pysznogłówką, nagietkami, liliowcami, przywrotnikami, bodziszkami, innymi dzwonkami, a nawet z różami. Nadają się też na kwiat cięty.

Decydując się na uprawę dzwonka należy pamiętać, że mocno rozrasta się za pomocą podziemnych rozłogów i rozsiewa mnóstwo nasion, wiec może być bardzo ekspansywny i potrzebuje dużo miejsca.

Wybrane odmiany

  • 'Alina's Double' – kwiaty podwójne (półpełne), jasnoróżowe, niższy niż gatunek
  • 'Hot Lips' – kwiaty białe, wewnątrz korony bardzo gęsto, czerwono kropkowane, wys. ok. 30 cm
  • 'Kent Belle' – kwiaty duże, fioletowo-niebieskie
  • 'Rubriflora' – kwiaty duże, karminowo-różowe
  • 'Wedding Bells' – kwiaty duże, białe, podwójne (półpełne)

Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcie tytułowe: iVerde; dae jeung kim/Pixabay


☺️ Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Odwiedź nas na Facebooku, Instagramie, Pintereście, YouTube oraz na naszym internetowym forum ogrodniczym.

Obserwuj
Więcej na ten temat
Bez kabla, bez spalin, bez ograniczeń. Wystarczy jeden akumulator Bosch: do domu, ogrodu i garażu
Komentarze

Tagi
Najnowsze treści