Co zawierają kurki (wartości odżywcze i właściwości)?
Kurka, czyli pieprznik jadalny to niskokaloryczny grzyb o wyjątkowo dobrym smaku. Dodatkowo to dobre źródło błonnika, białka, beta-karotenu i witamin z grupy B. Są też bogatym źródłem minerałów: miedzi, cynku, wapnia, magnezu, sodu, potasu, chloru, fosforu, siarki, żelaza, manganu i fluoru. Kurki zawierają duże ilości związków fenolowych, które są silnymi przeciwutleniaczami, więc chronią organizm przed wolnymi rodnikami. Jak widać, mimo dużej zawartości wody (88%) kurki dostarczają wielu cennych dla organizmu człowieka substancji, które wspomagają działanie różnych układów.
Czy warto jeść kurki?
Kurki warto jeść nie tylko ze względu na ich cudowny smak, ale i wyżej wymienione wartości odżywcze. Pieprznik jadalny pozwala uzupełnić dietę w cenne mikroelementy, wzbogacając ją i ograniczając ryzyko niedoborów. To z pewnością pozytywnie wpłynie na ogólny stan zdrowia i pozwoli zachować dobrą kondycję przez dłuższy czas. Warto pamiętać, że im bardziej różnorodna dieta, tym korzystniej dla zdrowia człowieka. Co ciekawe, kurki już w starożytności miały szerokie zastosowanie w medycynie ludowej i ziołolecznictwie.
Kto nie powinien jeść kurek?
Warto pamiętać, że kurki tak, jak inne jadalne grzyby mają swoje odpowiedniki (gatunki bardzo zbliżone wyglądem), które są niejadalne. Większość z nich jest po prostu niesmaczna, ale zjedzone w dużej ilości mogą powodować zatrucia pokarmowe. Nie są one groźne dla dorosłej osoby, ale mogą wyrządzić wiele szkód dzieciom. Dlatego zbieranych samodzielnie, czy kupowanych u przypadkowych osób grzybów nie należy podawać dzieciom do 10 r. ż., gdyż maluchy nie mają jeszcze w pełni wykształconych systemów, które pozwalałyby poradzić sobie organizmowi z toksynami. Pamiętając, że toksyny przenikają również do pokarmu matki, kurek z niepewnego źródła nie powinny jeść kobiety karmiące piersią. Kto jeszcze nie powinien jeść kurek? Osoby, które ze względu na stan zdrowia powinny stosować dietę łatwo strawną oraz osoby z alergią na grzyby.
Na co dobre są kurki?
Pieprznik jadalny zawiera wiele substancji ochronnych dla organizmu, dlatego warto je spożywać, jako składnik zdrowej diety, nawet jeśli nie dokuczają nam żadne problemy. Jednak szczególnie polecane są osobom, które są w trakcie zwalczania pasożytów, gdyż zawarte w nich związki działają silnie przeciwpasożytniczo. Można je traktować również jako profilaktykę, gdyż pomagają zwalczać wszystkie gatunki pasożytów. Pieprznik jadalny ma również działanie przeciwwirusowe i antybakteryjne, dlatego jego spożycie jest zalecane w okresie jesienno-zimowym i podczas zwalczania różnorodnych infekcji. Należy jednak pamiętać, że działanie przeciw infekcyjne mają jedynie surowe kurki. Kurki pozytywnie wpływają na narząd wzroku, pracę wątroby i działanie układu odpornościowego.
Jak jeść kurki? Co z nich zrobić?
Kurki to jedne z niewielu grzybów, które można spożywać na surowo. W takiej formie można je dodawać do sałatek, podkręcając ich smak. Pieprzniki jadalne można również wysuszyć i zmielić, a następnie w takiej formie dodawać do potraw (na surowo), co pozwoli zachować związki o działaniu przeciwwirusowym i antybakteryjnym. Kurki można suszyć na parapecie lub w piekarniku w niskiej temperaturze (110 stopni C i uchylone drzwiczki piekarnika) do momentu aż ich objętość się zmniejszy, a barwa zmieni się na brązową (kurki muszą wyraźnie ściemnieć).
Pyszne przepisy na dania z kurkami
Dynia hokkaido z kurkami, szałwią i wędzonym serem – pyszny, jesienny obiad
Placki z kurkami – bardzo proste i niesamowicie smaczne!
Sałatka jeżynowa z kurkami – kwintesencja lata!
Zupa kurkowa – tak prosta, tak pyszna!
Najczęściej jednak kurki spożywane są duszone, gotowane lub zapiekane, a więc jako dodatek lub składnik potraw. Szczególnie popularne są kurki duszone z dodatkiem masła, co pozwala wydobyć ich niepowtarzalny smak i aromat. Kurki można również dodać do jajecznicy, wykorzystać do przygotowania sosów i zup, a także jako dodatek lub farsz do mięs. Dużą popularnością cieszą się również tarty i zapiekanki z kurkami.
Niezależnie od tego, jak chcemy wykorzystać kurki w kuchni, trzeba pamiętać, aby je dokładnie oczyścić. Ze względu na ich charakterystyczną, nieregularną budowę umycie kurek pod bieżącą wodą może być niewystarczające, a dodatkowo grzyby tracą wtedy swój smak – warto włożyć je do miski i zalać wodą, aby piasek opadł na dno. Ważne, aby grzyby zalać wrzątkiem, dzięki czemu zachowają swój aromat. Kurki z miski najlepiej wyciągać cedzakową łyżką.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Grzegorz Targosz / Adobe Stock