Hodowla shiitake | Czy możliwa jest domowa uprawa? Od czego zacząć? Jak mieć dużo grzybów?

Własna hodowla grzybow shiitake Uprawiaj azjatyckie grzyby

W Polsce jesienią królują leśne grzyby, z których wyczarować można wiele smacznych potraw. Przez pozostałe pory roku można korzystać z tych dostępnych w sklepie, w tym także pochodzących z innych stron świata – jak na przykład azjatyckie grzyby shiitake. Jednak nie trzeba skupiać się tylko na zakupie – można hodować je samemu, a sztuka ta nie jest wcale taka trudna!

Posłuchaj
00:00
17
Spis treści
Jakimi grzybami są shiitake? Czy grzyby shiitake mają właściwości prozdrowotne? Jak hodować shiitake na kostkach Jak hodować shiitake na drewnie Film: Poradnik hodowli grzybów shiitake w domu

Shiitake – co to za grzyby?

Shiitake to gatunek grzyba witalnego, znany również pod nazwą twardziak jadalny. Od wielu lat wykorzystywany jest w medycynie Dalekiego Wschodu, a to za sprawą wykazywanych właściwości prozdrowotnych. W naturalnych warunkach rośnie w dużych grupach na pniach martwych drzew liściastych w krajach azjatyckich: w Chinach, Japonii i Tajlandii.

Właściwości grzybów shiitake

Włączenie do swojej diety grzybów shiitake będzie korzystne dla zdrowia. Przede wszystkich stanowią bardzo dobre źródło potasu, a co za tym idzie obniżają poziom ciśnienia krwi. Posiadają również sporo niacyny (witamina B3), a także witaminy D3, fosfor i wapń.

Zawarty w nich beta-glukan pomaga zwiększyć odporność organizmu.

Wykorzystując grzyby shiitake w kuchni, w pewnym stopniu możemy zapobiegać ryzyku zachorowania na cukrzycę i miażdżycę.

 

Zestaw do samodzielnej uprawy grzybów Shii-take
Uprawa shiitake z tym zestawem wymaga niewielkiego nakładu pracy, gdyż specjalna miniszklarenka zapewnia odpowiednią wilgotność, a gotowe podłoże ma już w sobie zaszczepioną grzybnię boczniaka ostrygowatego. Uprawę można prowadzić praktycznie wszędzie: w kuchni, garażu, piwnicy itp.
Kup w naszym sklepie online

Możliwości hodowli grzybów shiitake

Decydując się na hodowlę, dobrze jest wybrać sposób, w jaki się to zrobi – możliwe jest między innymi hodowanie na drewnie, na kostce lub na trocinach. W zależności od wyboru sposobu potrzebne będą różne przedmioty. Do hodowli w warunkach domowych potrzebna jest grzybnia. Grzyby shiitake hodowane we własnym zakresie w pomieszczeniach mogą być przechowywane przez cały rok.

► Shiitake na kostce

  1. W przypadku hodowli grzybów shiitake na kostce należy zaopatrzyć się w takową kostkę – dostępna jest w dobrych sklepach ogrodniczych.
  2. Kostkę należy przechowywać przez trzy dni w temperaturze 14-17 °C. Po tym czasie folia musi zostać ściągnięta.
  3. By substrat plonował, należy utrzymać w pomieszczeniu temperaturę 17-19 °C, wilgotność na poziomie 90%, a światło słoneczne powinno docierać do niego przez minimum osiem godzin dziennie.
  4. W takich warunkach codziennie należy wycinać najbardziej dojrzałe grzyby.
  5. Pierwszy zbiór trwa około 2 tygodnie, po tym czasie należy oczyścić substrat po zerwanych trzonkach i wszelkich nieczystościach i zanurzyć w wodzie na 24 godziny.
  6. Po oczyszczeniu kolejny plon nastąpi po około 10 dniach.

Cały proces na kostce można powtarzać 3-5 razy według przytoczonych wytycznych.

Fot. Guys Who Shoot / AdobeStock

► Shiitake na drewnie

Wybierając ten sposób, należy dokonać hodowli na drewnie pochodzącym z drzew liściastych, jak na przykład dąb, buk czy grab. Takie drewno powinno także mieć długość 100-120 centymetrów i średnicę 12-15 centymetrów, a przy tym pochodzić z drzew i gałęzi nie leżących zbyt długo po ścięciu – czas ten powinien wynosić od 1 do 2 miesięcy. Przy zachowaniu tych kwestii hodowla będzie miała naturalną wilgotność, jak i nie będzie zarażona przez inne grzyby. Taka hodowla może być uprawiana od wiosny po jesień.

Fot. thirdkey / AdobeStock
  1. Mając przygotowany odpowiedni pień, należy także uzbroić się w grzybnię shiitake, wiertarkę, świeczkę, zapałki i młotek.
  2. W pniu należy wywiercić otwory i do nich zasadzić grzybnię. Następnie grzybnię zalakować woskiem – przy czym należy pamiętać, że kora drzewa może się lekko zapalić
  3. Całość owinąć folią, po czym odłożyć w ciepłe (ok. 20 °C) i wilgotne miejsce.
  4. Po okresie 1-2 miesięcy kłodę należy wyciągnąć i wyjąć z foli oraz umieścić w wodzie ( na przykład w oczku wodnym, beczce itd.) na 1-2 dni.
  5. Po wyciągnięciu z wody kłody przenosimy do miejsca ciepłego, wilgotnego i osłoniętego przed słońcem. Niedługo po tym powinny pojawić się pierwsze grzyby.

Grzyby rosną najlepiej w cyklu rocznym, możliwe więc jest, że na plon trzeba będzie poczekać nieco dłużej.

Film: Poradnik samodzielnej hodowli grzybów shiitake

reZigiusz / YouTube

 

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: zhu difeng / AdobeStock

Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści