Jak wygląda pieczarka polna?
Pieczarka polna (Agaricus campestris) nazywana też pieczarką łąkową, ogrodową lub dziką pieczarką to jadalny grzyb z rodziny pieczarkowatych. Ma charakterystyczny, okrągły kapelusz i biały kolor. Odznaczają się suchą powierzchnią oraz blaszkowatym spodem.
Wiele osób obawia się zbierania pieczarki polnej, gdyż ma ona charakterystyczne dla grzybów trujących blaszki, a dodatkowo w początkowej fazie wzrostu przypomina kilka trujących grzybów. Warto jednak pamiętać, że „dojrzałe” pieczarki, które posiadają kapelusze o średnicy od 5 do 11 cm, wyglądają zupełnie inaczej niż grzyby trujące, a przypominają je tylko na początku wzrostu.
Początkowo pieczarka jest biała, jednak z czasem zmienia kolor na jasnoszary. Trzon ma wysokość od 4 do 8 cm i grubość około 2 cm, a w górnej części znajduje się charakterystyczny pierścień, który z czasem zanika. Warto również zwrócić uwagę na miąższ, który jest zwarty i mięsisty w białym kolorze, który może miejscami przybierać różową barwę. Pieczarki mają charakterystyczny grzybowy, dość intensywnych zapach.
Gdzie można znaleźć dzikie pieczarki? Gdzie najczęściej rosną?
Pieczarka łąkowa rośnie powszechnie w Europie, Amerykach, Afryce, Azji, a nawet Australii. Niestety ze względu na obfite nawożenie i opryski coraz rzadziej można pieczarkę spotkać w Europie Wschodniej, ale jej obecność wciąż jest zauważalna. W Polsce dzika pieczarka wciąż występuje powszechnie, a jej zbieranie nie jest trudne.
Pieczarka polna – wartości odżywcze i zastosowanie
Do niedawna uważano pieczarko za bezwartościowe pod względem odżywczym, jednak warto wiedzieć, że zawierają one wiele cennych składników mineralnych (selen, potas, miedź i jod), witamin (A, E, D i z grupy B), a dodatkowo białko i tłuszcze roślinne. Są też cennym źródłem błonnika pokarmowego, a dodatkowo są niskokaloryczne.
Dzika pieczarka znajduje szerokie zastosowanie w kuchni. Najczęściej wykorzystuje się ją jako składnik zup, sosów i dodatek do mięs. Często jest również stosowania w różnego rodzaju zapiekankach i potrawkach. Jest też bardzo popularnym składnikiem na pizzy oraz pysznym dodatkiem do wszelakich potraw. Można ją grillować, smażyć, gotować i zapiekać, a w każdej formie jest równie smaczna.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Ebay_thehappybotanist / Pixabay