Uważaj! Grzyby jadalne też mogą spowodować zatrucie

Danie z grzybami fot. monika1607 - Pixabay

Jedzenie grzybów zawsze wiąże się z mniejszym lub większym ryzykiem, a uważać należy nie tylko na gatunki trujące! Część z pozoru nieszkodliwych grzybów może stać się niebezpieczna w połączeniu z innymi potrawami, które mamy w naszym codziennym menu.

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
65

Jakie są objawy zatrucia grzybami?

– Z grzybami jest ten problem, że każdy gatunek może wywołać nieco inne albo zupełnie inne zatrucie” – mówi serwisowi infoWire.pl internista Grupy LUX MED Arkadiusz Miller. – W niektórych przypadkach objawy zatrucia widać od razu po spożyciu, w pozostałych – potrzeba na to kilku godzin, przez co „dość trudno stwierdzić, że to właśnie grzyby były powodem naszych kłopotów zdrowotnych.

Najczęstsze objawy przy zatruciach grzybami to bóle brzucha. Czasami pojawia się również biegunka, a po niej wymioty. Objawy te mogą szybko zniknąć, aby po kilkunastu lub kilkudziesięciu godzinach powrócić w jeszcze bardziej natężonej postaci – pod żadnym pozorem nie wolno ich więc lekceważyć! Niekiedy o zjedzeniu szkodliwego grzyba powie nam reakcja układu nerwowego – możemy np. być nadmiernie pobudzeni, mieć halucynacje czy też problemy z wykonywaniem precyzyjnych ruchów manualnych. Szczególnie narażeni na szkodliwe działanie grzybów są dzieci, ludzie starsi oraz osoby z niektórymi chorobami układu oddechowego, nerwowego lub krążenia.

– Część z grzybów nich poprzez swoje enzymy wypiera niektóre składniki w pokarmach, co powoduje, że stają się one bardzo niebezpieczne! – ostrzega internista.

Tragicznie może skończyć się np. spożycie alkoholu po zjedzeniu czernidłaka pospolitego. Grzyb ten sam w sobie nie jest trujący, ale w połączeniu z alkoholem etylowym (inaczej spożywczym) wywoła zaczerwienienie skóry na twarzy i groźny wzrost tętna, wraz ze wzrostem temperatury. Eksperci radzą, aby co najmniej dwa dni przed spożyciem grzyba i dwa dni po jego zjedzeniu nie spożywać żadnego alkoholu!

Arkadiusz Miller – Grupa LUX MED


Tekst i film: infoWire.pl, zdjęcie tytułowe: monika1607 - Pixabay oraz Michal Jarmoluk / Pixabay

10+ grzybów jadalnych, które możesz znaleźć w lesie
Borowik szlachetny - Boletus edulis Czubajka kania - Macrolepiota procera Gąska zielonka - Tricholoma equestre
Zobacz galerię (13 zdjęć)
13 zdjęć
Zobacz galerię

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Obserwuj
Autor
Porady ekspertów Porady ekspertów

Eksperci czołowych firm ogrodniczych, którzy dzielą się z Wami swoim doświadczeniem i radami.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Komentarze

Gość Gośka Zimka
16-09-2020 17:49
Ah jej - o zatruciach trąbi się od wielu lat, a kolejny raz słyszę o zatruciu u kolegi kolegi, albo w miejscowości obok. Apeluję! Na swoje pierwsze grzybobrania bierzcie ze sobą kogoś, kto się zna, a przede wszystkim zbierajcie tylko to, co znacie!
Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści