Logo
Logo

Uważaj! Grzyby jadalne też mogą spowodować zatrucie

Jedzenie grzybów zawsze wiąże się z mniejszym lub większym ryzykiem, a uważać należy nie tylko na gatunki trujące! Część z pozoru nieszkodliwych grzybów może stać się niebezpieczna w połączeniu z innymi potrawami, które mamy w naszym codziennym menu.

Jakie są objawy zatrucia grzybami?

– Z grzybami jest ten problem, że każdy gatunek może wywołać nieco inne albo zupełnie inne zatrucie” – mówi serwisowi infoWire.pl internista Grupy LUX MED Arkadiusz Miller. – W niektórych przypadkach objawy zatrucia widać od razu po spożyciu, w pozostałych – potrzeba na to kilku godzin, przez co „dość trudno stwierdzić, że to właśnie grzyby były powodem naszych kłopotów zdrowotnych.

Najczęstsze objawy przy zatruciach grzybami to bóle brzucha. Czasami pojawia się również biegunka, a po niej wymioty. Objawy te mogą szybko zniknąć, aby po kilkunastu lub kilkudziesięciu godzinach powrócić w jeszcze bardziej natężonej postaci – pod żadnym pozorem nie wolno ich więc lekceważyć! Niekiedy o zjedzeniu szkodliwego grzyba powie nam reakcja układu nerwowego – możemy np. być nadmiernie pobudzeni, mieć halucynacje czy też problemy z wykonywaniem precyzyjnych ruchów manualnych. Szczególnie narażeni na szkodliwe działanie grzybów są dzieci, ludzie starsi oraz osoby z niektórymi chorobami układu oddechowego, nerwowego lub krążenia.

– Część z grzybów nich poprzez swoje enzymy wypiera niektóre składniki w pokarmach, co powoduje, że stają się one bardzo niebezpieczne! – ostrzega internista.

Tragicznie może skończyć się np. spożycie alkoholu po zjedzeniu czernidłaka pospolitego. Grzyb ten sam w sobie nie jest trujący, ale w połączeniu z alkoholem etylowym (inaczej spożywczym) wywoła zaczerwienienie skóry na twarzy i groźny wzrost tętna, wraz ze wzrostem temperatury. Eksperci radzą, aby co najmniej dwa dni przed spożyciem grzyba i dwa dni po jego zjedzeniu nie spożywać żadnego alkoholu!

Arkadiusz Miller – Grupa LUX MED


Tekst i film: infoWire.pl, zdjęcie tytułowe: monika1607 - Pixabay oraz Michal Jarmoluk / Pixabay

Autor
Uważaj! Grzyby jadalne też mogą spowodować zatrucie
Uważaj! Grzyby jadalne też mogą spowodować zatrucie
Porady ekspertów

Eksperci czołowych firm ogrodniczych oraz specjaliści w różnych dziedzinach ogrodnictwa, budowy i urządzania domu, pielęgnacji ogrodu i roślin doniczkowych, dzielą się z Wami swoim doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (8)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl