Jak wygląda kurka? Z jakim grzybem można ją pomylić?
Pieprznik jadalny (Cantharellus cibarius), który potocznie nazywany jest kurką, lisicą lub lisiczką to blaszkowy grzyb jadalny o charakterystycznym pomarańczowym lub żółtopomarańczowym kolorze. Jego lejkowaty, nieregularny kształt łatwo rozpoznać. Kapelusz ma średnicę od 1 do 12 cm, jest gładki i może być postrzępiony. Blaszki nieregularne i łączące się, a trzon gładki w kolorze podobnym lub jaśniejszym niż kapelusz. Miąższ kurki jest biały lub jasnożółty.
Pieprznik jadalny można łatwo pomylić z innym (niejadalnym) grzybem, czyli lisówką pomarańczową. Kurki mają przyjemny smak i delikatnie pieprzny zapach, a lisówki przykry, gorzki smak. Grzyby te można też rozróżnić, oglądając dokładnie trzon: lisówki jest ciemniejszy niż kapelusz i cienki.
Gdzie rosną kurki? Kiedy zbierać?
Kurki rosną zarówno w lasach liściastych, jak i iglastych. Najczęściej można je spotkać wśród mchów w sporym zacienieniu pod świerkami. W zależności od pogody (lubią sporą wilgotność) można je zbierać od czerwca do listopada.
Co z nich zrobić?
Kurki można wszechstronnie wykorzystać w kuchni, tworząc z nich pyszne sosy do dań mięsnych, farsz do mięs, czy gęste zupy krem. Idealnie nadają się również jako dodatek do zapiekanek, jajecznicy, ryżów i makaronu. Ich wspaniały smak doskonale komponuje się z większością popularnych produktów i potraw.
Pyszne przepisy na dania z kurkami
Dynia hokkaido z kurkami, szałwią i wędzonym serem – pyszny, jesienny obiad
Placki z kurkami – bardzo proste i niesamowicie smaczne!
Sałatka jeżynowa z kurkami – kwintesencja lata!
Zupa kurkowa – tak prosta, tak pyszna!
Czy można uprawiać kurki w domu lub ogrodzie?
Kurki tak samo, jak pieczarki z powodzeniem można uprawiać w ogrodzie, uzyskując te wspaniałe grzyby stosunkowo niskim kosztem. Uprawa pieprznika jadalnego jest trochę trudniejsza niż pieczarek, ale mniej wymagająca od uprawy borowików, dlatego zyskuje coraz większą popularność. To doskonała okazja, aby mieć dostęp do kurek przez długi czas bez konieczności ich długiego szukania w lasach.
Trzeba jednak pamiętać, że uprawa kurek wymaga odpowiednich warunków, a w jej pobliżu muszą rosnąć odpowiednie gatunki drzew: świerki, sosny, dęby, buki lub graby, gdyż to z tymi drzewami grzybnia tworzy mikoryzę, więc ich obecność jest konieczna, aby kurki wyrosły. To oznacza, że uprawa kurek w domu się nie sprawdzi, a odpowiednim miejscem do hodowli jest ogród z warunkami, które są jak najbardziej zbliżone do naturalnych. Trzeba jednak pamiętać, że na uprawę ma wiele czynników, na które nie ma się wpływu, jak chociażby pogoda, co oznacza, że plony mogą być słabe nawet przy starannej uprawie.
Jak uprawiać kurki? Czy można kupić grzybnię?
Kurki najłatwiej uprawiać, kupując grzybnię pieprznika jadalnego, która jest dostępna w sklepach stacjonarnych i internetowych. Można też spróbować zabrać grzybnię z lasu, wysiać zarodniki lub rozrzucić zebrane w lesie grzyby. Jednak te metody są dużo trudniejsze i rzadko kończą się powodzeniem, a zakup grzybni jest łatwiejsze i zwiększa szanse, że w ogrodzie wyrosną grzyby.
- Grzybnię można aplikować do gleby od marca do listopada w pobliżu odpowiednich, najlepiej młodych (5 – 10 lat) drzew.
- Podłoże powinno być piaszczyste i kwaśne, a dodatkowo może być porośnięte mchem. Można je częściowo przenieść z lasu lub wybrać ziemię ogrodniczą z dużą ilością odkwaszonego torfu.
- Wokół wybranego drzewa (do 5 m odległości) należy przygotować 3 dołki o głębokości do 15 cm i średnicy ok. 30 cm.
- Do dołka należy wsypać przygotowane podłoże do połowy wysokości i umieścić w nich grzybnię, a potem zasypać ziemią.
- Całość należy obficie podlać (do wody można dodać cukier: 1 g na 1 l wody) i przysypać liśćmi oraz gałązkami.
- Pierwsze kurki powinny pojawić się w kolejnym sezonie, a grzybnia owocuje przez 2 – 3 lata. W przypadku małej ilości opadów miejsce uprawy można podlewać od marca do listopada.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek, G.T., zdjęcie tytułowe: sokko_natalia / YouTube