Logo
Logo

Hodowla pieczarek w domu | Jak to zrobić? Skąd wziąć grzybnię?

Pieczarki to jedne z podstawowych grzybów wykorzystywanych w kuchni. Są niezwykle smaczne, łatwe w przygotowaniu, a ich smak wspaniale wzbogaca wiele dań. Dużą zaletą tych grzybów jest również łatwość ich uprawy, co sprawia, że pieczarki można z powodzeniem uprawiać we własnym domu i dzięki temu mieć je zawsze pod ręką. Jakie warunki należy zapewnić pieczarkom i jak je samodzielnie uprawiać?

Spis treści
Czy można hodować / uprawiać pieczarki w domu? Jak stworzyć w domu idealne warunki dla pieczarek? Co jest potrzebne do hodowli pieczarek? Jak hodować pieczarki z grzybni?

Dlaczego warto hodować pieczarki w domu?

Uprawę pieczarek w domu można prowadzić przez cały rok, zapewniając sobie stały dostęp do świeżych i pysznych grzybów. Dodatkowo mamy pewność, że nie są one pryskane, czy uprawiane w nieodpowiednich warunkach, a więc zyskujemy grzyby, które są smaczne, zdrowe i w pełni naturalne! Duża liczba potraw, w których wykorzystuje się pieczarki to pewność, że żaden się nie zmarnuje, zwłaszcza że ewentualny nadmiar można łatwo przechowywać w lodówce, wydłużając ich trwałość.

Jakich warunków potrzebują pieczarki?

Ogromną zaletą pieczarek są ich stosunkowo małe wymagania, dzięki czemu nawet osoby początkujące są w stanie wyhodować wspaniałe okazy. Przede wszystkim pieczarki do wzrostu nie potrzebują światła, dlatego uprawę można założyć w kuchni, piwnicy, czy garażu. Ważna jest jednak temperatura, panująca w pomieszczeniu, ale i pod tym względem pieczarki są tolerancyjne i dobrze urosną przy temperaturze od 12 do 24 stopni. Uprawę prowadzi się na podłożu z obornikiem końskim lub zastępczo na podłożu ze słomy i kurzaka.

Jak zdobyć pieczarki do domowej uprawy? Co kupić?

Do uprawy pieczarek niezbędny jest pojemnik, który może być plastikowy lub drewniany, odpowiednie podłoże oraz grzybnia pieczarki. Do stworzenia właściwych parametrów podłoża potrzebne są: ziemia, torf i węglan wapnia, aby zapewnić pieczarkom odpowiednie pH. Rzeczy te można bez problemu kupić w sklepach internetowych. Jednak najprościej jest kupić gotowy zestaw do uprawy pieczarek.

To mini szklarenka, w której panują warunki idealne do uprawy pieczarek. Dodatkowo zestaw zawiera podłoże z grzybnią, więc nakład pracy potrzebny do uzyskania wspaniałych grzybów jest niewielki, a pierwszymi zbiorami można cieszyć się już po około 3 tygodniach. Dużą zaletą gotowego zestawu do hodowli pieczarek jest również fakt, że z jednego zestawu można uzyskać nawet 3, bardzo obfite zbiory.

Zestaw Do Uprawy Grzybów, Pieczarka Biała
Zestaw Do Uprawy Grzybów – Pieczarka Biała
Zestaw do uprawy grzybów marki Planto to sposób na domową hodowlę pieczarki białej. Dzięki temu zawsze możesz mieć świeże grzyby pod ręką!
Sprawdź dostępność i kup w sklepie online

Uprawa pieczarki krok po kroku

Hodowla zależy od tego, czy chcemy ją stworzyć od podstaw samodzielnie, czy zakupimy gotowy zestaw. W pierwszym przypadku trudność może stanowić stworzenie właściwego podłoża, gdyż proporcje poszczególnych składników różnią się w zależności od powierzchni uprawy i rodzaju kupionej grzybni. Do podłoża należy dodać grzybnię i całość dokładnie zwilżyć wodą, a następnie dbać, aby podczas całej uprawy podłoże było delikatnie wilgotne. Należy również kontrolować stan pieczarek i ewentualnie usuwać chore osobniki. Grzyby powinny być gotowe do zbiorów w ciągu 3 miesięcy.

Zestaw do domowej uprawy pieczarki białej (Agaricus bisporus). Zobacz, jak uprawiać pieczarki w domu – krok po kroku. Źródło: Exotic Grow / YouTube

Gotowy zestaw do domowej uprawy pieczarek to najlepszy wybór!

W przypadku wyboru gotowego zestawu wystarczy go odpakować i postępować zgodnie z instrukcją. To łatwe! Zestaw zawiera wszystko czego potrzebujesz (podłoże zaszczepione grzybnią pieczarki białej, miniszklarenkę do uprawy).

  1. Przygotowanie hodowli jest bardzo szybkie – na przygotowane podłoże należy wysypać część dołączonego torfu na grubość około 3 cm, a następnie dokładnie zwilżyć podłoże wodą.
  2. Po około 11 dniach powinien pojawić się nalot (czyli grzybnia), którą przy pomocy małych grabek lub widelca, należy porozdzielać i równomiernie rozłożyć na całym podłożu.
  3. Każdego dnia trzeba sprawdzać wilgotność i ewentualnie spryskać uprawę wodą tak, aby była ona cały czas wilgotna, ale żeby woda nie stała w pojemniku.
  4. Wykonywane przy okazji wietrzenie również dobrze wpływa na wzrost grzybów.
  5. Pierwsze zbiory zazwyczaj można przeprowadzić po około 20 dniach, a oznaką, że pieczarka jest dojrzała jest łuszczenie się kapelusza.
  6. Po zbiorach zestaw można wykorzystać ponownie, wystarczy dokładnie oczyścić podłoże z pozostałości grzybów i powtórzyć cały proces. Jeden zestaw wystarcza zazwyczaj na 3 zbiory.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: ANDRANIK2017 / Depositphotos

Autor
Hodowla pieczarek w domu | Jak to zrobić? Skąd wziąć grzybnię?
Hodowla pieczarek w domu | Jak to zrobić? Skąd wziąć grzybnię?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl