Logo
Logo

Miejska dżungla w mieszkaniu – jakie rośliny wybrać i jak o nie dbać?

Uprawa kwiatów z krajów znacznie cieplejszych niż Polska nie jest wcale trudna, ponieważ w mieszkaniach dość łatwo można stworzyć idealne warunki dla roślin egzotycznych. Wybierać możemy z zarówno palm, juk, cykasów, strelicji jak i monster, alokazji czy storczyków, które pomogą nam stworzyć doniczkową, zieloną oazę w mieszkaniu.

Wystarczy pamiętać o kilku zasadach pielęgnacyjnych, aby nasze wnętrza zamieniły się w obrazek z tropików! Sprawdź je w poradniku przygotowanym przez Leroy Merlin.

Spis treści
Królowe tropików "Pseudopalmy" Roślina jak kłująca paproć Kwiaty jak rajskie ptaki Najpopularniejsze egzotyczne pnącze Symbol wytrzymałości Roślina jak ucho słonia Najpiękniejsze kwiaty tropików Jak dbać o domowe rośliny egzotyczne?

Miejska dżungla w mieszkaniu

Jeżeli marzymy o miejskiej dżungli w mieszkaniu, a przestrzeń pozwala na posiadanie większych roślin, to warto zwrócić uwagę na poniższe gatunki:

Królowe tropików:
Palmy w mieszkaniu

Palmy to królowe klimatu tropikalnego. Większość gatunków do prawidłowego wzrostu potrzebuje stanowisk o rozproszonym dostępie promieni słonecznych.

Palmą, którą można eksponować na pełnym słońcu jest Areca Dypsis. Rodzaj areka tworzą okazy, które mogą być jedno i wielołodygowe. W warunkach naturalnych osiągają kilkadziesiąt metrów wysokości, a w przestrzeniach domowych przy odpowiedniej pielęgnacji dorosną do 2 m. Młode rośliny są bardzo delikatne z uwagi na długie wiotkie pędy. Z tego też względu należy wybierać dla nich stanowiska ciepłe i odpowiednio nasłonecznione.

Niższa palma, dorastająca do 1,5 m wysokości, która preferuje stanowiska zacienione to chamedora, a jednym z popularniejszych gatunków jest Chamaedorea elegans. Jej ozdobą jest
jasnozielone pierzaste ulistnienie.

Z kolei jedną z łatwiejszych w uprawie palm jest kencja (Howea forsteriana). Na długich ogonkach liściowych osadzone są pierzaste (w dotyku lekko skórzaste) liście. W przeciwieństwie do palmy chamedora kencja nie znosi wody stojącej w doniczce.

"Pseudopalmy":
Juki w mieszkaniu

Juka (Yukka) przypomina wyglądem palmę, lecz w rzeczywistości palmą nie jest. Swój egzotyczny wygląd zawdzięcza grubemu pniu, który zwieńczony jest na szczycie pióropuszem z liści. W warunkach naturalnych rośnie na terenach półpustynnych, stąd stanowisko w mieszkaniu powinno obejmować dostęp do światła. W przeciwnym razie liście będą wiotczeć i zmieniać swój kolor. Woda pod kontrolą: gruba skóra na liściach jest przystosowaniem roślin do niedostatku wody, stąd należy ją podlewać dopiero w momencie przesychania ziemi.

Leroy Merlin w naszym zielonym ogródku. Tak nas urządził. Test i recenzja produktów
Przeczytaj także
Leroy Merlin w naszym zielonym ogródku. Tak nas urządził. Test i recenzja produktów

Roślina jak kłująca paproć
Cykasy w mieszkaniu

Często mylony z palmami jest także sagowiec (Cycas revoluta). W wyglądzie można dopatrzeć się u niego cech zarówno palm jak i paproci. Pojedyncze listki są sztywne i ostro zakończone. Tworzą liście pierzasto złożone, które wyrastają z kłodziny (budują ją drewniejące nasady liści).

Rośliny egotyczne w mieszkaniu
1. Juka, 2. Areka, 3. Bonsai Ficus Ginseng, 4. Sagowiec, 5. Juka 'Maya Tree'

Kwiaty jak rajskie ptaki:
Strelicje w mieszkaniu

Ciekawymi egzotycznymi gatunkami roślin, które nadają się także do uprawy w warunkach domowych są strelicje. Rośliny te potrzebują pełnego słońca, aby zachwycać swoimi
połyskującymi mięsistymi liśćmi. Latem mają duże zapotrzebowanie na wodę i nie tolerują przeciągów.

Strelicję warto zasilać nawozami do roślin kwitnących, ponieważ jest powszechnie znana pod nazwą "rajski ptak". Zawdzięcza to barwnych charakterystycznym kwiatom.

Najpopularniejsze egzotyczne pnącze: 
Monstera w mieszkaniu

We wnętrzu inspirowanym tropikalną dżunglą nie może zabraknąć monstery. Monstera deliciosa (monstera dziurawa) zyskała w ostatnim czasie na popularności ze względu na swoje duże, skórzaste, intensywnie wybarwione i sercowato powycinane liście z dziurami. Przy doborze gatunku warto wiedzieć, że nie każda monstera rozwija liście z charakterystycznymi „dziurami”: należy zwracać uwagę na etykiety. Nazewnictwo nawiązuje do jej monstrualnego wyglądu: pnącza, które w warunkach naturalnych może osiągać nawet 10 m długości, rozrastając się nie tylko na powierzchni ziemi ale i pniach (jest to możliwe za pomocą korzeni powietrznych).

Symbol wytrzymałości:
Filodendron w mieszkaniu

Oprócz monstery, do rodziny roślin obrazkowatych przynależy również pnącze, którym jest filodendron. Podobnie jak w przypadku monstery, filodendron jest cienioznośny, ale różnicę stanowi jego zapotrzebowanie na wodę. Filodendron powinien mieć stale wilgotną glebę.

Woda wszędzie tam, gdzie potrzebujesz, czyli system Pipeline w praktyce
Przeczytaj także
Woda wszędzie tam, gdzie potrzebujesz, czyli system Pipeline w praktyce

Roślina jak ucho słonia:
Alokazja w mieszkaniu

Niezwykle efektowną z uwagi na silnie unerwione liście jest również alokazja. Bogata oferta odmian sprawia, że alokazje zachwycają liśćmi w wielu interesujących kolorach. Należy jej zapewnić światło rozproszone.

Rośliny egotyczne do mieszkania
1. Fikus Benjamina, 2. Alokazja, 3. Monstera Deliciosa, 4. Bananowiec, 5. Monstera

Najpiękniejsze kwiaty tropików:
Storczyki w mieszkaniu

Różnorodność dostępnych gatunków i odmian storczyków jest niezwykle duża. Popularne i łatwe w uprawie są Phalaenopsis, Cymbidium i Dendrobium. Storczyki to epifity, które w warunkach naturalnych rozwijają się w koronach drzew równikowych lasów tropikalnych. 

Choroby i szkodniki roślin egzotycznych 

Zarówno palmy, jak i wymienione palmo-podobne gatunki narażone są na gnicie korzeni. Latem podlewanie powinno być obfitsze, natomiast w okresie jesienno zimowym umiarkowane.

Zbita i wilgotna ziemia jest idealnym środowiskiem do rozwoju ziemiórek. W przypadku ich wystąpienia poza żółtymi tablicami lepowymi, które posłużą do monitoringu oraz wyłapywania muszek, warto regularnie rozluźniać podłoże.

Szkodnikiem, który chętnie odwiedza i zasiedla te rośliny jest wciornastek. Na roślinach ozdobnych występuje głównie wciornastek cieplarek. Owady te mają niewielkie rozmiary i często ich obecność może być stwierdzona dopiero po zauważeniu skutków żerowania. Szybki sposób na sprawdzenie, czy wciornastki zasiedliły roślinę: pod liść podłożyć kartkę papieru i delikatnie nim poruszać. Jeżeli wciornastki znajdują się na roślinie, to na kartce pojawią się drobne owady w kształcie przecinków. W zwalczaniu warto posłużyć się preparatem firmy Target Emulpar Spray, który pomoże również w walce z przędziorkami, tarcznikami i wełnowcami.

Liście, na których pojawiają się brązowe plamy z jasnymi otoczkami i skupieniami zarodników w części centralnej zostały zasiedlone przez grzyby, które doprowadziły do rozwoju plamistości liści. Jest to choroba grzybowa powszechna u roślin doniczkowych. Silnie porażone liście należy usunąć i zastosować środek grzybobójczy (fungicyd).

Pielęgnacja roślin egzotycznych

Żółknące i usychające końcówki mogą sugerować niedostateczną wilgotność powietrza. Rośliny lasów tropikalnych przyzwyczajone są do wysokiej temperatury i równie wysokiej wilgotności. W tym wypadku palmy potrzebują zraszania – należy je wykonać w godzinach, kiedy słońce nie operuje mocno na liście.

Zaschnięte liście należy usuwać. Wpłynie to pozytywnie zarówno na wygląd estetyczny rośliny, ale także jej zdrowie.

Kolejny punkt to zaspokojenie potrzeb danego gatunku na warunki świetlne. Juka i cycas będą reagować na niedostatek promieni słonecznych nienaturalnie wyginając się w ich poszukiwaniu.

Nadmierne podlewanie może doprowadzić do porażenia przez grzyby i rozwinięcia plamistości liści filodendrona. Porażone liście należy usuwać i zastosować preparat grzybobójczy.

Poza zapewnieniem optymalnych warunków do rozwoju, warto jest wspierać wymienione rośliny nawozami do roślin zielonych. Będą wtedy silniejsze, a należy pamiętać, że osłabione rośliny są bardziej podatne na porażenie ze strony szkodników i patogenów.

Pielęgnacja roślin obrazkowatych (monstera, filodendron itd.) powinna obejmować:

  • przecieranie liści z kurzu;
  • w przypadku pnączy wsparcie rozrastającej się rośliny palikami (zabezpieczy je przed załamywaniem);
  • umiarkowane podlewanie (żółknięcie, brązowienie liści i zapach zgnilizny z korzeni wskazuje na przelanie rośliny);
  • w przypadku suchego powietrza w mieszkaniu warto co jakiś czas zraszać liście;
  • jeśli liście bledną może oznaczać to, że potrzebują nawożenia.

Pielęgnacja egzotycznych storczyków

Temu zagadnieniu warto poświęcić więcej uwagi, gdyż storczyki są roślinami odróżniającymi się od innych. Ze względu iż należą do epifitów ich pielęgnacja wymaga nieco więcej uwagi.

Storczyki we wnętrzach najlepiej czują się na wystawie wschodniej, z dala od przeciągów, ostrego słońca i grzejników. Podlewanie storczyków, a raczej ich podlewanie polega na kilkunasto minutowym zanurzaniu doniczki z roślinami w wodzie. Po namoczeniu powinno się poczekać aż woda odcieknie i dopiero umieścić roślinę w docelowej osłonce. Zabieg ten należy powtarzać co 7-10 dni.

Aby wzmocnić rośliny i wspomóc ich kwitnienie można zastosować nawożenie. W podłożu specjalnie przeznaczonym do storczyków (głównie kory) można umieścić pałeczki (np. nawóz do storczyków 20g Target) czy aplikatory (np. nawóz do storczyków ORCHID POWER 30 ml COMPO).

Nawóz można wprowadzić również w formie sprayu (np. nawóz do storczyków 0,25l FLOROVIT). Po przekwitnięciu uschnięty pęd kwiatostanowy należy nisko przyciąć. Rośliny egzotyczne oraz podłoża, doniczki i środki niezbędne do pielęgnacji roślin są dostępne w sklepach Leroy Merlin.

logo Leroy Merlin

Tekst i zdjęcia: Leroy Merlin Polska


Opracowanie: mgr inż. Daria Maciejewska, mgr inż. Anna Pińkowska, mgr inż. Anna Sybilska | Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Instytut Nauk Ogrodniczych, Katedra Sadownictwa i Ekonomiki Ogrodnictwa, Katedra Ochrony Roślin.

 

Autor
Miejska dżungla w mieszkaniu – jakie rośliny wybrać i jak o nie dbać?
Miejska dżungla w mieszkaniu – jakie rośliny wybrać i jak o nie dbać?
Porady ekspertów

Eksperci czołowych firm ogrodniczych oraz specjaliści w różnych dziedzinach ogrodnictwa, budowy i urządzania domu, pielęgnacji ogrodu i roślin doniczkowych, dzielą się z Wami swoim doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Powiązane rośliny
Zwiń Pokaż więcej (4)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl