Jak wygląda grzyb boczniak?
Boczniaki mogą przybierać bardzo rożne formy, a wygląd grzyba zmienia się z czasem i wzrostem.
- Najczęściej spotykane boczniaki mają kolor beżowy i szary.
- Początkowo mamy do czynienia z kapeluszem o kształcie łukowatym, w którym brzegi są nieco podwinięte. Dosyć często można jednak spotkać się z boczniakami o lejkowatym, a nawet muszlowatym kształcie. Kapelusz może osiągać średnicę od 5 cm do nieco ponad 20 cm.
- Blaszki boczniaków często posiadają blaszki w kolorze szarym, aczkolwiek mogą one przybierać również nieco ciemniejszy kolor.
- Sam trzon może znajdować się w centralnej części, aczkolwiek i w tym wypadku dosyć często pojawiają się warianty z trzonem zlokalizowanym w bocznej części grzyba, dzięki czemu można odnieść wrażenie, że boczniaki są nieco "przechylone".
- Grzyb odznacza się miękkością i sprężystością. Warto dodać, że jego powierzchnia jest matowa i sucha.
Odmiany boczniaków
Istnieje wiele odmian boczniaków. Największą popularnością cieszą się boczniaki ostrygowate, które swoją nazwę zawdzięczają unikalnemu kształtowi. Warto jednak wspomnieć o odmianie cytrynowej, która odznacza się owocnikami w intensywnie żółtym kolorze.
W domowych warunkach bez najmniejszego problemu będziemy mogli wyhodować między innymi boczniaka łyżkowatego, białożółtego, mikołajkowego czy rowkowano-trzonowego.
Jakie właściwości mają boczniaki
Każdy miłośnik grzybów doskonale wie, że boczniaki zasługują na najwyższe słowo uznania. Odznaczają się bardzo delikatnym smakiem, aczkolwiek nie brakuje nieco kwaśnej nuty. Smak odpowiednio przygotowanych boczniaków doceniany jest w kulinarnym świecie od wielu lat, a każda potrawa z udziałem tych wyśmienitych grzybów zyskuje na wartości. W kuchni bardzo często występują w wersji podsmażanej, aczkolwiek warto również uwzględnić je jako bazę do sosów lub zup.
Subtelne i aromatyczne boczniaki nie są atrakcyjne jednak wyłącznie ze względu na nietuzinkowy smak. Ze względu na skład boczniaki są również uznawane za grzyby o charakterze leczniczym! Badania dowiodły, że boczniaki wykazują silne właściwości przeciwcukrzycowe oraz przeciw zapalne. Ponadto wpływają na regulację cholesterolu oraz obniżają ciśnienie krwi.
Posiadają przyswajalne białko, a także szereg wartościowych witamin, m.in. witaminę C oraz ważne witaminy z grupy B. Są również źródłem istotnych dla organizmu minerałów, np. żelaza, fosforu, potasu, magnezu czy wapnia. Nic zatem dziwnego w tym, że ich jedzenie jest zalecane przez dietetyków oraz lekarzy.
Jak samodzielnie hodować boczniaki? Krok po kroku
Przede wszystkim warto wiedzieć, że w pomieszczeniu boczniak może być hodowany przez cały rok. Wystarczy tylko zapewnić mu odpowiednie warunki.
Krok 1. Przygotowanie miejsca na hodowlę
Przymierzając się zatem do stworzenia własnej hodowli, należy przede wszystkim wybrać właściwe miejsce. Naturalnym środowiskiem boczniaków są tereny zalesione i wilgotne. Pomieszczenie, w których zamierzamy hodować boczniaki musi być zatem nieco wilgotne, chłodne i zacienione. Właśnie z tego względu hodowle najłatwiej założyć w piwnicy lub w garażu. Ważnym jest, aby pomieszczenie nie było ogrzewane.
Uważa się, że idealna temperatura powinna utrzymywać się od 10°C do 16 °C. Nie może być niższa, ani przekraczać 25 °C.
Krok 2. Wybór grzybni
Następnie należy zakupić grzybnię boczniaka, którą bez problemu znajdziemy w sklepach ogrodniczych. Zaszczepiona grzybnia to najwygodniejsza opcja, choć niektóre osoby decydują się na samodzielne zaszczepienie.
Krok 3. Jak dbać o grzybnię?
Zaszczepiony element drewna należy ostrożnie owinąć folią i regularnie podlewać. Po mniej więcej trzech miesiącach grzybnia powinna znacząco się rozwinąć i to właśnie w tym momencie należy przełożyć ją w chłodniejsze o kilka stopni miejsce.
Osoby przymierzające się do stworzenia własnej hodowli boczniaków powinny wiedzieć, że okres szczepienia zaczyna się w kwietniu i kończy pod koniec września. W ciągu trzech miesięcy grzybnia się rozwija, ale po upływie tego czasu niezbędne jest zapewnienie jej szoku termicznego. Właśnie z tego względu istotny jest czas szczepienia. Grzybnia powinna przebywać w zacienionym i dosyć chłodnym miejscu. Warto umieścić ją w piwnicy i zadbać o odpowiedni poziom wilgoci, np. poprzez umieszczenie w bezpośrednim sąsiedztwie zbiornika z wodą. Nie należy zalewać grzybni ogromnymi ilościami wody, ponieważ w ten sposób można zniszczyć całą hodowlę.
Krok 4. Jak zbierać boczniaki?
Zbieranie boczniaków powinniśmy zacząć w momencie, gdy kapelusze o kształcie lejkowatym zaczynają się prostować. To znak, że nadeszła pora zbiorów. Żeby nie uszkodzić grzybów, należy delikatnie chwycić za trzon i wykręcić boczniaka z podłoża.
Film: Wszystko o hodowli boczniaków
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Muhammed / AdobeStock