Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2020
33
Do góry
Artykuł na: 2-3 minuty

Grzyby jadalne też mogą spowodować zatrucie

Jedzenie grzybów zawsze wiąże się z mniejszym lub większym ryzykiem, a uważać należy nie tylko na gatunki trujące! Część z pozoru nieszkodliwych grzybów może stać się niebezpieczna w połączeniu z innymi potrawami, które mamy w naszym codziennym menu.

– Z grzybami jest ten problem, że każdy gatunek może wywołać nieco inne albo zupełnie inne zatrucie” – mówi serwisowi infoWire.pl internista Grupy LUX MED Arkadiusz Miller. – W niektórych przypadkach objawy zatrucia widać od razu po spożyciu, w pozostałych – potrzeba na to kilku godzin, przez co „dość trudno stwierdzić, że to właśnie grzyby były powodem naszych kłopotów zdrowotnych.

Najczęstsze objawy przy zatruciach grzybami to bóle brzucha. Czasami pojawia się również biegunka, a po niej wymioty. Objawy te mogą szybko zniknąć, aby po kilkunastu lub kilkudziesięciu godzinach powrócić w jeszcze bardziej natężonej postaci – pod żadnym pozorem nie wolno ich więc lekceważyć!

Zatrucie grzybami to nie tylko ból brzucha!

Niekiedy o zjedzeniu szkodliwego grzyba powie nam reakcja układu nerwowego – możemy np. być nadmiernie pobudzeni, mieć halucynacje czy też problemy z wykonywaniem precyzyjnych ruchów manualnych.

Szczególnie narażeni na szkodliwe działanie grzybów są dzieci, ludzie starsi oraz osoby z niektórymi chorobami układu oddechowego, nerwowego lub krążenia.

Grzyby w połączeniu z inną żywnością

– Część z grzybów nich poprzez swoje enzymy wypiera niektóre składniki w pokarmach, co powoduje, że stają się one bardzo niebezpieczne! – ostrzega internista.

Tragicznie może skończyć się np. spożycie alkoholu po zjedzeniu czernidłaka pospolitego. Grzyb ten sam w sobie nie jest trujący, ale w połączeniu z alkoholem etylowym (inaczej spożywczym) wywoła zaczerwienienie skóry na twarzy i groźny wzrost tętna, wraz ze wzrostem temperatury. Eksperci radzą, aby co najmniej dwa dni przed spożyciem grzyba i dwa dni po jego zjedzeniu nie spożywać żadnego alkoholu!

Film: Jak może zatruć grzyb?

Arkadiusz Miller – Grupa LUX MED


Tekst i film: infoWire.pl, zdjęcie tytułowe: Michal Jarmoluk/Pixabay


Komentarze

Gość Gośka Zimka

16-09-2020 15:49

Ah jej - o zatruciach trąbi się od wielu lat, a kolejny raz słyszę o zatruciu u kolegi kolegi, albo w miejscowości obok. Apeluję! Na swoje pierwsze grzybobrania bierzcie ze sobą kogoś, kto się zna, a przede wszystkim zbierajcie tylko to, co znacie!

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl
Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (7)
Nowe treści
Aktualności
Nowe rośliny
CEBULOVE
Na czasie
CEBULOVE
Zobacz więcej
Array
(
  [0] => SimpleXMLElement Object
    (
      [id] => 51744
      [title] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [alias] => badz-eko-uprawiaj-ziola-i-warzywa
      [url] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [urlsef] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [image] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

    )

  [1] => SimpleXMLElement Object
    (
      [id] => 50887
      [title] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [alias] => 10-wyjatkowych-miejsc-do-odwiedzenia-w-polsce
      [url] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [urlsef] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [image] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

    )

)
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu